Páteční večer – Posedlosti Arnošta Goldflama (2016)

K 70. narozeninám spisovatele, dramatika, režiséra a herce (* 22. září 1946). Kromě ukázek z archivu zazní dvě nové Goldflamovy povídky. Večerem provází Alena Blažejovská. Režie Radim Nejedlý.

Účinkují Miloslav Maršálek a Martin Sláma.

Nastudovalo Brno v roce 2016. Premiéra 23. 9. 2016 (ČRo 3 Vltava, 20:00 h.).

Rozhovor k pořadu

Lit.: Němec, Ivan: Já hledám štěstí léta dlouhá… In Týdeník Rozhlas 2016 (recenze). – Cit.:

goldflam recenze

Lit.: Blažejovská, Alena: Posedlosti Arnošta Goldflama. In Facebook, 21. 9. 2016 (článek). – Cit.:Páteční večer (23. 9. ve 20.00 hod. na stanici Český rozhlas Vltava) k sedmdesátým narozeninám spisovatele a divadelníka Arnošta Goldflama (nar. 22. září 1946). Kromě ukázek z archivu zazní dvě nové Goldflamovy povídky. Pořadem provází rozhovor, který připravila autorka pořadu Alena Blažejovská. (…)

Páteční večer přinese mj. úryvky z rozhlasové hry Arnošta Goldflama Budou vyvoláni jménem. Tato brněnská inscenace v režii Jana Antonína Pitínského a dramaturgii Tomáše Sedláčka získala v roce 1999 prestižní ocenění Prix Bohemia Radio. Goldflamovy scénáře pro rozhlas zůstaly zatím stranou, pokud jde o souborné publikování jeho dramatických textů v brněnském nakladatelství Větrné mlýny. V roce 2010 tam vyšla první část jeho díla, obsahující i bibliografii, a to pod názvem Písek a jiné kousky. V novém, a v pořadí tedy druhém, svazku Horror a další hrůzy píše v jedné z úvodních studií Jiří Holý, že Arnošt Goldflam je jedním z mála současných českých autorů, kteří se hlásí ke svým židovským kořenům, a poměrně často zpracovává židovské motivy. Holý upozorňuje, že „mezi autory, kteří na Goldflama působili, patřil Franz Kafka (adaptace děl Proces, Proměna, Ortel), Joseph Roth (Hotel Savoy), Franz Werfel (Dům radosti, dům smutku) a zejména Karel Poláček. Poláčka Goldflam nepovažoval jenom za humoristu, ale i za velkého sebeironika, v jehož fikčním světě se mísí bizarní situace, smutek, trapnost a vážnost. Goldflam stejně jako Poláček dokáže jazykovým gestem vystihnout vnitřní svět postavy, snahu o důstojnost, banalitu a také nebezpečí manipulace s jazykem, která bývá počátkem manipulace s lidmi. Ovšem zatímco Poláček zůstává u uměřeného mimetického realismu, Goldflamův svět míří také k nadsázce a fantastice.“ V Pátečním večeru o tom bude svědčit i zvuková ukázka z divadelní hry Arnošta Goldflama Doma u Hitlerů v podání brněnského HaDivadla a krátká povídka Bylo nebylo, kdoví, v níž autor Hitlerův život situoval do Brna a postavil do paradoxních souvislostí. Dále zazní Goldflamovy večerníčky, které se vysílaly na stanici Český rozhlas Dvojka v cyklu Hajaja: Tatínek a strašlivé Brno a Tatínek a divadlo. V závěru pořadu přečte Arnošt Goldflam v premiéře zkrácenou verzi své povídky Posedlost.
Lit.: anonym (= Blažejovská, Alena): Posedlosti Arnošta Goldflama. Spisovatel, dramatik a režisér slaví 70. narozeniny. In web ČRo 3 Vltava, 22. 9. 2016 (článek). – Cit.: Páteční večer přinese mj. úryvky z rozhlasové hry Arnošta Goldflama (*22. září 1946) Budou vyvoláni jménem. Tato brněnská inscenace v režii Jana Antonína Pitínského a dramaturgii Tomáše Sedláčka získala v roce 1999 prestižní ocenění Prix Bohemia Radio.Vysíláme 23. září ve 20:00.Goldflamovy scénáře pro rozhlas zůstaly zatím stranou, pokud jde o souborné publikování jeho dramatických textů v brněnském nakladatelství Větrné mlýny. V roce 2010 tam vyšla první část jeho díla, obsahující i bibliografii, a to pod názvem Písek a jiné kousky. V novém, a v pořadí tedy druhém, svazku Horror a další hrůzy píše v jedné z úvodních studií Jiří Holý, že Arnošt Goldflam je jedním z mála současných českých autorů, kteří se hlásí ke svým židovským kořenům, a poměrně často zpracovává židovské motivy.Holý upozorňuje, že „mezi autory, kteří na Goldflama působili, patřil Franz Kafka (adaptace děl Proces, Proměna, Ortel), Joseph Roth (Hotel Savoy), Franz Werfel (Dům radosti, dům smutku) a zejména Karel Poláček. Poláčka Goldflam nepovažoval jenom za humoristu, ale i za velkého sebeironika, v jehož fikčním světě se mísí bizarní situace, smutek, trapnost a vážnost. Goldflam stejně jako Poláček dokáže jazykovým gestem vystihnout vnitřní svět postavy, snahu o důstojnost, banalitu a také nebezpečí manipulace s jazykem, která bývá počátkem manipulace s lidmi.

Ovšem zatímco Poláček zůstává u uměřeného mimetického realismu, Goldflamův svět míří také k nadsázce a fantastice.“ V Pátečním večeru o tom bude svědčit i zvuková ukázka z divadelní hry Arnošta Goldflama Doma u Hitlerů v podání brněnského HaDivadla a krátká povídka Bylo nebylo, kdoví, v níž autor Hitlerův život situoval do Brna a postavil do paradoxních souvislostí. Dále zazní Goldflamovy večerníčky, které se vysílaly na stanici Český rozhlas Dvojka v cyklu Hajaja: Tatínek a strašlivé Brno a Tatínek a divadlo. V závěru pořadu přečte Arnošt Goldflam v premiéře zkrácenou verzi své povídky Posedlost.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)