Šlouf – muž, který udělal z důchodce prezidenta (2018)

Karel Hvížďala. Komentář.  Miroslav Šlouf je jméno, které si každý, kdo se zajímal v minulých desetiletích o politiku, pamatuje.  Miroslav Šlouf, původně svazácký funkcionář a komunistický poslanec, který se po roce 1989 přeorientoval na sociálního demokrata.  V roce 2008 založil Šlouf sdružení Přátelé Miloše Zemana, z kterého se pak vyvinula Strana Práv Občanů Zemanovci.

Natočeno 2018. Premiéra 19. 2. 2018 v cyklu Názory a argumenty. (ČRo Plus, 18:33 h.).

Lit. Hvížďala, Karel: Karel Hvížďala: Šlouf – muž, který udělal z důchodce prezidenta. In web ČRo Plus, 19. 2. 2018 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Miroslav Šlouf je jméno, které si každý, kdo se zajímal v minulých desetiletích o politiku, pamatuje. Byl to evidentně dost pracovitý, organizačně zdatný a schopný lobbista.

Byl majitelem firmy Slávia Consulting ve Školské ulici v Praze, bez jakýchkoliv morálních skrupulí: původně svazácký funkcionář a komunistický poslanec, který se po roce 1989 přeorientoval na sociálního demokrata.

Pro tuto stranu vymyslel jako lákadlo po vzoru Aleksandra Kwasniewského volební autobus Zemák, s nímž pomohl v letech 1996 a 1998 k volebním úspěchům ČSSD. Zároveň se ale neštítil spolupracovat ani s podsvětím, ani proti soupeřům premiéra použít jakékoliv podlé metody, i když zastával funkci šéfa poradců Miloše Zemana.

To dokazuje jak jeho přátelství s šéfem podsvětí Františkem Mrázkem, kterému říkal konspiračně Vodník a kterému bezostyšně dovolil, aby ho navštěvoval na předsednictvu vlády, tak příprava zcela vymyšlené a pomlouvačné zprávy o tehdejší ministryni Petře Buzkové v rámci akce Olovo.

Dokonce Janu Kavanovi na ministerstvo zahraničí doporučil Karla Srbu, který měl později připravit vraždu novinářky Sabiny Slonkové, kvůli čemuž skončil ve vězení. Spekulovalo se o Šloufově účasti na kdejaké korupční kauze včetně nákupu stíhaček Gripen. 

Účel světí prostředky

Nic z toho ale tehdejšímu premiérovi ani voličům nevadilo a dvakrát jsme si pana Zemana pak zvolili za prezidenta. Oficiálně pan Šlouf odešel z politiky po nepovedené kandidatuře do Senátu na Chrudimsku v roce 2000, při níž se stylizoval za úspěšného podnikatele a nechal se fotografovat na golfovém hřišti a poté, co s ním později odmítli spolupracovat pánové Špidla a Paroubek.

S Milošem Zemanem se ale dále přátelil, vystoupil ze sociální demokracie a v roce 2008 založil pro něj sdružení Přátelé Miloše Zemana, z něhož se pak vyvinula Strana Práv Občanů Zemanovci.

V roce 2013 byl ve volebním štábu Miloše Zemana, který se ho ale brzy zbavil nejen kvůli tomu, že se na veřejnost dostal odposlech jeho rozhovoru s Mrázkem, ale i proto, že prohrál v soutěži o blízkost s novým poradcem Miloše Zemana Martinem Nejedlým, českým zástupcem ruské firmy Lukoil, který byl zřejmě hlavním finančníkem prezidentské kampaně. Pan Šlouf zemřel na rakovinu v pražské nemocnici 16. února 2018 ve věku nedožitých sedmdesátin. V roce 2014 vydal knihu vzpomínek s názvem Jak se dobývá Hrad.

V knize najdeme větu: „Pomalu jsem přicházel na to, že vlastně spolupracuji se dvěma Zemany: s jedním úžasným člověkem, skvělým kamarádem a vynikajícím politikem a s druhým, nerudným, domýšlivým ješitou, úplně ztrácejícím empatii i diplomacii.“ Jenže totéž lze říci i o Miroslavu Šloufovi, který jednal podle hesla účel světí všechny prostředky.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)