Z hotelu Ritz do kuchyně Vlasty Buriana 1/5 (2011)

Jaromír Trejbal. Četba na pokračování, cyklus „Jak se vařilo a žilo“. Cesta českého kuchaře z Prahy do Paříže, na Azurové pobřeží a zpět. Pro rozhlas upravil Roman Kopřivík. Dramaturg Václav Lautner. Režie Vlado Rusko.

Čte Josef Somr.

Natočeno 2011. Premiéra 9. – 13. 1. 2012 (5 x 25 min.).

Lit.: anonym: Jaromír Trejbal: „Z hotelu Ritz do kuchyně Vlasty Buriana“ – 13. ledna. In web ČRo, leden 2012 (anotace + úryvek z článku). – Cit.: Od 22:05 hodině čteme poslední část knihy Jaromíra Trejbala nazvanou „Z hotelu Ritz do kuchyně Vlasty Buriana“. Není jen knihou kuchařskou a není ani pouhou knihou vzpomínkovou.  Legenda české kuchyně a kuchařské profese nám v zajímavém a osobitém pohledu přináší obraz jednoho života a zejména doby, kterou aktivně žil: 30. a 40. let 20. století. Činí tak s půvabem, zaujetím pro řemeslo, které si zvolil i nadhledem, to zejména při líčení úpadku profese a životního stylu v tehdejší ČSR po roce 1948. Pro rozhlas připravil Roman Kopřivík, čte Josef Somr, režie Vlado Rusko.

„Dostala se mi do ruky kuchařka, která popisuje dráhu českého prvorepublikového kuchaře Jaromíra Trejbala z Prahy do Paříže a pak zase zpět až do kuchyně krále českých komiků. Nakladatelství IKAR nás v této knize zavede do 20. až 50. let minulého století. To je právě doba, kdy Jaromír Trejbal byl na vrcholu svého kuchařského umění. Jak jsem již naznačil výše, z Prahy se propracoval díky svému kuchařskému umu a také díky faktu, že byl výborným fotbalistou do Paříže, kde získal práci jako kuchař ve slavném podniku La Coupole Montparnasse. V knize můžeme sledovat jeho další francouzské “štace”, kdy vařil například pro belgického krále Alberta I., švédský královský dvůr, v Monte Carlu, v hotelu Ritz nebo v dalších vybraných pařížských podnicích té doby. Trejbal se vrátil do Čech v roce 1937. Netrvalo dlouho a zaměstnal ho ve své domácí kuchyni slavný český komik Vlasta Burian. V jeho službách Trejbal vydržel až do konce války a i o toto období a jeho trochu smutný konec se s námi autor ve své knize dělí.
Mimochodem, v roce 1947 vydal Jaromír Trejbal kuchařku s názvem Nová kuchyně. Hezká náhoda, což? ;)
Ještě smutnější pak bylo období po roce 1948, které znamenalo konec pro českou kuchyni – od té doby pohřbenou pod nánosy norem a plánů. Trejbal do svého odchodu do důchodu pracoval v podniku zvaném Potraviny Praha, ale to již nemělo s kuchařským uměním moc společného.
Kuchařka “Z hotelu Ritz do kuchyně Vlasty Buriana” samozřejmě není jen o životní dráze Jaromíra Trejbala. Její jádro je v receptech, které obsahuje. Ty se rozprostírají na téměř 250 stranách a pokrývají snad vše, co lze v kuchyni vařit. Je potřeba brát mírně v potaz, že většina receptů je prvorepublikových – avšak tím nechci říct, že jsou nepoživatelné. Naopak! Spíš jde o to, že někdy úplně nevyhovují dnešním představám o zdravém jídle.Ale pokud se přes toto přenesete, dostanete v kuchařce “Z hotelu Ritz do kuchyně Vlasty Buriana” příjemnou společnici na výpravu do kuchařského dávnověku a do zákoutí fantazie plné kreativity kuchařského řemesla, jakým Jaromír Trejbal byl.“
(zdroj: www.novakuchyne.cz)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)