Poklad na Kunětické hoře 1/5 (2012)

František Rosůlek (Báje a pověsti z Pardubicka). Četba na pokračování. Pověsti z okolí Pardubicka podle knihy Františka Rosůlka  převyprávěl Lubomír Macháček. Připravila Jana Davidová-Kracíková.

Účinkuje Rudolf Kvíz.

Nastudoval ČRo Pardubice v roce 2012. Premiéra 12. – 16. 11. 2012  (5 x 22 min).

Lit.: Vojtíšková, Zuzana: Lubomír Macháček: Poklad na Kunětické hoře – 13. listopadu. In web ČRo, listopad 2012 (anotace). – Cit.: Pověsti o pokladu či o tajemné chodbě nás spolehlivě rozptýlí, a když se navíc připojí trocha historie, osudy našich předků, je tu cosi, co nás alespoň na chvíli povzbudí v někdy smutné každodennosti.
Tak nějak uvažoval spisovatel Lubomír Macháček, který před lety sáhl ke starému tisku knihy Pověsti a báje z Pardubicka. V době Vrchlického, Sládka, Mikoláše Alše či Jiráska ji napsal pardubický rodák, řídící učitel a historik František Rosůlek.
Spisovatel Lubomír Macháček jako dítě tajemné příběhy rád četl. A po letech, když se sešel s vnučkou Františka Rosůlka, neváhal a ty zázračné události si opět vybavil a poku­sil se z nich vytvořit příběhy tak, jak je cítí a vidí dnešníma očima. Vznikla kniha Poklad na Kunětické hoře.
Slyšíte ten rachot, slyšíte to burácení ozvě­ny? To skála s pokladem na Kunětické hoře se právě otevírá…

Lubomír Macháček
* 21. 6. 1947, Pardubice
Otec byl vyučen obchodním příručím, matka byla absolventkou dvouleté ekonomické školy.Macháček absolvoval v Pardubicích Střední všeobecně vzdělávací školu (1962–65) a rok pracoval jako vychovatel v internátě Pozemních staveb v Rybitví (1965–66). Na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci vystudoval psychologii (1966–71, PhDr. 1984). Po vojenské službě pracoval v Pardubicích jako psycholog v Ústavu nápravné výchovy (pro ženy) v Pardubicích a poté v Okresní pedagogicko-psychologické poradně (1975–1989). V letech 1990–2005 působil jako vedoucí Poradny pro rodinu a partnerské vztahy, od roku 2006 je ředitelem Centra psychosociální pomoci – Rodinné a manželské poradny Pardubického kraje.
zdroj: spisovatele.cz


If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)