Soutěžní přehlídka REPORT 2012 zná své vítěze!

MgA. Michal Bureš (tisková zpráva)

Ve čtvrtek 8. listopadu 2012 skončil na Ždáni u Slap XXI. ročník přehlídky rozhlasové publicistiky a dokumentu REPORT 2012, kterou pořádá Sdružení pro rozhlasovou tvorbu, o. s., ve spolupráci s Českým rozhlasem a dalšími partnery. Obou etap (jarní i podzimní) se zúčastnila bezmála stovka soutěžících. Přítomni byli také studenti, rozhlasoví teoretikové a slovenští rozhlasoví kolegové.

Absolutním vítězem tohoto ročníku se stal dokument Radima Nejedlého z ČRo Brno „Rudá kráska“. Mapuje v něm příčiny a důsledky dobrovolného sebepoškozování, které na sobě provádějí dospívající dívky. Tento pořad získal Hlavní cenu generálního ředitele Českého rozhlasu i Cenu Zdeňka Boučka za originalitu zpracování.

Stříbrný stupínek v kategorii dokument obsadil Jiří Hubička a jeho rekonstrukce politického procesu s americkým novinářem Williamem Nathanem Oatisem, v níž čerpá z nově objeveného zvukového záznamu tohoto procesu z roku 1951. Bronzový stupínek patří dokumentu Bronislavy Janečkové a Daniela Moravce „Nemám žádné jméno“. Společně v něm pátrají po skutečném autorovi stejnojmenného knižního bestselleru Holanďanky Miep Diekmannové. Ta při psaní používala válečných zápisků vězněné židovské dívky Dagmar Hilarové.

V kategorii komponované publicistiky do 30 minut zvítězila a Cenu Jiřího Hrašeho si odnáší Lenka Svobodová a jí natočený portrét předsedkyně Nejvyššího soudu ČR Ivy Brožové nazvaný „Zákon nestačí“. Druhé místo patří Tomáši Černému za reportáž z dětského tábora mladých hudebníků „Prázdniny s hudbou“. A na třetím místě se umístil Ivan Studený s medailonem restaurátora litinových křížů Martina Šeráka „Cesta kříže“.

Vítězi kategorie publicistika do 10 minut, která proběhla letos na jaře, jsou Martin Knitl z ČRo Ostrava s reportáží „Díra do světa“ referující o duchovním z Hlučínska. Ten k potěše všech nechal namontovat kameru, přenášející prostřednictvím internetu veškeré dění v kostele. Druhou příčku obsadila rovněž ostravská Jana Jeckelová s reportáží „Lékařská dokumentace v potoce“. Na ploše necelých dvou minut v ní podává plastický obraz o neobvyklém nálezu v Dětřichovicích na Bruntálsku. A třetí místo patří redaktorovi ČRo1-Radiožurnálu Ľubomíru Smatanovi za originálně pojatý portrét „Černý farář“ o africkém misionáři Bobu Ogolovi, který už pátým rokem působí v Nejdku u Karlových Varů.

Slavnostní předání cen, jehož se zúčastní generální ředitel Mgr. art. Peter Duhan, zástupce Rady ČRo a další hosté, proběhne ve čtvrtek 29. listopadu 2012 od 10,30 hodin v Českém rozhlase.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Dobrý den

Ve Vašem článku píšete:

Bronzový stupínek patří dokumentu Bronislavy Janečkové a Daniela Moravce „Nemám žádné jméno“. Společně v něm pátrají po skutečném autorovi stejnojmenného knižního bestselleru Holanďanky Miep Diekmannové. Ta při psaní používala válečných zápisků vězněné židovské dívky Dagmar Hilarové.

Dovouji si upozornit na patrně nesprávné pochopení dokumentu, který hledal skutečnou autorku knihy. Miep Diekmannová žádné zápisky při žádném psaní nepoužila, neboť autorkou knihy je Dagmar Hilarová. Miep Diekmannová je pouze plagiátorka, podvodnice, která doslovný překlad českého rukopisu knihy, kterou do holandštiny přeložila Olga Krijtová, převezla do Nizozemska, kde jej předala nakladatelsví, coby své dílo. Snad to lépe pochopíte z tohoto odkazu:

http://www.dagmar-hilarova.hilarius.cz/viewpage.php?page_id=160#prepis_textu

Další porovnání a důkazy o autorsví knihy si jistě už najdete.

Originál českého rukopisu, jehož překladem kniha „Ik heb geen naam“ resp „Ich habe keinen Namen“ vznikla, je uložen v literárním archivu Památníku národního písemnictví, coby součást českého kulturního dědictví:

http://www.dagmar-hilarova.hilarius.cz/viewpage.php?page_id=195

Přeji hezký den

Evžen Hilar
syn pravé autorky knihy

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)