Soumrak a prsten 1/7 (2011)
Ivana Vízdalová. Pro rozhlas připravila Daniela Jirmanová. Zvuk Marek Hoblík. Režie Tomáš Jirman.
Čte Jan Fišar.
Připravila Ostrava v roce 2011 (7 x 15 min.).
Lit.: anonym: Soumrak a prsten. In web ČRo, duben 2011 (článek). – Cit.: Knihu Ivany Vízdalové Soumrak a prsten vydal Knižní klub a Ikar v roce 2000. Soubor germánských ság a mýtů a bozích a hrdinech je rozdělen do dvou částí. Sedmidílné čtení v rámci vltavského cyklu Stránky na dobrou noc čerpá z první části knihy, která je věnována asgardským bohům.
„Na počátku nebyli ani bozi, ani lidé, jen Velká prázdnota, Ginnungagap, zející propast. Duch praotce veškerenstva nejprve vydělil za jejím severním okrajem zemi chladu, temnoty a mlhy zvanou Niflheim a za jižním okrajem zemi ohně, žáru a světla zvanou Múspellsheim. Ve středu severní země tryskal pramen a z překypujícího kotle vody vytékalo dvanáct řek. Všechny ústily do bezedné hlubiny a tam jejich vody zamrzaly, led se pokrýval jinovatkou a propast se naplňovala. Z Múspellsheimu však vál horký vítr a vylétaly jiskry a dopadaly na led a jíní. Oheň vyzařoval životodárnou sílu, a tak z ledu a jisker vznikla prabytost, obr Ymi. Když usnul, potil se a pod levou paží mu vyrostli muž a žena. Jedna noha se třela o druhou a zplodily spolu syna. Z těchto potomků pocházejí všichni další obři.“ Takto dramatický popis stvoření světa najdeme v knize Ivany Vízdalové Soumrak a prsten.
Mocní bohové mají kupodivu i spoustu slabostí a lidských zalib, holdují zpěvu, tanci, pivu a medovině, jsou dětinští a někdy i schopní kvůli lecjaké malichernosti dopustit zánik celé říše. Lidé, stvořeni bohy, se v těchto legendách objevují zřídka. Od zrození světa poputujeme společně až k poslední bitvě, ragnaröku, v níž zemře většina bohů a svět bohů a obrů bude zničen, aby se mohl obrodit ve svět zcela nový.
Germanistka Ivana Vízdalová nás božskými legendami provází s lehkostí, kterou původní texty jistě nemají, již ocení především posluchač. Pro rozhlas božské ságy upravila Daniela Jirmanová, v režii Tomáše Jirmana, se kterým na zvukové stránce pořadu spolupracoval Marek Hoblík, uslyšíme herce Národního divadla moravskoslezského Jana Fišara.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku