Proč nevybledly vzpomínky na osmašedesátý (2023)
Daniel Kroupa. Komentář.
Natočeno 2023. Premiéra 21. 8. 2023 (ČRo Plus, 5 min.) v cyklu Názory a argumenty.
Lit.: Kroupa, Daniel: Daniel Kroupa: Proč nevybledly vzpomínky na osmašedesátý. In web ČRo Plus, 21. srpen 2023 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Ani po 55 letech nevybledly vzpomínky na 21. srpen 1968, kdy sovětské Rusko přepadlo v noci naši republiku. Cílem tohoto válečného zločinu bylo obnovení neostalinského způsobu vládnutí, který byl narušen reformami československých komunistů, zavádějících za široké podpory veřejnosti do socialismu demokratické a tržní prvky.
Podle sovětského vedení v čele s Leonidem Brežněvem se jednalo o ohrožení socialismu jako takového, a proto bylo povinností proti němu zakročit. Pokus o demokratický socialismus byl násilím ukončen a přetrvával už jenom v myslích reformních komunistů jako nenaplněná historická možnost světodějného významu.
Patřil k nim i nedávno zesnulý Milan Kundera, který se později stal slavným spisovatelem. Události roku osmašedesátého tehdy reflektoval v eseji Český úděl, v níž svoji představu charakterizoval jako „socialismus bez všemoci tajné policie, se svobodou psaného i mluveného slova, s veřejným míněním, jež je slyšeno, a s politikou, jež se o ně opírá, s moderní kulturou svobodně se rozvíjející a s lidmi, kteří ztratili strach“.
Dodal, že to byl pokus, „jímž Češi a Slováci poprvé od konce středověku stanuli opět ve středu světových dějin“.
Václav Havel ve své ironické odpovědi nazval Kunderovu esej „iluzionistickou konstrukcí“. Napsal: „Prý náš experiment mířil do tak daleké budoucnosti, že jsme museli zůstat nepochopeni. Jak voňavý balzám na naše rány! A jak nabubřelá iluze zároveň?“ (…)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku