Rádio Retro – Rozdělený svět aneb Rozhlasové vlny ve službách studené války (2016)
Připravil Tomáš Černý.
Nahrávka komentují Tomáš Černý, Petr Nováček a Milan Slezák.
Natočeno 2016. Premiéra 3. 3. 2016.
Lit.: Polák, Lukáš: Rádio Retro nabídne nový tematický blok Rozdělený svět, nahradí Příběh vědy. In web ČRo Digitální rádio, 1. 3. 2016 (článek). – Cit.: Nahrávky okomentují renomovaní komentátoři Českého rozhlasu Petr Nováček a Milan Slezák.
Rádio Retro, jedna z digitálních stanic Českého rozhlasu, nabídne od čtvrtka 3. března nový tematický blok s názvem Rozdělený svět, který nahradí dosavadní Příběh vědy. Stanice nabídne opět 28 hodin nahrávek z obou stran někdejšího bipolárního světa. Dramaturg Tomáš Černý s pomocí Evy Ješutové a Tomáše Bělohlávka z Archivu Českého rozhlasu vybrali snímky propagandy padesátých let, v níž promlouvá Na okraj dne Zdeněk Nejedlý, Viliam Široký řeční před skandujícím davem o prospěšnosti právě podepsané Varšavské smlouvy, reemigranti ze západu očerňují způsob života plný prostituce a podobně.
Posluchači, kteří jsou v dosahu Rádia Retro, se mohou dále těšit na Antonína Přidala, který v roce 1962 vysílal více než hodinovou reportáž z Kuby, mimo jiné o tom, kterak tam Čechoslováci budují školství nebo zdravotnictví. Chybět nebude ani zpravodaj v USA Karel Kyncl, který natáčel v New Yorku půlhodinový rozhovor s Jiřím Voskovcem, nebo návštěva z Vídně – geograficky blízké, ale jinak těžko dosažitelné. Jejím aktérem bude Hugo Haas, jenž na besedě s publikem neodolatelně líčí svoje filmové počiny v Americe. Stanice je součástí DAB+ multiplexu Českého rozhlasu z vysílače i digitálních sítí operátorů Teleko a RTI cz.
Lit.: Černý, Tomáš: Rádio Retro – Rozdělený svět. In web ČRo Archiv rozhlasu, březen 2016 (článek + 2 ukázky k poslechu). – Cit.: Startuje nové Rádio Retro, tentokrát s podtitulem Rozdělený svět … aneb Rozhlasové vlny ve službách studené války. Posluchačům nabízí 28 hodin nahrávek z obou stran někdejšího bipolárního světa.
5. března 1946 vystoupil v americkém Fultonu britský premiér Winston Churchill a trefně charakterizoval situaci ve sféře sovětského vlivu. Mluvil o železné oponě a o nutnosti zajistit, aby mírové sliby nebyly jen „zvlněnými slovy“. Přesto se právě zvlněná slova – rozumějte slova rozhlasových vln obou stran studené války – stala vedle jaderného arzenálu hlavní zbraní zápolení idejí, respektive ideologií.
Dramaturg Tomáš Černý s pomocí Evy Ješutové a Tomáše Bělohlávka z Archivu ČRo vybrali snímky propagandy padesátých let, v níž promlouvá Na okraj dne Zdeněk Nejedlý, Viliam Široký řeční před skandujícím davem o prospěšnosti právě podepsané Varšavské smlouvy, reemigranti ze západu očerňují způsob života plný prostituce, bídy a beznaděje, stěžují si na zavlečení do Západního Německa vlakem či letadlem.
Bruno Folta se na tiskové konferenci v roce 1954 přiznává, že jeho působení ve Svobodné Evropě bylo výsledkem pomýleného vidění světa a vystupuje s prohlášením nápadně podobným mnohem pozdějšímu extempore „statečného chlapíka“ Pavla Minaříka.
Zazní však nejen materialistická a bolestínská stránka tuzemské propagandy. Šedesátá léta přivádějí do našeho éteru důmyslné publicistické tvary, které ideologii šíří jemněji. Antonín Přidal v roce 1963 vysílal více než hodinovou reportáž z Kuby, mimo jiné o tom, kterak tam Čechoslováci budují školství nebo zdravotnictví. Zpravodaj v USA Karel Kyncl natáčí v New Yorku půlhodinový rozhovor s Jiřím Voskovcem, kterého u nás od roku 1948 jako by nebylo, na návštěvu z Vídně – geograficky blízké, ale jinak těžko dosažitelné – přijíždí do Prahy Hugo Haas a na besedě s publikem neodolatelně líčí svoje filmové počiny v Americe.
Nepominutelnou složkou Rádia retro bude pohled z „druhé strany“. Kronika Rádia Svobodná Evropa promluví ústy Ferdinanda Peroutky, Pavla Tigrida nebo T. G. Masaryka, jehož hlas z gramodesky zazněl 1. května 1951 v zahajovacím programu Československé stanice RFE. A dáme i slovo záběrům vzniklým u nás po roce 1989, v nichž o svých zkušenostech s životem v exilu mluví právě Tigrid, Kyncl, manželé Škvorečtí, A.J. Liehm, Pavel Landovský a mnozí další.
Nahrávky, které by se ještě před nějakým čtvrt stoletím jen těžko ocitaly na jedné společné vlně, okomentují dvě skutečné osobnosti naší rozhlasové publicistiky Petr Nováček a Milan Slezák.
Obsah:
3. 3. 2016.
-
8:00
Návrat cestujících z unesených letadel (1950)
Sestřih rozhovorů s pasažéry z letadel unesených do Erdingu nedaleko Mnichova 24.3.1950. Hovoří cestující z letadla, které startovalo z Brna, dále cestující letící z Ostravy. Vypovídá také navigátor a telegrafista Jan David Rudolf (o nuceném přistání) a poslanec Národního shromáždní A. Fiala, který byl na palubě uneseného letadla, hovoří o potížích a zacházení s unesenými občany.
-
8:24
Rozhovor s reemigrantem Vítězslavem Bartákem (1963)
Reemigrant Vítězslav Barták hovoří o okolnostech, proč se vrátil se svým synem z USA zpět do Československa. Hovoří o svých dojmech z USA. Kritika pracovního prostředí, technického a strojového vybavení v amerických továrnách. Ostrá kritika společenských vztahů a sociálních poměrů v USA. Patnáctiletý Vítězslav Barták ml. kritizuje zaostalost amerického školství a americkou kinematografii.
-
8:50
Dům bez čísla (1963)
Prázdninový seriál redakce Pionýrské jitřenky o dětech z jednoho domu a jednoho města. Připravili Vlado Príkazský a Pavel Tumlíř. Režie Karel Weinlich.
-
9:15
Kronika Rádia Svobodná Evropa (1/15)
Sestřih záběrů z historie československé redakce RFE připravený v roce 1991. Část první vysílací hodiny dne 1.5.1951. Projev prvního šéfredaktora Ferdinanda Peroutky, část projevu T. G. Masaryka z 28.10.1928 z gramofonové desky, poselství Rady svobodného Československa k zahájení vysílání RFE v češtině a slovenštině. Dále hovoří Pavel Tigrid, programový ředitel.
-
9:45
Kronika Rádia Svobodná Evropa (2/15)
Sestřih záběrů z historie československé redakce RFE připravený v roce 1991. 21. 6. 1970 promluvil k 20. výročí popravy M. Horákové prof. J. Stránský (býv. min. školství a spravedlnosti), 25. 1. 1969 byl vysílán přímý přenos poselství kardinála J. Berana z Říma ke smrti J. Palacha.
-
10:26
Opožděné rozhovory – manželé Škvorečtí (1990)
Portréty spisovatelů, vědců, publicistů a politiků, kteří nemohli řadu let veřejně vystoupit. Hostem pořadu jsou spisovatelé Zdena Salivarová a Josef Škvorecký. Pořad připravil a slovem provází Jan Hůla.
-
11:07
Káva u Kische – Marcia Davenport (1990)
Hovory o lidech, věcech a událostech. Hosty pořadu jsou americká spisovatelka Marcia Davenportová a český překladatel, informatik a historik Vladimír Smetáček. Připravili Ota Nutz a Jiří Vejvoda.
-
12:00
Bruno Folta se vrátil z RFE (1954)
Více než dvacet let před Pavlem Minaříkem se ze západu vrátil Bruno Folta, bývalý hlasatel Rádia Svobodná Evropa. Na tiskové konferenci hovořil o poměrech v československé redakci „štvavé vysílačky“ a o životě na západě. Četl předem připravené odpovědi na předem dohodnuté otázky novinářů.
-
13:00
Karel Kyncl a Jiří Voskovec v USA (1963)
Rozhovor zahraničního zpravodaje v USA Karla Kyncla s hercem Jiřím Voskovcem. Hovoří o tom, co Voskovec dělal po svém odchodu z Československa, jak se etabloval v Americe, čím se živí, jaké umělecké příležitosti v USA má.
-
13:32
Karel Kyncl a CIA (1966)
Pořad Karla Kyncla o ústřední americké špionážní agentuře CIA. Hovoří bývalí členové CIA – A. W. Dulles (bývalý ředitel CIA) a R. Bissell (bývalý ředitel operací CIA). Dále piloti Air America, J. Chancellor (ředitel Hlasu Ameriky), F. Sherwood (letecký atašé USA v Guatemale) a další. Pozornost je věnována hlavně akcím CIA v Guatemale a akci v Zátoce sviní (Playa Giron) na Kubě.
-
14:52
Kronika Rádia Svobodná Evropa (3/15)
Sestřih záběrů z historie československé redakce RFE připravený v roce 1991. Rozhovor s dirigentem Rafaelem Kubelíkem natočil režisér RFE Jan Alfred Holman.
-
15:28
Kronika Rádia Svobodná Evropa (4/15)
Sestřih záběrů z historie československé redakce RFE připravený v roce 1991. Vyprávěnky Jiřího Voskovce, které se vysílaly v relacích Kompas a Panoráma v letech 1973-1975. V relaci Přítomnost z r. 1980 hovoří Josef Škvorecký o osudu své známé knihy „Zbabělci“. Dále uslyšíte komentář náboženského redaktora Dr. Alexandra Heidlera (Otec Kříšťan) o teologii druhého světa v pořadu Náboženství a dnešek. Otce Křišťana uvádí hlasatelka Rozina Jadrná.
-
16:00
Manželé Wardovi z USA žádají o azyl v ČSR (1954)
Záznam tiskové konference s manželi Wardovými, hudebníky z USA, kteří se rozhodli požádat o politický azyl v komunistickém Československu. Život v kapitalismu je pro ně nepřijatelný.
-
16:34
Zdeněk Nejedlý o studené válce (1953)
Pravidelná promluva ministra Zdeňka Nejedlého v pořadu Na okraj dne 11. 1. 1953.
-
17:04
Reportáž Jana Petránka z Vietnamu (1965)
Reportáž Jana Petránka z amerického leteckého útoku na Vietnamskou demokratickou republiku. Autentické zvukové záběry z 11. 2. 1965 a rozhovor se zajatým americkým pilotem.
-
17:47
Život obyčených lidí v USA (1979)
Spektrum – minuty se zahraničními zpravodaji. Hovoří redaktor Rudolf Převrátil a zpravodaj Československého rozhlasu v New Yorku Michal Stasz.
-
18:16
Kronika Rádia Svobodná Evropa (5/15)
Sestřih záběrů z historie československé redakce RFE připravený v roce 1991. Rozhovor s Juliem Firtem o Karlu Čapkovi z roku 1965. Rozhovor J. A. Holmana s klavírním virtuosem Rudolfem Firkušným v Salzburgu (29. 2. 1972). Hovoří skladatel hudby Rudolf Friml z Hollywoodu (prosinec 1969), dále hovoří sokolská náčelnice Marie Provazníková po svých 100. narozeninách (prosinec 1990).
-
18:44
Kronika Rádia Svobodná Evropa (6/15)
Sestřih záběrů z historie československé redakce RFE připravený v roce 1991. Rozhovor s mladým čs. uprchlíkem Petrem ve Vídni z roku 1963, projev Václava Havla pro Mnichovskou redakci ke vzniku Čs. republiky pronesený 28. 10. 1988.
-
19:01
Káva u Kische – Ivan Kraus (1993)
Hovory o lidech, věcech a událostech. Hostem je Ivan Kraus, spisovatel žijící v Paříži, v Baden-Badenu a v Praze. Připravili Ota Nutz a Jiří Vejvoda.
-
20:00
Návrat cestujících z „vlaku svobody“ (1951)
Podle dobové propagandy dne 11. září 1951 skupina teroristů řízená americkým agentem provedla únos cestujících rychlíkového vlaku, který jel směrem z Chebu do Aše. Rozhovor s občany odvlečenými vlakem do německého města Selb.
-
20:37
Svoboda je jinde (2015)
Tak řečený vlak svobody se stal tématem propagandy padesátých let. Jak se ale na stejný příběh dívá dnešní doba? Pořad z cyklu Dobrá vůle připravila Maria Hammerich-Mayer v dramaturgii Lenky Svobodové.
-
21:07
Hugo Haas na návštěvě v Praze (1963)
V roce, kdy Národní divadlo v Praze oslavovalo 80. výročí svého znovuotevření, byl do Prahy pozván Hugo Haas. Do Československa přijel skoro po 25 letech a setkal se nejen s mnoha svými kolegy v herecké šatně, ale také s publikem. Besedu, v níž herec hovořil mj. o svém působení v Americe, vedl dr. Josef Träger.
-
21:36
Setkání veteránů ze západní i východní fronty (1968)
Sestřih ze setkání zahraničních vojáků všech front 2. světové války ve Slovanském domě v Praze. Průlomová událost, která poprvé po roce 1948 přivedla do éteru jména jako Karel Klapálek nebo Karel Janoušek. Reporáž připravili Zdeněk Kárl, Slavomil Vondrášek a Zdeněk Svěrák.
-
22:12
Kronika Rádia Svobodná Evropa (7/15)
Sestřih záběrů z historie československé redakce RFE připravený v roce 1991. Sestavené pásmo poezie z kulturní redakce Svobodné Evropy.
-
22:27
Kronika Rádia Svobodná Evropa (8/15)
Sestřih záběrů z historie československé redakce RFE připravený v roce 1991. Výňatky z vystoupení generálního tajemníika ÚV KSČ Milouše Jakeše na Červeném Hrádku dne 17. 7. 1989 komentuje Milan Schulz.
-
23:00
Káva u Kische – Karel Kyncl (1990)
Hovory o lidech, věcech a událostech. O zvláštním kouzlu Anglie a knize „Moje Británie“ hovoří zahraniční zpravodaj Karel Kyncl. Připravili Ota Nutz a Jiří Vejvoda.
4. 3. 2016
-
0:00
Viliam Široký o Varšavské smlouvě (1955)
Projev předsedy vlády Viliama Širokého po návratu z Varšavy, kde byla podepsána smlouva o vzájemné spojenecké pomoci socialistických zemí.
-
0:37
Zdeněk Nejedlý o návrhu na odzbrojení (1960)
Ministr Zdeněk Nejedlý hovoří 24.1.1960 o návrhu Nikity Sergejeviče Chruščova, nejvyššího představitele Sovětského svazu, na odzbrojení.
-
1:01
Malý velký svět – reportáž z Kuby (1962)
Pásmo rozhovorů, hudby a vzpomínek na pobyt v zemi, která se teprve před krátkou dobou vydala na cestu budování socialismu. Pořadem provází autor Antonín Přidal.
-
2:29
Kronika Rádia Svobodná Evropa (9/15)
Sestřih záběrů z historie československé redakce RFE připravený v roce 1991. Oslava 50. narozenin spisovatele Jana Čepa ve studiu 1, RFE Mnichov v prosinci 1952. Při té příležitosti promluvil tehdejší řeitel Čs. stanice RFE dr. Miroslav Kohák. Miroslav Šašek ocitoval, co o Janu Čepovi napsal F. X. Šalda, a na to promluvil Egon Hostovský.
-
2:57
Kronika Rádia Svobodná Evropa (10/15)
Sestřih záběrů z historie československé redakce RFE připravený v roce 1991. Úvahy namluvené Janem Čepem v šedesátých letech.
-
3:30
Kronika Rádia Svobodná Evropa (11/15)
Sestřih záběrů z historie československé redakce RFE připravený v roce 1991. Ferdinand Peroutka v rozhovoru s red. Jiřím Kárnetem v New Yorku na konci šedesátých a na konci sedmdesátých let. ZHORŠENÁ TECHNICKÁ KVALITA NAHRÁVKY!
-
4:00
Výpověď reemigranta Václava Sirotka (1954)
Předem připravená výpověď reemigranta Václava Sirotka, který odešel z Československa v roce 1947 a za 7 let se vrátil. Koncipováno jako promluva k mládeži. Popis neutěšených poměrů v uprchlickém táboře Valka u Norimberku, popis poměrů ve francouzské cizinecké legii – varování mládeže před vstupem do ní.
-
4:47
Jan Zrzavý o svých cestách do Itálie (1964)
Záznam z nesestřihaného pásku, na němž hovoří redaktor Emilio Pampiglione s malířem Janem Zrzavým o Benátkách a potížích s cestou do Itálie přes železnou oponu. Technicky nepříliš kvalitní, neupravená nahrávka, která však napovídá, že s cestováním „na západ“ to v době komunistické totality neměli snadné ani ti, kterým režim vycestování dovolil.
-
5:10
Jaroslav Hutka hraje emigrantům ve Švýcarsku (80. léta)
Amatérský nedatovaný záznam koncertu pro emigranty ve Švýcarsku, kde Jaroslav Hutka nejen hraje svoje písničky, ale v mluvených vstupech zaznívají úvahy cenné s odstupem času jako dokumentární vhled do specifického prostředí exilu. Jaroslav Hutka u mikrofonu Rádia Retro také vzpomíná na tehdejší dobu a okolnosti konání těchto koncertů.
-
7:00
K. Kyncl telefonuje z BBC W. Matuškovi do USA (1986)
V době, kdy Waldemar Matuška emigroval do USA, působil někdejší československý novinář Karel Kyncl v BBC. 3. září 1986 vysílal telefonický rozhovor, ve kterém slavný zpěvák oznámil, že se rozhodl odejít do exilu.
-
7:07
Kronika Rádia Svobodná Evropa (12/15)
Sestřih záběrů z historie československé redakce RFE připravený v roce 1991. Další část rozhovoru Jiřího Kárneta s Ferdinandem Peroutkou na konci šedesátých let. O novinářských začátcích, o významu klasiků ruské literatury – Tolstém a Dostojevském, o ruské revoluci, o literární orientaci Adolfa Hoffmeistera a Vítězslava Nezvala, o Svazu moderní kultury Devětsil a jeho významu, o tom, jak komunismus zradil vlastní zásady řešení národní otázky, o knize K. Krause „Poslední dnové lidstva“, o kulturním boji, o historii komunismu a smrti Jana Masaryka. ZHORŠENÁ TECHNICKÁ KVALITA NAHRÁVKY!
-
7:37
Kronika Rádia Svobodná Evropa (13/15)
Sestřih záběrů z historie československé redakce RFE připravený v roce 1991. Ukázky ze zábavných pořadů a kabaretů Svobodné Evropy.
-
8:00
Zahraniční zpravodajové o zemích, kde působí (1963)
V době, kdy Československý rozhlas oslavoval 40. výročí zahájení pravidelného vysílání v našich zemích, pozvala Veronika Matějová k mikrofonu zahraniční korespondenty, aby hovořili – tentokrát spíše v intencích životního stylu – o zemích, kde působili nebo aktuálně jsou. Tématem je exotické jídlo, nesnáze v dopravě, automobily, pracovní den korespondenta, rasismus v USA, anglický víkend, pařížské ženy, orientální dívky, moderní doba v USA, dovolená, volný čas a život lidí v zahraničí, Indiáni v USA. Hovoří zahraniční dopisovatelé Věra Štovíčková (Afrika), Dušan Ruppeldt (Indie), Karel Kyncl (New York), Miloslav Pátek (Londýn), Jan Černý (Paříž), Květoslav Faix (Bonn), Svetozár Štúr (Berlín), Jan Petránek (Moskva), Vladimír Kučera (Egypt), Ludvík Čermák (USA).
-
9:55
Kronika Rádia Svobodná Evropa (14/15)
Sestřih záběrů z historie československé redakce RFE připravený v roce 1991. Rozhovor Zdeňka Eliáše s Ferdinandem Peroutkou v roce 1969. Hovoří o psaní knihy Budování státu, o rozhovorech s TGM a Edvardem Benešem při přípravě knihy, o genezi, metodách a přístupech k psaní.
-
10:16
Kronika Rádia Svobodná Evropa (15/15)
Sestřih záběrů z historie československé redakce RFE připravený v roce 1991. Pokračování rozhovoru Zdeňka Eliáše s Ferdinandem Peroutkou v roce 1969. Hovoří o ohlasu na knihu Budování státu, o aféře kolem životopisu M. R. Štefánika, o úloze proletariátu v 1. republice, o významu buržoazie, o sociálních reformách a stabilitě čs. politiky v době 1. republiky, o tehdejší čs. zahraniční politice, o aktuálnosti knihy Budování státu.
-
10:45
Opožděné rozhovory – Pavel Landovský (1990)
Portréty spisovatelů, vědců, publicistů a politiků, kteří nemohli řadu let veřejně vystoupit. Připravil a slovem provází Jan Hůla.
-
11:28
Opožděné rozhovory – A.J.Liehm (1990)
Portréty spisovatelů, vědců, publicistů a politiků, kteří nemohli řadu let veřejně vystoupit. Připravil a slovem provází Jan Hůla.
-
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku