Josef a jeho bratři 1/5 (2008)

Václav Vokolek. Eseje o Josefu Florianovi z rukopisu básníka a výtvarníka. Připravila a slovem provází Alena Zemančíková. Režie Dimitrij Dudík.

Václav Vokolek, Alfred Strejček a Alena Zemančíková.

Natočeno 2008. Premiéra 20. – 24. 10. 2008 (ČRo 3 Vltava, 10:00 h.) v cyklu Psáno kurzívou. Repríza 18. – 22. 7. 2016 (ČRo 3 Vltava, 15:05 h.) v cyklu Psáno kurzívou; 3. – 7. 12. 2018 (ČRo Vltava, 9:10 h) v cyklu Esej.

Obsah: 1. Chléb náš vezdejší dej nám dnes (15 min.). – 2. Úmysl zbudovati asyl. – 3. Selhalo nám. – 4. Dobré jídlo. – 5. Starořížský okruh.

Lit.: anonym: Václav Vokolek: Josef a jeho bratři. In web ČRo 3 Vltava, říjen 2008 (anotace). – Cit.: Josef Florian a jeho působení ve Staré Říši představuje v dějinách české literatury zvláštní kapitolu, která svědčí o myšlenkové i činorodé nezávislosti na všech oficiálních institucích a strukturách. Josef Florian vykonával svůj vliv na mnohé spisovatele, překladatele, výtvarníky i čtenáře ze zapadlého místa na Vysočině, jen prostřednictvím své umělecké intuice a nepředstavitelné vůle. Václav Vokolek má k Florianovi vztah založený přímo rodově: tiskař Vlastimil Vokolek s Josefem Florianem přímo sposlupracoval, malíř Vojmír a básník Vladimír Vokolkové byli s Florianem duchovně spřízněni a osobně se stýkali. Pět esejů Václava Vokolka tedy představuje zcela osobitý pohled na Starou Říši, Josefa Floriana a jeho edice.

Lit.: anonym: Václav Vokolek: Josef a jeho bratři (1/5) Chléb náš vezdejší dej nám dnes. In web ČRo 3 Vltava, červenec 2016 (anotace). – Cit.: Eseje o Josefu Florianovi z rukopisu básníka a výtvarníka. Josef Florian a jeho působení ve Staré Říši představuje v dějinách české literatury zvláštní kapitolu, která svědčí o myšlenkové i činorodé nezávislosti na všech oficiálních institucích a strukturách. Josef Florian vykonával svůj vliv na mnohé spisovatele, překladatele, výtvarníky i čtenáře ze zapadlého místa na Vysočině jen prostřednictvím své umělecké intuice a nepředstavitelné vůle. Václav Vokolek má k Florianovi vztah založený přímo rodově: tiskař Vlastimil Vokolek s Josefem Florianem přímo spolupracoval, malíř Vojmír a básník Vladimír Vokolkové byli s Florianem duchovně spřízněni a osobně se stýkali. Pět esejů Václava Vokolka tedy představuje zcela osobitý pohled na Starou Říši, Josefa Floriana a jeho edice.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)