Boj o referendum (2018)

Jan Vávra. Proč je najednou referendum takovým politickým hitem? Komentář.

Natočeno 2018. Premiéra 8. 2. 2018 v rámci pořadu Názory a argumenty (ČRo Plus, 18:33 h.).

Lit.: Vávra, Jan: Jan Vávra: Boj o referendum. In web ČRo Plus, 8. 2. 2018 (článek+ nahrávka k poslechu). – Cit.: Soudě podle počtu zpráv v médiích a citovaných výroků politiků, je jedním z nejdůležitějších témat současnosti referendum. Víceméně všechny strany cítí potřebu se k potřebě referenda nějak vyjádřit a toto téma uchopit. Proč je najednou referendum takovým politickým hitem?

Referendum jako téma nastolil Tomio Okamura. A sbližování se s Okamurou používá Andrej Babiš jako nátlak na ostatní politické strany, aby nakonec podpořily jeho vládu. Ponechme teď stranou otázku, nakolik to myslí vážně a nakolik jde jen o blufování. Ale vzhledem k tomu, že kromě několika zcela nereálných nápadů nemá Tomio Okamura žádné konkrétní a reálně vyhlížející téma, vyjednává s ním Babiš o referendu.

To, že referendum vypadá najednou tak důležité, není tedy výsledkem nějaké silné a hojně diskutované společenské poptávky, ale jen důsledkem taktizování a politických hrátek při hledání podpory Babišovy vlády. 

Stačí být důrazný a cílevědomý

To samozřejmě neznamená, že se referendum nakonec nestane klíčovým tématem. Miloš Zeman přece předvedl, že i se zcela virtuálním tématem lze vyhrát volby. Stačí jen být důrazný a cílevědomý. A to není Okamura o nic méně, že byl pan prezident.

Předsedu SPD samozřejmě vůbec nezajímá, jaké může mít zavedení referenda do současného ústavního systému důsledky. Nakonec není ani jisté, zda si většina obyvatel ČR přeje rozhodovat sama, nebo zda naopak touží po silném vůdci.

Okamura jen – podobně jako Andrej Babiš – vede permanentní volební kampaň, ve které občanům v různých variantách pořád jen opakuje, že jsou moudřejší než politici, a on jim zajistí, aby jejich hlas byl slyšen. Proto potřebuje být vnímán jako ten, kdo zde referendum prosadil.

Ideologické poučky

Proč jsou ale ostatní, takzvaně tradiční nebo demokratické, strany tak pasivní a nechají si tuto hru o referendum vnutit? Naskýtá se samozřejmě otázka, zda jsou naše demokratické strany tak neschopné, nebo naopak zda dnes už žádná skutečně pravicová a levicová témata vlastně neexistují.

Vzhledem k tomu, že většina politiků protibabišovského tábora jen opakuje staré ideologické poučky, vypadá to spíše na druhou variantu. Všichni, včetně komunistů, mohou nyní přistoupit na cokoli, aniž by ztratili kredibilitu. Andrej Babiš s tím nakonec ve svém avizovaném modelu vládnutí počítá.

Komu se podaří nastolit téma, o které se mluví, ten zpravidla vyhrává. Je tedy zřejmé, že v tuto chvíli všichni nahrávají Tomio Okamurovi. I když by Andrej Babiš podporu SPD nemyslel vážně, hrátky kolem referenda Okamuru jen posílí. Proč to ale dělají politické strany, které se pokládají za demokratické, už není vůbec jasné.

Doufejme jen, že jim další průzkum volebních preferencí nepřinese nějaké nepříjemné překvapení.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)