Ranní úvaha Tomáše Koblížka – Proč lžeme? (2024)

Tomáš Koblížek. Ranní úvaha.

Natočeno 2024. Premiéra 22. 5. 2024 (ČRo 3 Vltava, 5 min.) v cyklu Ranní úvaha.

Lit.: Koblížek, Tomáš: Tomáš Koblížek: Proč lžeme? In web ČRo 3 Vltava, 22. květen 2024 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Lžím se rozhodně nevyhýbáme, spíše naopak. Tak by se dal shrnout výsledek dodnes široce citovaného výzkumu americké psycholožky Belly DePaulo, který v devadesátých letech vyšel v prestižím časopise Journal of Personality and Social Psychology.

Studie ukázala nejen to, že lžeme takřka každý den, ale také, že lež je součástí pětiny až třetiny naší každodenní komunikace. Nutné dodat, že velká část lží, které byly ve výzkumu zjištěny, neměla za cíl zajistit lháři nějakou zvláštní výhodu.

Často někdo lhal proto, aby se nějak prezentoval druhým: například běžně říkáme, že se cítíme lépe, než se skutečně cítíme. Stejně tak často lež zazněla z toho důvodu, aby se někdo druhých nedotkl, nebo aby je dokonce povzbudil. Šlo vlastně o malé, nesobecké lži.

Otázku, kterou si nad podobným výzkumem nemůže nepoložit filosof, je, zda vlastně víme, co je lež. Může někdo lhát, a přitom říkat pravdu? A je vždy nemorální lhát, nebo existují situace, kdy by na pováženou byla spíše pravdomluvnost? Právě tento typ otázek zajímá filosofii lži, tedy disciplínu, která představuje jednu z nejdelších debat v dějinách filosofie. To, že jde stále o velké téma, potvrdil i relativně nedávno vydaný, skoro sedmisetstránkový Oxford Handbook of Lying. Desítky autorů se zde zabývají lhaním z hlediska současné filosofie jazyka, logiky či teorie poznání. Pro pochopení tohoto fenoménu prostě nezbývá než kombinovat hlediska. (…)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)