BáSnění Petra Motýla 1/5 (2019)
Petr Motýl vybírá své oblíbené verše. S autorem připravila Marina Feltlová.
Natočeno v roce 2019. Premiéra 8. – 12. 4. 2019 (ČRo 3 Vltava).
Obsah: 1. Milan Koch: Pampelišková gátha 3:37 – 2. Ivan Blatný: „Trošku psát česky“ 2:40 – 3. Pavel Řezníček: Všech svatých 2:49 – 4. Pavel Kolmačka: „Vystřih nám tatínek z papíru pěknej Betlém“ 2:43 – 5. Žalm 91 2:50
Lit.: Feltlová, Marina: BáSnění Petra Motýla. In web ČRo 3 Vltava, 10. duben 2019 (článek + nahrávky k poslechu). – Cit.: Poslechněte si oblíbené poetické texty básníka Petra Motýla.
Básník, prozaik a umělecký kritik Petr Motýl (1964) se narodil a do svých jedenácti let žil v Klatovech, mládí prožil v Ostravě, kde vystudoval Pedagogickou fakultu, obor český jazyk – dějepis. Roku 1989 se odstěhoval do Prahy, kde žije dodnes.
Výbor z jeho rozsáhlého básnického díla uspořádal básník Petr Král do knížky Jako černá perla uhlí, která vyšla v roce 2018. Podává v ní zprávu o životní cestě Petra Motýla krajinou poezie. O rok dříve, v roce 2017, vyšlo autorovo zatím nejpodstatnější dílo prozaické, kniha o putování magickou Prahou Kosí srdce.
Petr Motýl se zabývá i literární kritikou a publicistickou, kterou publikoval jak oficiálně, např. v Tvaru, Kulturních novinách, Českém rozhlasu či Kontextech, tak ve svých vlastních nezávislých projektech. Jeho literární sloupky v současnosti vycházejí na webovém portálu iLiteratura. Sporadicky a víceméně pouze pro přátele se též věnuje vlastivědně-literárnímu provázení po Praze a pražských hřbitovech.
ÚDAJE O VYDÁNÍ:
- Milan Koch: Pampelišková gátha (z výboru Hóra láv, Česká biblická společnost, Kalich, 2006)
- Ivan Blatný: „Trošku psát česky“ / incipit (ze sbírky Stará bydliště, Petrov, 1992)
- Pavel Řezníček: Všech svatých (ze sbírky Kakodémonický kartáč, dybbuk, 2006)
- Pavel Kolmačka: „Vystřih nám tatínek z papíru pěknej Betlém“ / incipit (ze sbírky Vlál za mnou směšný šos, Křesťanská akademie Praha, edice KDM, 1994)
- Žalm 91 (překlad Václav Renč, 1. vydání Blok 2001, citováno z 2. vydání z r. 2010, Karmelitánské nakladatelství Kostelní Vydří)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku