Lesk a bída Čekání 1/5 (2004)
Zdeněk Šmíd. Připravila Alena Zemančíková. Režie Miroslav Buriánek.
Čte Hana Franková.
Nastudoval ČRo Plzeň v roce 2004.
Pozn.: Četba z této knihy vznikla také v roce 2010 v ČRo Olomouc.
Lit.: Zemančíková, Alena: Lesk a bída Čekání. In web ČRo, srpen 2004 (článek). Cit.: Zdeněk Šmíd (nar. 1937 ve Kdyni na Domažlicku) patří k nejčtenějším současným českým autorům. Absolvent Filozofické fakulty UK v roce 1972 pracoval nejdříve jako učitel a středoškolský profesor, později jako redaktor Západočeského nakladatelství v Plzni. Jako literární autor debutoval v roce 1977 románem Sbohem, Dicku. Čtenáři oblíbená je jeho volná trilogie Proč bychom se netopili, Proč bychom se nepotili a Proč bychom se netěšili.
V roce 1992 vydal román Cejch, jímž poprvé překročil rámec v podstatě rekreačního čtení. V románu vypráví příběh krušnohorské rodiny, do jejíhož osudu se zákonitě propletou politické události 20. století, tak jak se projevily v západočeském pohraničí. V povídkové sbírce Lesk a bída Čekání jako by autor volně pokračoval – povídky jsou propojeny postavami tak, že vlastně jde o novelu rozdělenou několika intermezzy.
Pro rozhlasovou četbu jsme vybrali dějovou linii dávného sporu dvou německých rodů z městečka Warten a doplnili je několika příběhy jeho poválečných obyvatel. Šmídovo Čekání – německy Warten – je místo fiktivní, znalci pohraničí se neubrání myšlence na Dolní a Horní Žandov, ale na jméně nakonec nezáleží. Vypráví se zde příběh o rudých gardách, které zmasakrovaly poslední wartenské Němce (ženy, děti, chromé, kteří nemohli do války), o dobrodruhovi – veliteli pohraničníků -, o věštkyni Komárošové, u níž na chalupě našel Němec v mercedesu bezcenný poklad po svém otci, o klukovi z německé rodiny a holčičce z rodiny komunistické, jejichž cesty se – jak jinak – navěky rozešly.
Pět příběhů z knihy Zdeňka Šmída Lesk a bída Čekání čte v režii Miroslava Buriánka Hana Franková, herečka, která se interpretací textů Zdeňka Šmída soustavně zabývá. Téma Čekání zpracovala také pro divadlo a za inscenaci byla oceněna v Chebu na Přehlídce Divadla jednoho herce v roce 2003.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku