BáSnění – Monika Načeva 1/5 (2017)

Monika Načeva uvádí „své“ básníky. S autorkou připravila Marina Feltlová.

Natočeno 2017. Premiéra 1. dílu 2. 1. 2018 (ČRo 3 Vltava, 6:25 h.).

Obsah: 1. Sylva Fischerová: Jsou dny, kdy neumím žít. – 2. Irma Geisslová: Tma. – 3. Karel Hlaváček: Večer teskné nálady. – 4. William Blake: Viděl jsem kapli ze zlata. – 5. Jáchym Topol: Bestie.

Lit.: Feltlová, Marina – Hynčíková, Petra: BáSnění Moniky Načevy. In web ČRo 3 Vltava, 5. leden 2018 (článek). – Cit.: Herečka, zpěvačka a šansoniérka Monika Načeva vybírá své oblíbené básně.

V básních hledám čistotu a jednoduchost, a to jsem u Jáchyma vždycky nacházela,“ říká Monika Načeva o svém oblíbeném básníkovi Jáchymu Topolovi.

Monika Načeva hraje od šestnácti let divadlo, nejdřív v A-studiu Rubín, pak v Ha-divadle Brno, v Divadle Sklep a v posledních letech ji můžeme vidět i v inscenacích Divadla Minor. Hudbou se zabývá od roku 1992 a, jak sama říká, od začátku své pěvecké kariéry zpívá jenom básně. Spolupracuje s předními českými hudebníky a literáty Michalem Pavlíčkem, Jáchymem Topolem nebo Sylvou Fischerovou. Vydala alba Na svahu, Milostný slabiky, The Sick Rose, Mami, Tyhle dny, Fontanela, Mimoid, Nebe je rudý, Možnosti tu sou…

Prvním krokem, když chci připravit novou desku, je hledání správných slov, které ji budou určovat. Pro mě je deska vždy jedna skladba. Když najdu ta správná slova, tak při práci s nimi, jak si je opakuju a čistím, aby zapadla, abych je mohla zpívat, začínám slyšet melodie a otevřu se tomu hledání hudby. Bez čtení by prostě hudba nevznikla.

 

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)