Brdská krajina aneb Koniklec granátový (2011?)
Ondřej Vaculík. Esej v autorské interpretaci. Další tvůrci nezjištěni.
Natočeno 2011. Premiéra 15. 9. 2011 (ČRo 3 Vltava)v rámci cyklu Psáno kurzívou.
Lit.: Zemančíková, Alena: Ondřej Vaculík: Brdská krajina aneb Koniklec granátový. In web ČRo 15. 9. 2011 (anotace). – Cit.: Brdy, vnitrozemské pohoří mezi Prahou a Plzní, jsou územím, kde od roku 1927 byl vojenský újezd. V 70. letech 20. století sem byl umístěny sovětské studenoválečné rakety a v roce 2009 tu bouřil spor o americký radar. Do mnoha míst v tomto nevysokém pohoří, kam dojet vlakem trvá ani ne hodinu, víc než půl století civilní noha nevstoupila. A teď armáda řekla, že Brdy vrátí veřejnosti.
Ondřej Vaculík (*1954) začal publikovat své fejetony v samizdatových souborech v 80. letech 20. století. V téže době uvedl pod smyšleným jménem Ondřej Děd v divadle Orfeus divadelní hry Zedno a Ovčín a několik povídek. Po roce 1990 nastoupil do Literárních novin jako redaktor publicistických stránek a zástupce šéfredaktora. Tehdy se hodně věnoval ekologickým tématům (bylo období bourání Libkovic a dostavování Temelína). Vydal dvě prozaické knihy Stavební deník a Jablko přešlé mrazem.
V roce 1999 odešel z Literárních novin a v roce 2000 nastoupil do Českého rozhlasu. Dnes působí jako publicista a dokumentarista na volné noze, je stálým spolupracovníkem stanice Vltava, pro niž píše eseje a vytváří dokumentární a publicistické pořady. Eseje Ondřeje Vaculíka patří k těm, jež reflektují stav společnosti z pozic „obyčejného života“, často balancují na hraně fejetonu nebo krátké povídky. Bývají založené spíš na konkrétním zážitku než na abstraktní úvaze. Ondřej Vaculík píše ve svém eseji Brdská krajina aneb Koniklec granátový o nadějích i beznadějích brdské krajiny a lidí v ní.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku