Vzpomínky na Soboty I. 1/5 (2012)

Cyklus pořadů vzpomínek a ukázek z legendárního brněnského cyklu Nashledanou v sobotu připravil Přemysl Hnilička. Dramaturgie Alena Blažejovská. Zvuk Lukáš Dolejší. Režie Zdeněk Kozák.

Účinkuje Přemysl Hnilička.

Nastudovalo ČRo Brno 5. 3.  (slovo + mix, studio 8), 7. 3. 2012 (mix). Premiéra 17., 24., 31. 3., 7. a 14. 4. 2012 v pořadu Zelný rynk (ČRo Brno, 17:00 – 18:00 h.).

Pozn: Na tento cyklus navázalo pětidílné pokračování Vzpomínky na Soboty II. (2012).

Pozn.: Speciálně pro tuto příležitost vzniknuvší cca 40minutový sestřih obou cyklů zazněl v rámci projektu Audiokabinet (off-program Měsíce autorského čtení) 18. 7. 2014 v 17:30 h. v Divadle Husa na provázku. Následovala beseda s autorem.

Lit.: Hnilička, Přemysl: Vzpomínky na Soboty, díl 1. In web ČRo Brno, březen 2012 (článek). – Cit.: V Zelném rynku uslyšíte také první díl nového seriálu Přemysla Hniličky Vzpomínky na Soboty.

Zastavme se na chvíli v době, kdy sobota byla ještě pracovním dnem, se toho dne „po šichtě“ rychle odjíždělo na chaty a chalupy, kde se s pocitem svobody a nadechnutí přespalo do neděle, aby se pozdě večer jelo zase domů. Kdo neměl chatu či chalupu, zůstal doma; všichni ale v sobotu od šesti do půl sedmé večer poslouchali rozhlas. Tou dobou totiž přinášela brněnská rozhlasová redakce půlhodinový pořad, určený pro celostátní vysílání. Jmenoval se Nashledanou v sobotu a každou sobotu od osmnácti do osmnácti třiceti přinášel fejetony, rozhovory, povídky, kulturní zpravodajství, hudební i filmové aktuality a vtipné konferenciérské vstupy.

Redakce, která jej v letech 1961 až 1970 připravovala, si udržela až záhadně vysoký standard, byť to v roce 1970 už nebylo tak zábavné jako dříve. Možná to ale zase taková záhada nebyla, když se přípravě pořadů nevěnovali běžní rozhlasoví publicisté, ale spisovatelé a básníci. A ne ledajací: Miroslav Skála, Antonín Přidal, Jan Skácel, Karel Tachovský či Vlastimil Pantůček dokázali každý týden vyprodukovat půlhodinku nenásilného humoru či aspoň příjemného posezení. K tomu pomáhali i pravidelní průvodci Jiří Brož, Dagmar Pistorová a Rudolf Krátký, jimž často a rádi sekundovali Lubomír Černík, Ladislav Lakomý nebo Jiří Tomek.

Proč o tom ale mluvit teď? Ten pořad se vysílal před více než čtyřiceti lety a určitě se z něj nedochovalo víc než pár minut, říkáte si. Je fakt, že jako první podléhá v rozhlase zkáze publicistika, fejetony, pásma takříkajíc „ke dni“. Takový pořad se odvysílá v premiéře, možná jednou v repríze – a konec. Pokud navíc mluvíme o letech šedesátých a sedmdesátých, musíme si uvědomit, že rozhlasový záznamový pás byl docela nedostatkovým zbožím (co také ne?). Na každé krabici k pásu tak najdete několik přeškrtaných titulů a teprve pod nimi ten poslední, který zůstal zachován – ostatní zmizely pod dotekem magnetické záznamové hlavy nahrávacího přístroje.

Pořad Nashledanou v sobotu měl ale štěstí; z jeho bohaté desetileté historie se dochovalo přes dvacet pořadů a takzvaných pomocných pásů, na nichž jsou zachyceny jednotlivé povídky, reportáže či fejetony. Ačkoliv už byly určeny k likvidaci, podařilo se nám je včas zachránit a postupně je převádíme do digitální podoby. Tyto zvukové nosiče tak obsahují přes 240 minut materiálu, který ve většině případů překvapivě nezestaral. Proto jsme pro vás v brněnské redakci připravili cyklus Vzpomínky na Soboty, v jehož pěti pokračováních uslyšíte to nejzajímavější a nejzábavnější z dochovaného materiálu.

Pamatujete se na Rýmy k sobotě? Na seriál Podivuhodné příhody pana Bambůška, který v roce 1964 psali sami posluchači na pokračování? Chcete slyšet vyprávění Karla Högera o natáčení detektivky Kde alibi nestačí, nebo si raději poslechnete Ljubu Hermanovou a Hanu Hegerovou, jak hovoří o vaření? To vše a mnoho jiného nabízí seriál Přemysla Hniličky Vzpomínky na Soboty. V magazínu Zelný rynk jej uslyšíte každou sobotu od 17. března do 14. dubna.

Lit.: Hložková, Hana: Přemysl Hnilička: Vzpomínky na Soboty. In web ČRo Brno, 18. 7. 2014 (článek). – Cit.: Večer věnovaný magazínu Na shledanou v sobotu, který v 60. letech připravovala brněnská rozhlasová literární redakce.

Tvorbě pořadů se věnovali spisovatelé a básníci jako Miroslav Skála, Antonín Přidal, Jan Skácel, Karel Tachovský či Vlastimil Pantůček. Pomáhali pravidelní průvodci Jiří Brož, Dagmar Pistorová a Rudolf Krátký, jimž často a rádi sekundovali Lubomír Černík, Ladislav Lakomý nebo Jiří Tomek.

Magazín Na shledanou v sobotu připomněl v seriálu Zelného rynku Vzpomínky na Sobotu Přemysl Hnilička, který bude večerem provázet.

Pořad uslyšíte v pátek 18. července od 17:30 na hlavní scéně Divadla Husa na provázku.

Audiokabinet brněnského studia Českého rozhlasu je veřejný poslech rozhlasových nahrávek, po němž následuje diskuse s tvůrci pořadů a jejich hosty. Letošní 5. ročník probíhá ve dnech 7. až 20. července 2014.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)