Rádio Retro zavelí „Sportu zdar!“ a připomene slavné okamžiky sportovní historie

(tisková zpráva ČRo)

Od fotbalového šampionátu v Římě v roce 1934 až po turnaj století na ZOH v Naganu 1998 – tak bude vypadat program Rádia Retro „Sportu zdar!“. Digitální stream zavede posluchače s mikrofonem za sportem od 6. května a nabídne jim 28 hodin autentických záznamů a sportovních příběhů. Rádio Retro spouští Český rozhlas při příležitosti hokejového šampionátu. Vysílat bude současně i na speciální digitální stanici ČRo Sport v době, kdy zde nepoběží aktuální reportáže.

„Posluchači budou moci znovu prožít euforii slavných okamžiků, kdy se skloňovala jména jako Plánička, Drobný, Zátopek, Čáslavská, Holík nebo Hlinka. Historické nahrávky sportovních přenosů mají i s odstupem desítek let neuvěřitelnou sílu, která každého strhne i když ví, jak tehdy utkání dopadlo,“ řekl náměstek generálního ředitele pro program a vysílání René Zavoral.

Zásluhu na tom mají nejen výkony sportovců, ale také brilance sportovních reportérů v čele s „vynálezcem“ tohoto stylu v rozhlasovém éteru Josefem Lauferem, přes Otakara Procházku, Štefana Mašlonku, Oskara Mannu, Karla Malinu, Stanislava Sigmunda, Václava Svobodu, Vladimíra Váchu nebo Gabriela Zelenaye, až po Aleše Procházku či Miroslava Augustina.

„Do této společnosti patří také Karel Tejkal, který je vlastně dnes už jediným pamětníkem sportovní redakce Československého rozhlasu šedesátých let a který právě s Miroslavem Augustinem touto retrospektivou posluchače provede. Karel Tejkal je učiněnou studnicí vzpomínek a příběhů o dramatických cestách k vítězství nebo o sportovcích a jejich osudech,“ dodal k programové skladbě Rádia Retro „Sportu zdar!“ ředitel Centra vysílání Ondřej Nováček.

V téměř 60 archivních nahrávkách se střídají autentické záznamy reportáží ze stadionů s dokumentaristicky zpracovanými portréty vybraných sportovců a vzpomínkami některých reportérů. Josef Laufer třeba vypráví, jak byl 3. října 1926 doslova dostrkán k mikrofonu Radiojournalu. Uslyšíte o Jaroslavu Drobném a jeho utajeném wimbledonském vítězství na začátku padesátých let nebo Ivana Hlinku, kterak na konci let osmdesátých hodnotí odchody našich hráčů do NHL.

Přestože je 28 hodin hodně, nelze od Rádia Retro očekávat kompletní cestu po časové ose. „Musíme vycházet nikoli z toho, co bychom slyšet chtěli, ale z toho, co slyšet můžeme,“ uvedl dramaturg Rádia Retro Tomáš Černý. „Dochovalo se jen to, co někdo při živém vysílání natočil a nechal archivovat. Nebylo to automatické. Navíc třeba po roce 1968 se leckterý sportovní pásek vytratil, aby reportéra nemohl někdo usvědčovat z jeho čitelného postoje vůči hráčům Sovětského svazu.“ Přesto se v programu Rádia Retro objeví skutečné perly. Zátopkovo několikanásobné vítězství v Helsinkách 1952, triumf Věry Čáslavské v roce 1968 na olympiádě v Mexiku, Holíkův slavný gól na mistrovství v roce 1972 nebo již zmíněné zlaté Nagano v roce 1998.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)