Archiv Českého rozhlasu zdigitalizoval dosud neznámé záznamy procesů z 50. let

Blanka Bumbálková

/tisková zpráva ČRo/

Archiv Českého rozhlasu zdigitalizoval celkem 359 pásů unikátních a dosud nezveřejněných nahrávek ze soudních síní z let 1951 – 1955. Digitalizace proběhla ve spolupráci s Národním archivem, který je vlastníkem dochovaných magnetofonových pásů. Posluchači se s procesy seznámí prostřednictvím speciálního seriálu, který se bude vysílat od 10. prosince na stanici Český rozhlas Radiožurnál.

Digitalizované záznamy tak široké veřejnosti představí soudní řízení například s funkcionáři Junáka, s tzv. vesnickými boháči, s americkým novinářem Williamem Nathanem Oatisem, se skupinou Pavelka nebo kompletní proces s Josefem Zenáhlíkem, který stanul před nejvyšším vojenským soudem. Dochované magnetofonové pásy dále obsahovaly i záznamy dobových rozhlasových pořadů, které se týkaly i procesů s tzv. Zelenou internacionálou či sabotérů v OKD Ostrava.

„Přestože se nejedná o tak známý proces jako s druhým mužem KSČ Rudolfem Slánským, mají tyto záznamy pro historiky a badatele nesmírnou cenu. Skvěle ukazují, jak totalitní systém fungoval i v případech, které zůstávaly trochu ve skrytu mediálního zájmu. Osudy odsouzených přitom byly neméně zajímavé a tragické. Jsem rád, že díky Archivu ČRo a dobré spolupráci s Národním archivem můžeme české veřejnosti zpřístupnit materiály, které zatím neměl možnost nikdo slyšet,“ uvedl vedoucí Archivních a programových fondů Českého rozhlasu Dušan Radovanovič.

Vedoucí Archivu Českého rozhlasu Eva Ješutová a archivář Miloslav Turek představí záznamy z procesů na společné tiskové konferenci s Národním archivem, která proběhne ve středu 21. listopadu 2018 od 10:00 v prostorách Národního archivu na Chodovci.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)