Párkař (1992)

Josef Hiršal. Literárně-hudební pásmo ze stejnojmenné sbírky básnických nápodob s úvodním slovem autora. Připravil Václav Daněk. Hudbu složil Petr Mandel, hrají Jaroslava Eliášová (klavír) a Ludvík Hašek (housle). Režie Josef Červinka.

Účinkují Gabriela Vránová, Jan Hartl, Otakar Brousek I. a Jiří Schwarz. Hovoří Josef Hiršal a Josef Červinka.

Natočeno v roce 1992. Repríza 15. 1. 2017 (ČRo 3 Vltava, 14:00 h.; 41 min) v cyklu Souzvuk a (77) k 40. výročí dokumentu Charta 77; 27. 7. 2020 (ČRo 3 Vltava, 22:00 h.) v cyklu Souzvuk.

Lit.: Daněk, Václav: Josef Hiršal: Párkař. Literárně-hudební pásmo ze sbírky parodických básnických nápodob. In web ČRo 3 Vltava, 27. červenec 2020 (článek). – Cit.: „Padesátá léta byl čas, kdy čeští básníci skládali většinou ódy, oslavné zpěvy na tehdejší vůdce, na vítězství pracujícího lidu, na šťastnou komunistickou budoucnost. A právě tehdy k pobavení hrstky přátel vznikla řada nápodob zcela odlišného druhu. Jejich tématem byl hrdina, všední, nenápadný, byť užitečný: PÁRKAŘ,“ podotkl Josef Hiršal ke vzniku textů ze stejnojmenné sbírky. (…)

Jako básník debutoval Josef Hiršal na začátku 40. let pod ochrannou rukou Františka Halase. Po válce jako redaktor pracoval v řadě nakladatelství a souběžně se věnoval překladům. Po roce 1968 a zejména po podepsání Charty 77 nesměl publikovat a v těchto temných dobách spolupracoval s rozhlasovou stanicí Vltava – pod různými krycími jmény.

V Hiršalově obdivuhodné paměti i v hravém i experimentálním přístupu k poezii je možné spatřovat prazáklad sbírky Párkař, virtuózně parodující styl českých básníků – od Tháma po Holana. Společným tématem Hiršalových parodií byl párek, případně postava prodavače párků a sbírka vznikala v temných 50. letech.  (…)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)