Restart Vltavy aneb Padesát let třetího programu

Restart Vltavy aneb Padesát let třetího programu
(3. – 4. 5. 2014)Zoom in (real dimensions: 918 x 379)Obrázek

Co znamenají bílá místa na mapě, ví každý. Ale jsou-li bílá místa v programovém časopise? Věřte nám, že jsme to nemysleli jako výraz neúcty k předplatitelům, k posluchačům. Spíše to má být úder kotle, vryp do paměti: to bylo tehdy, když Vltava zanechala svou stránku bílou. Tehdy, kdy jí bylo padesát.

V roce 1964 byla založena redakce Třetího programu, v níž se pod vedením redaktorky Dagmar Maxové začaly rodit pořady jako Etická a Antická knihovna, 33 otázek pro…, Gramotingltangl, Sám doma s hudbou, První řádky spisovatele, Umění 20. století a dlouhá řada dalších, které z původního Československa II-VKV přešly na pozdější Vltavu a v průběhu doby byly následovány cykly jako 3×60, a to stereo, Dveře dokořán a ještě později pořady Setkávání, Osudy, Radiodokument, Akademie, Víkendová příloha… nelze vyjmenovat všechny.

Restart Vltavy představuje víkendový program mezi starým a novým vysílacím schématem. V pátek druhého května o půlnoci zastavíme regulérní tok Vltavy a obnovíme jej až s půlnocí ze čtvrtého na pátého. Mezi tím dáme prostor vzpomínkám, úvahám, besedám – mimo ustálené břehy. Noci z pátku na sobotu a ze soboty na neděli nabídnou archivní proud pořadů ze 60. let. Slyšet můžete Františka Hrubína, Jiřího Suchého, Petra Ebena, Václava Cibulu, Otu Nutze. Nabídneme záběry z jazzového festivalu 1964, o svých fotografiích pohovoří Karel Hájek, Sám doma s hudbou bude Alfréd Radok, zaznějí verše Vítězslava Nezvala, hlas Josefa Hory nebo program podle gusta Otomara Krejči.

Sobota dopoledne bude patřit vzpomínkám na zakládající osobnosti třetího programu. Publikum ve studiu 2 se v půl desáté potká s Jiřím Suchým a vítěz posluchačské soutěže rozhodne, který Gramotingltangl z archivu odvysíláme. Princip, kdy dva posluchači hrají proti sobě, zaručí, že kdo se zapojí a vyhraje, bude mít skutečně exkluzivní právo bezprostředně ovlivnit další program. Platí to i v případě odpolední rozhlasové hry po 14. hodině nebo kolem 17. hodiny v případě osobnosti, která bude sama doma s oblíbenou hudbou. V 19 hodin můžete opět přijít do studia 2 poslouchat přímý přenos z Metropolitní opery.

Neděle ráno zachová pořady Liturgický rok, Ranní slovo a Duchovní hudba a v devět hodin se opět přihlásíme ze studia 2 s programem nazvaným 3x 60, a to s vámi. Je zřejmé, že to bude ohlédnutí za stereofonními pořady 70. a 80. let. Přijdete-li do rozhlasu, setkáte se s někdejšími tvůrci, zvukaři a pochopitelně také s nahrávkami, při jejichž poslechu je důležité mít „správně seřízené a vyvážené reprosoustavy“ – pamatujete? V 11 hodin uvedeme 5. část seriálu Faraon. Ve 13 hodin dostane slovo Náš host v archivu Ludvík Vaculík a mezi půl třetí a pátou odpolední doputujeme k pořadům někdejšího Audiostudia, či k dokumentům Zdeňka Boučka. Potom bude Lukáš Hurník živě ve studiu 2 představovat nové vysílací schéma Vltavy a v hodině bezprostředně před četbou na pokračování (ta v našem programu zůstává na svém místě podobně jako Stránky na dobrou noc či Schůzky s literaturou) nabídneme sestřih pořadu Každý člověk má své jméno – čtyřhodinového předčítání jmen Židů zahynulých ve vyhlazovacích táborech a ghettech za nacismu. Na tento ceněný rozhlasový projekt z roku 1999 zavzpomíná autorka Vladimíra Lukařová.

Program v klasické podobě najdete na webu vltava.rozhlas.cz, ale nejjistější bude, když během tohoto víkendu Vltavu vůbec nebudete vypínat. Prožít padesát let během 48 hodin, to je umění!

Obrázek

 Jubilejní vysílání, které řídíte vy! Staňte se tím, kdo rozhodne, který pořad z půlstoletí existence rozhlasového programu pro náročné posluchače chcete v danou chvíli slyšet. Víkend plný tematických besed s tvůrci pořadů, společný poslech operního přenosu, telefonická soutěž o věcné i zvukové ceny!V lednu roku 1964 byla v Československém rozhlase ustavena tzv. redakční skupina Třetího programu (na půdorysu okruhu Československo II – VKV). Jejím úkolem bylo vytvořit program odlišný od národního okruhu Praha a federálního (především zpravodajského) vysílání stanice Československo I. Díky tomu se zrodilo tzv. vysílání pro náročného posluchače, kde začaly vznikat programy jako Gramotingltangl, Sám doma s hudbou, 33 otázek pro…, Etická knihovna, Schůzky s literaturou a mnoho dalších, jakož i přímé přenosy koncertů, operních představení a podobně. Stanice Československo II – VKV (vysílala jako první na velmi krátkých vlnách, což mimo jiné umožnilo pokusy s hudební i slovesnou stereofonií) byla přímým předchůdcem dnešní Vltavy (pojmenované tak na počátku 70. let).

Restart Vltavy – coby mimořádný dvoudenní víkendový program – by měl hravou formou připomenout, že takový druh výběrového vysílání existuje u nás už padesát let a že za dobu jeho existence se v archivu nashromáždila řada vynikajících a zajímavých nahrávek hudby, dramatických a literárních pořadů či publicistiky, k nimž současná Vltava přidává každý den další a další – kupříkladu díky Mozaice, Osudům, Radiodokumentu, Akademiím, Slovu o hudbě, Čajovně, Schůzkám s literaturou a podobně.

 

PROGRAM

Pátek 2.5.2014:

23:55 Bedřich Smetana: Vltava (úprava)

Sobota 3.5.2014:

00:00 První řádky básníka.
František Hrubín hovoří o svých literárních začátcích. Verše recituje Luděk Munzar. Natočeno v roce 1966. (16 min.)

00:20 Gramotingltangl Jiřího Suchého. Dnes pod heslem „Vyrobme si pouzdro“.
Natočeno v roce 1966. (33 min.)

00:55 Dveře dokořán. Dobrá hudba Petra Ebena.
Připravil a uvádí Ota Nutz. Natočeno v roce 1980. (41 min.)

00:55 Dveře dokořán. Nové pověsti pražské od Václava Cibuly.
Připravil a uvádí Ota Nutz. Natočeno v roce 1980. (40 min.)

02:15 I. Mezinárodní jazzový festival Praha 1964.
Záznam koncertu zahraničních souborů: Manfred Ludwig Sextett, Rolf Kühn Ensemble, Krzystof Komeda Quintet, Donald „Baby“ Douglas and The United States All Stars. Dobová moderace festivalu: Lubomír Dorůžka a Milan Friedl.
Pořad uvádí Václav Vraný. (121 min.)

04:15 Na slovíčko s fotografem.
Karel Hájek hovoří o svých nejlepších fotografiích s Oldřichem Hoblíkem.
Natočeno v roce 1965. (30 min.)

04:45 Poustevník se rouhá aneb Gustave Flaubert a paní Bovaryová.
Pořad z cyklu Skandály, klatby, ortely ve světové literatuře.
Účinkují: Otomar Korbelář, Bořivoj Navrátil, Zdeněk Ornest, Vladimír Šmeral, Světla Amortová, Vladimír Brabec, Alena Kreuzmannová, Slávka Budínová a další. Režie Jiří Roll. Natočeno v roce 1966. (29 min.)

05:15 Když vzpomíná mládí.
Pět spoluzakladatelů divadel malých forem vzpomíná na počátky Reduty, Zábradlí a na divadlo vůbec.
Účinkují Ljuba Hermanová, Ivan Vyskočil, Pavel Kopta, Jaromír Vomáčka, Jakub Jakoubek, Jiří Suchý, Eva Pilarová, Hana Hegerová a další. Natočeno v roce 1966. (59 min.)

06:15 Sám doma s hudbou, kterou má rád Alfréd Radok.
Spolupracoval Václav Cibula. Natočeno v roce 1966. (60 min.)

07:15 Barevný zpívající svět: Odkud a k čemu je hudba. O melodii. O rytmu.
Úvodní dva díly dlouhodobého cyklu o společných a rozdílných znacích rozličných hudebních kultur.
Úvodní slovo Miroslav Horníček. Připravilo Brno v srpnu 1976. (47 min.)

08:00 Restart Vltavy aneb Padesát let třetího programu.
Zvuková koláž roku 1964. (14 min.)

08:15 Restart Vltavy aneb Padesát let třetího programu.
Živé vysílání ze Studia 2 s publikem a posluchačskou soutěží. Vzpomínky na dávné tvůrce našeho vysílání, archivní ukázky pořadů. Vyprávění Jiřího Suchého o tom, jak vznikaly Gramotingltangly, a vůbec obrázek rozhlasových let šedesátých, kdy se zrodil programový předchůdce dnešní Vltavy.
Uvádějí Eliška Závodná a Tomáš Černý. (182 min.)

11:13 „Scarlattiho sonáty opět na klavír!
Před polednem představíme nový projekt „Scarlattiho sonáty opět na klavír!“
Hrají Barbora Krištofová Sejáková a Karel Vrtiška. S interprety bude hovořit šéfredaktor Vltavy Lukáš Hurník a dramaturgyně Vladimíra Lukařová. (51 min.)

13:00 Kdyby všechny krásy světa. Pocta Rudolfu Hrušínskému.
Autor a průvodce pořadem Ota Nutz. Natočeno v roce 1994. (58 min.)

14:00 Restart Vltavy aneb Padesát let třetího programu.
Pořad s posluchačskou soutěží. Vzpomínka na úspěšné rozhlasové hry, autory, režiséry. Výherce posluchačské soutěže rozhodne, který z nabízených titulů uplynulého půlstoletí bude odvysílán. (119 min.)

16:31 Restart Vltavy aneb Padesát let třetího programu.
Pořad s posluchačskou soutěží. Vzpomínky na rozhlasové osobnosti, které směřovaly k náročnější podobě programu dávno před rokem 1964. Karel Boleslav Jirák, Miloš Čtrnáctý, Anna Hostomská, Mirko Očadlík a další. Výherce posluchačské soutěže rozhodne, která osobnost dostane slovo v pořadu Sám doma s hudbou, kterou má rád. (117 min.)

23:15 Barevný zpívající svět: Islámská hudební oblast – legendy a historie.
Jeden z dílů dlouhodobého cyklu o společných a rozdílných znacích rozličných hudebních kultur. V pořadu z dubna 1977 hovoří Miroslav Horníček, Hana Kofránková, Ladislav Trojan a Miroslav Doležal. (30 min.)

23:45 I. Mezinárodní jazzový festival Praha 1964.
Záznam koncertu zahraničních souborů: Manfred Ludwig Sextett, Rolf Kühn Ensemble a Krzystof Komeda Quintet. Dobová moderace festivalu: Lubomír Dorůžka a Milan Friedl. Pořad uvádí Václav Vraný. (75 min.)

Neděle 4.5.2014:

01:00 Herec smeká před Shakespearem.
Úvahy Radovana Lukavského. Natočeno v roce 1964. (30 min.)

01:30 Ze ztraceného kufříčku.
Pásmo z dopisů a vzpomínek na první pražská léta Vítězslava Nezvala. Natočeno v roce 1965. (30 min.)

02:00 Barevný zpívající svět: Písničkový odkaz Woody Guthrieho.
Jeden z dílů dlouhodobého cyklu o společných a rozdílných znacích rozličných hudebních kultur. V pořadu z dubna 1978 hovoří Miroslav Horníček, Daniela Bartáková, Ladislav Trojan a Lubomír Dorůžka. (31 min.)

02:31 I. Mezinárodní jazzový festival Praha 1964.
Záznamy zahajovacího koncertu a koncertu „třetího proudu“. Jazzový orchestr Československého rozhlasu s pěveckými sólisty Evou Pilarovou, Karlem Gottem, Evou Olmerovou a Luďkem Hulanem. SHQ interpretuje skladby Johna Lewise, Karla Velebného, Vernona Dukea, Rudolfa Daška a Pavla Blatného. JOČR provádí Kamila Hály a Zdeňka Lišky.
Dobová moderace festivalu: Lubomír Dorůžka, Milan Friedl a Milan Mach. Pořad uvádí Václav Vraný. (119 min.)

04:30 Plná moc pro Otomara Krejču.
Hovoří Jan Tříska, František Pavlíček, František Hrubín, Karel Kraus, Marie Tomášová. Natočeno v roce 1966. (89 min.)

06:00 Rozhlasové dokumenty. Josef Hora na snímcích z let 1932 – 1945.
Komentuje František Hrubín. Natočeno v roce 1967. (45 min.)

09:01 Restart Vltavy aneb Padesát let třetího programu.
Živé vysílání ze studia 2 s publikem a posluchačskou soutěží. 3 x 60, a to s vámi! Ohlédnutí za tzv. stereobloky 70. a 80. let. Setkání se zvukaři a dalšími tvůrci, vzpomínky na autory a průvodce pořadů 3 x 60, a to stereo a Dveře dokořán. (178 min.)

13:00 Náš host v archivu – Ludvík Vaculík.
Připravil a uvádí Václav Cibula. Natočeno v roce 1966. (39 min.)

14:21 Restart Vltavy aneb Padesát let třetího programu.
Pořad s posluchačskou soutěží. Devadesátá léta. Vzpomínky na projekt zvaný Audiostudio, na dokumenty Zdeňka Boučka, na dlouhodobé projekty natáčení hlasů zvonů a varhan, atd. Archivní nahrávky podle přání účastníků soutěže. (98 min.)

15:17 Zdeněk Bouček: Vločky březnového sněhu.
Dokumentární svědectví o osudových březnových událostech roku 1939. Připraveno za přispění Ústředního archivu Českého rozhlasu a dalších dosud nevyužitých zdrojů. Vypovídají: J. Goebbels, J. von Ribbentrop, E. Hácha, F. Durčanský, F. Kocourek aj.
Účinkují: Jaroslava Adamová, Petr Pelzer a Jiří Ptáčník. Připravil a pořadem provází Zdeněk Bouček. Překlad Miroslav Stuchl. Redaktorka Jitka Škápíková. Režie Josef Plechatý. Natočeno v roce 1999. (43 min.)

16:30 Restart Vltavy aneb Padesát let třetího programu.
Živé vysílání s publikem ze studia 2, kde nové vysílací schéma Vltavy představuje Lukáš Hurník. Uvádí Jana Vašatová. (59 min.)

17:30 Každý člověk má své jméno.
Vzpomínka na ceněný rozhlasový projekt 90. let. Sestřih čtyřhodinového přenosu z Pinkasovy synagogy na Starém Městě pražském z roku 1999 – veřejného předčítání jmen českých a moravských Židů zahynulých ve vyhlazovacích táborech a ghettech za nacismu. Číst a vzpomínat přišli bývalí vězňové a jejich příbuzní, prezident Václav Havel, Pavel Tigrid, Jan Špáta, Jan Sokol a mnozí další. Hovořili ředitel Židovského muzea v Praze dr. Leo Pavlát, vrchní pražský a zemský rabín Karol Sidon, Anita Franková – historička Židovského muzea v Praze, která přežila Osvětim. Připravila a uváděla Vladimíra Lukařová, s níž v rámci obnoveného uvedení pořadu hovoří Tomáš Černý. (59 min.)

21:00 Umění 20. století: Interpretace děl Fryderyka Chopina. Diskutují Ivan Medek a Ivan Moravec.
Ukázky hrají V. Horowitz, D. Lipatti, A. Benedetti-Michelangeli, A. Scheinová, A. Rubinstein, A. Cortot, J. Koroly, S. Richter, V. Ashkenazy. Režie Miroslav Hršel.
Natočeno v roce 1966. (120 min.)

23:15 Zdeněk Bouček, Jitka Škápíková: Živel ve vstupní hale.
Kronika rozhlasové kasičky. Dokumentární pásmo o tom, jak rozhlasoví posluchači přispívali do sbírky na pomoc obětem katastrofálních povodní v červenci roku 1997. V pořadu vystupují drobní přispěvatelé a dále Dagmar Jaklová, Bohuslava Kolářová, Jana Kolářová, Ivona Míšková, Magda Rychlíková, Blanka Stárková, Jitka Škápíková, Eva Valešová, Helena Vobořilová, Zdeněk Bouček, Vlastimil Ježek, Michal Pavlata, Ján Zákopčaník aj. Dále na pořadu spolupracovali Blanka Basařová, Oldřich Knitl, Petr Podlešák, Petr Šplíchal a další.
Natočeno v roce 1997. (40 min.)

23:58 Půlnoc

 

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)