Český rozhlas zdigitalizuje všechny záznamy z procesu s Rudolfem Slánským

Blanka Bumbálková

Unikátní historické pásky zaznamenávající vykonstruovaný politický proces s Rudolfem Slánským byly převezeny do Českého rozhlasu, kde se zdigitalizují. Na magnetofonových páskách je zřejmě kompletně zaznamenán osmidenní soud, na konci kterého byl generální tajemník Ústředního výboru Komunistické strany Československa a dalších deset lidí odsouzeno k smrti.

Filmové a zvukové záznamy s Rudolfem Slánským a dalšími obviněnými byly nalezeny ve vyklízeném skladu továrny v Panenských Břežanech. Proces s takzvaným protistátním spikleneckým centrem Rudolfa Slánského je zaznamenán na 183 páscích, které si převzal Národní filmový archiv. Český rozhlas se na záchraně zvukových záznamů podílí jejich digitalizací.

Na nalezených páskách je pravděpodobně nahrán celý proces. Objev se tak může, obdobně jako záznam z procesu s Miladou Horákovou, stát archivní kulturní památkou. „Český rozhlas pomohl se záchranou materiálu, který má unikátní historickou hodnotu a je cenným svědectvím tehdejší doby. Ceníme si důvěry, kterou v nás vložil Národní filmový archiv i Národní archiv,“ uvedl generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.

Český rozhlas nabídl pro zpracování materiálu své technické zázemí i expertní tým, který záznamy zdigitalizuje. Analýza ukázala, že zvukové pásky jsou v dobrém stavu, přesto vzhledem k citlivosti materiálu digitalizace již začala. „Každý pásek se musí ošetřit, přetočit a zdigitalizovat. Věříme, že jsme schopni veškeré záznamy takto zpracovat v řádu několika měsíců, aby mohly být kompletní materiály  největšího politického procesu ve Východní Evropě poskytnuty historikům a veřejnosti,“ uvedl vedoucí Archivních a programových fondů Českého rozhlasu Dušan Radovanovič.

Národní archív České republiky začal postupně zveřejňovat již digitalizované, nijak neupravované záznamy procesu.

Další informace naleznete zde:

Unikátní archivní objev. Stará továrna ukrývala ztracené filmy z procesu se Slánským (IRozhlas, 2018)

Objevené filmy z procesu se Slánským. ‚Snad získáme chybějící úryvky,‘ doufá archivář (IRozhlas, 2018)

Unikátní filmy se Slánským mezi chemikáliemi. Prohlédněte si místo, kde se našly ztracené záběry (IRozhlas, 2018)

Historici objevili filmové materiály z procesu s Rudolfem Slánským (IDnes, 2018)

 

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)