Fotbalisté výtržníci jako záchrana a hromosvod (2018)
Alexandr Mitrofanov. Komentář.
Natočeno 2018. Premiéra 12. 10. 2018 (ČRo Plus) v cyklu Názory a argumenty.
Lit.: Schwarz, Petr: Alexandr Mitrofanov: Fotbalisté výtržníci jako záchrana a hromosvod. In web ČRo Plus, 12. říjen 2018 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: V pondělí 8. října se dva známí ruští fotbalisté, útočník Zenitu Petrohrad Alexandr Kokorin a obránce Krasnodaru Pavel Mamajev vraceli z tahu a po cestě zmlátili tři lidi.
Oběti na sobě neměly cedulky se jmény a funkcemi, jinak by si to fotbalisté možná rozmysleli.
Nevěděli, že zřídili jednak ředitele odboru ministerstva průmyslu a obchodu, jednak generálního ředitele výzkumného ústavu dopravy a nakonec řidiče televizní moderátorky.
Mysleli si – pokud toho byli schopni – že mlátí Číňana (ministerský úředník je etnický Korejec), pak chlápka, který si je dovolil napomenout, a nakonec bezvýznamného šoféra, přičemž oni jsou bohatí, slavní a nepostižitelní.
Jenže vysoký státní úředník je v Rusku tak důležitý, že ho nesmí beztrestně mlátit ani fotbalista. Generální ředitel vede ústav, který se měl podílet na vývoji nového Putinova repre auta. A šofér vozí moderátorku, která se účastní proslulých Přímých linek s Putinem.
Ale ani tyto okolnosti samy o sobě nejsou s to vysvětlit neuvěřitelnou mediální smršť, která po tomto incidentu nastala ve sdělovacích prostředcích kontrolovaných Kremlem.
Proces úpadku současného systému
Mezi 8. a 10. říjnem podle údajů monitorovací firmy Medialogia byl Kokorin zmíněn 19467krát a Mamajev 19340krát. Vladimira Putina samozřejmě překonat nemohli, jeho skóre ve zmíněném období činilo 30846 zmínek. Ale fotbalisté byli, tedy mezi normálními smrtelníky, frekvencí bezkonkurenčně první.
Příjmení Kokorin a Mamajev nezněla snad jen z ledniček a vysavačů. Zloba moderátorů debat, autorů příspěvků a obyčejných občanů zaměřená na „ty spratky, kteří přehazují prachy vidlemi a chovají se jako hovada“, nebrala konce.
Kokorin a Mamajev jsou ve vazbě, kde mají zatím strávit dva měsíce. Největší trest jim hrozí za zmlácení vysokého státního úředníka. Přitom jsou to nevědomí vlastenci, kteří bezděčně, ale výrazně pomohli Putinovi.
Vraťme se k údajům Medialogie. Ruská média, která kontroluje státní moc, v období od 8. do 10. října zmínila dva fotbalové výtržníky přibližně desetkrát častěji než ty Rusy, jejichž jména naopak ve stejném období probíral téměř celý svět.
Připomeňme, že příjmení Kokorin zaznělo 19467krát, Mamajev pak 19340krát. Ale Alexandr Miškin byl zmíněn jen 2082krát a Alexandr Petrov, což má být stejná osoba, 1767krát. Další siamská dvojčata měla následující frekvenci: Anatolij Čepiga 1733krát, Ruslan Boširov 1645krát.
Povedlo se. Do pozadí se odsunuly takové nepříjemnosti pro režim jako Putinův strmý pokles důvěryhodnosti až na 39 procent, pád kosmické lodi Sojuz ihned po startu a samostatnost, kterou získala ukrajinská pravoslavná církev, která již nebude podřízena Moskvě. Občané místo toho vášnivě diskutují, jaký trest si zaslouží dva chuligáni v kopačkách.
Jenže, jak říkával Michail Gorbačov a jak dnes opakuje stále větší počet Rusů včetně odborníků, proces se rozjel. Míněn je zde proces úpadku současného systému.
Autor je komentátorem deníku Právo
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku