Sedmilháři 1/? (1965 – 1969)
Dita Skálová. Vzpomínky, historky i jednoznačně vylhané vyprávěnky slavných a populárních herců a rozhlasových tvůrců.
Účinkují Dita Skálová, Jindřiška Smetanová, Jaroslav Otčenášek (Očenášek?), Ivan Osvald, Martin Frič, Zdeněk Jirotka, František Vlček, Karel Pech, Milan Mach, Vladimír Kalina, Milan Smolík, Miloslav Stehlík, Julius Kalaš a další.
Natočeno 1965 – 1969. Premiéry: 45. pokračování 13. 12. 1967 (Praha, 17:30 – 17:50 h.); další díly 14. 6. 1968 (Praha, 17:30 – 17:50 h.), 24. 12. 1968 (Praha, 23:00 – 23:30 h.).
Lit.: Kadlec, Josef: Velká kniha Sedmilhářů (Zdeněk Jirotka, Vladimír Kalina, František Vlček, Ivan Osvald, Jaroslav Otčenášek a Dita Skálová; uspořádal Josef Kadlec ; úvod Dita Skálová; doslov Jindřiška Smetanová). Praha: HAK, 1994.
Lit.: Bouček, Zdeněk: Návrat Sedmilhářů. In web ČRo, 4. 7. 2001 (článek). – Cit.: Byla v šedesátých letech minulého století taková báječná parta lidí, kteří se scházeli u rozhlasového mikrofonu a vyprávěli historky, až se prášilo. Redaktorce Ditě Skálové trvalo delší dobu, než se složení debatujících usadilo do stálejšího tvaru.
Od počátku byli hvězdami profesor FAMU Ivan Osvald, mimo jiné scénárista filmu Hudba z Marsu a dalších veseloher, spisovatel a tehdejší rozhlasový redaktor Zdeněk Jirotka, scénárista František Vlček, který přivedl na filmové plátno bernardýna Bohouše, svádějícího závody v jídle s Vladimírem Menšíkem. Zakrátko k nim přibyli výřečná spisovatelka Jindřiška Smetanová a malíř Jaroslav Očenášek. Kultivovanými historkami později přispíval další scénárista Vladimír Kalina. Zejména zpočátku základní sestavu doplňovali herci Karel Pech a Milan Mach, filmový režisér Martin Frič, hudební skladatel a pianista Pěveckého sboru Kocourkovských učitelů Julius Kalaš a další osobnosti uměleckého života.
A protože už byla doba politického tání a diskutující si nebrali servítky, mapovali dění 60. a 50. let zjevně ironicky a zostra. Příkladem byla Jirotkova citace z časopisu Univerzita Karlova, jmenovitě zamítavý posudek uliční organizace zájemkyně o studium na vysoké škole s poukazem na nevhodné rodinné poměry, neboť otec – lékař – je členem „sekty“ Jana Evangelisty Purkyně!
Rozverné a košaté příběhy svědčí o rozkoši, s jakou Sedmilháři vytahovali na světlo světa neuvěřitelné zážitky, o intenzivní náklonnosti k pábení, tolik charakteristickému pro českou lidovou slovesnost, a prozrazovaly jejich požehnaný vypravěčský talent. Sedmilhářský cyklus neměl dlouhého trvání a za doby normalizace už z pochopitelných důvodů nebyl obnoven.
Na magnetofonových pásech se dochovalo několik desítek čtvrthodinových dílů. Zdeněk Bouček z redakce rozhlasových her a dokumentu všechny díly pečlivě vyposlechl, vyřadil pasáže, které svým charakterem a pojetím patří do minulosti a z vydařených částí sestavil devět půlhodinek, které stanice Vltava zařazuje do svého prázdninového vysílání. Můžeme se těšit na trojí líčení náhodného cirkusového zápasu básníka a tehdy zapáleného vedoucího pěveckého souboru Julia Fučíka Pavla Kohouta s medvědem, na vyprávění o tom, jak to skutečně bylo s bernardýnem a žravou soutěží, na Jirotkovu vzkvétající sbírku dětských anekdot.
Návrat Sedmilhářů z rozhlasového archivu si vynutili sami posluchači – nejvzdálenější dvojice nás poslouchá až v Kanadě. Nuže tedy – dobrý a nerušený poslech!
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku