Fobie (2015)

Daniel Kroupa. Glosa.

Natočeno 2015. Premiéra 9. 1. 2015 (ČRo Plus, 6:33 h.; 3 min.).

Lit.: Kroupa, Daniel: Fobie. In web ČRo Plus, leden 2015 (text glosy + nahrávka k poslechu). – Cit.:  Díky tomu, že my lidé jsme tělesnými bytostmi, máme každý na světě své místo a z tohoto místa vidíme věci jinak, než jak je vidí ostatní, kteří stojí jinde.

Protože máme řeč a můžeme si sdělit, co kdo vidíme, máme úžasnou příležitost porovnávat, a tak dospívat k lepšímu poznání o světě kolem nás. Říkáme tomu dialog, který po téměř dvou a půl tisíci letech můžeme považovat za osvědčený způsob společného poznání pravdy. Jedním z předpokladů jeho úspěšnosti ale je, že se musí partneři brát vážně. A o to právě jde.

V poslední době jsme často svědky, že když se vynoří nějaký společenský problém, ozývá se volání po veřejném dialogu. Hned je ale jedna strana dialogu diskvalifikována tvrzením, že je postižená fobií. Jedno jakou: islamofobií, xenofobií, homofobií, rusofobií a kdo ví jakou další. Vždyť na wikipedii jich naleznete několik desítek a pokud snad k danému tématu chybí, snadno je doplníte prostým připojením onoho řeckého slůvka.

Fobie znamená neodůvodněný panický strach z lidí, živočichů, věcí či situací. Odborně se jí zabývají psychologové a psychiatři. Označit tedy někoho za postiženého touto poruchou spadá do jejich kompetence, vyžaduje pečlivé vyšetření a léčbu. Rozhodně tato kvalifikace nepřísluší aktérům veřejných diskusí, kteří bez odborných znalostí, bez podrobného zkoumání a posuzování označí za „-foba“ svého partnera.

Je rovněž nesprávné za fobii označovat nějaké mínění, které je možné v dialogu argumenty potvrdit nebo vyvrátit. Možná si takovým postupem ušetří diskutéři námahu vyvrátit věcně protivníkovy názory. Mýlí se však, pokud se domnívají, že tím vyřeší problém. Ti „-fobové“ vyřazení z nenásilného dialogu budou svou kauzu řešit jinými prostředky a budou se navíc moci ospravedlnit tím, že jim jiná možnost dána nebyla.

Je třeba zabránit tomu, aby veřejný dialog jedna strana zneužívala jako propagandu svého stanoviska – to by ostatně nebyl žádný dialog. Pak ale může být veden o čemkoli, co neničí veřejnost či možnost dialogu. Vzájemný respekt partnerů vede ke vzájemnému porozumění, které jim umožňují pokojné soužití i v případě, že se v názorech neshodují. Na ty, kteří druhé bezdůvodně označují za postižené fobií, si proto dejme pozor: nejsou to tolerantní lidé.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)