Rádio Retro připomene vánoční svátky od 30. do 80. let!

(tisková zpráva ČRo)

Rádio Retro nabídne posluchačům Českého rozhlasu osmadvacet hodin pořadů, které vznikly pro vánoční a silvestrovské vysílání od třicátých do osmdesátých let. V jeho programu zazní mimo jiné několik prezidentských projevů, dobové reportáže, silvestrovské zábavné pořady či vánoční písničky. Nahrávkami budou posluchače provádět moderátoři Martina Kociánová a Jan Rosák.

„Rádio Retro představí několik archivních pokladů, které vznikly pro sváteční vysílání někdejšího Československého rozhlasu. Zejména snímky z éry první republiky není snadné uvádět, protože se z nich často na zvukových fóliích dochovaly jenom fragmenty. Nahrávky tak bylo nutné – mnohdy poprvé po desítkách let – restaurovat, nechat projít digitální očistou a pospojovat úryvky ponechané na pracovních archivních pásech,“ uvedl generální ředitel Peter Duhan.

Vánoční vysílání Rádia Retro začne o půlnoci ze 7. na 8. prosince a skončí 6. ledna. Ze zvukových fólií bude možné slyšet například vánoční poselství prezidenta Edvarda Beneše, které zaznělo ve vysílání BBC v roce 1942. Ze stejného roku bude k dispozici i projev protektorátního prezidenta Emila Háchy. Jan Baťa zase promluví o podnikání v roce 1939.

Posluchači se také mohou těšit na novoroční návštěvu u Olgy a Václava Havlových (1996), Silvestrovské verše Jana Wericha (1962), pořad Vysílá studio mladých ze Štědrého dne 1968 s Alicí Masarykovou či Hanáckou hitparádu Jiřího Štuchala (1967). Zazní také vánoční písně Karla Gotta či Písničky pro Hvězdu – výběr normalizačních vánočních motivů.

„Rádio Retro umožňuje posluchačům zavzpomínat, znovu prožít nostalgii i zašlou atmosféru dob, kdy Ježíšek soupeřil s Dědou Mrázem. Vánoční Retro bylo v loňském roce posluchačským trhákem a na webu patřilo k nejúspěšnějším stanicím Českého rozhlasu. Věřím, že jsme i letos zabalili posluchačům stejně hezký dárek,“ uvedl ředitel centra vysílání Ondřej Nováček.

Rádio Retro si mohou posluchači pustit přes internet na stránkách rozhlas.cz. Naladit je ho možné také na DAB přijímači (digitální vysílání). Cílem projektu Rádio Retro je jednak připomenout historii a zprostředkovat ji veřejnosti, jednak otevřít obrovský rozhlasový archiv a znovu uvést unikátní pořady v nezkrácené podobě s fundovaným komentářem.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)