Psi z Rigy (2014)
Henning Mankell. Druhý případ komisaře Wallandera. Režie Michal Bureš.
Čte Jiří Vyorálek.
Natočeno 2014. Vydal OneHotBook v září 2014 (1 CD mp3).
Pozn.: Sovětské impérium padlo. Lotyšsko je nyní suverénní stát. Ale za oficiální autonomií stojí mocné síly, které jsou těsně propojeny s ruskou mafií.
Je zima roku 1991. Tým inspektora Kurta Wallandera řeší nový případ: u švédského pobřeží byly vyplaveny dvě mrtvoly přimrzlé k sobě v hrůzostrašném objetí. Mrtví muži byli východoevropští zločinci a na první pohled oběti mafie. Případ však brzy nabere hrozivý obrat poté, co se Wallander ocitne v Lotyšsku v Rize. Je zde ponořen do cizího mrazivého světa policejního dohledu, stěží zakrývajícího hrozby a lži. Pouze jeho zarputilá, podvědomá touha nalézt spravedlnost vynese pravdu na světlo.
Kriminální série Henninga Mankella, v níž hraje hlavní roli deprimovaný a zároveň idealistický policejní komisař Kurt Wallander, se stala hitem po celém světě. Bylo prodáno více než třicet milionů výtisků, knihy byly přeloženy do třiačtyřiceti jazyků a vzniklo více než dvacet pět fi lmových adaptací.
Čtenáři si zasmušilého, samotářského detektiva, který se potýká s trudnomyslností i zdravotními potížemi a jehož soukromý život je sledem katastrof, okamžitě oblíbili. Mankellovy knihy obletěly Evropu a staly se z nich bestsellery. Velkou zásluhu na tom, že se Wallanderův věhlas rozšířil i do Velké Británie a Spojených států, má slavný a cenami ověnčený seriál z produkce BBC, v němž hlavní postavu ztvárnil herec Kenneth Branagh. Seriál byl vysílán i v České televizi.
Wallanderova popularita proměnila zapadlé švédské městečko Ystad, komisařův okrsek, v jednu z hlavních turistických atrakcí celého Švédska. (anotace)
„Střízlivý styl, přesně zaměřený cíl, svěží jazyk, dobré pointy, výrazné postavy, to jsou klady Mankellových románů. Jeho urputný komisař musí chytit za srdce každého – hlavní hrdina je nemluva, jde si sám svou cestou, rodinné vztahy řeší mlčením. Občas se užírá sám v sobě, práce je pro něho vším, na sebe nedbá. O to víc se snaží každou záhadu rozlousknout, nezabírají na něho výhružky sledovaných, z cesty ho nesvede nic.“ – Kultura21
„Mankellova silná a precizní detektivka, zasazená do chaotického pozadí východní Evropy po pádu Berlínské zdi, zkoumá osobní boj jednotlivce hledajícího pravdu a spravedlnost ve společnosti, které obojí zcela chybí. Unikátní kombinace procedurálního a špionážního thrilleru, která je navíc drtivou kritikou sovětského komunismu.“ – Publishers Weekly
Henning Mankell
(* 3. 2. 1948)
Pochází ze Stockholmu a vyrostl na různých místech Švédska. Působí jako herec, divadelní režisér a manažer jak ve Švédsku, tak především v Mosambiku, kde vede divadelní soubor Avenida a píše stranou evropského ruchu. Na začátku devadesátých let vytvořil postavu komisaře Wallandera a napsal o něm jedenáct knih, které ho proslavily po celém světě. V nakladatelství Host doposud vyšly tři knihy této řady, romány Neklidný muž (2009; česky 2012), Vrazi bez tváře (1991; česky 2013) a Než přijde mráz (2002, česky 2013). Kromě série o komisaři Wallanderovi vydal Host detektivní thriller Číňan (2009; česky 2011). První audioknihou podle autorových děl je jeho první román, v němž se objevuje Kurt Wallander: Vrazi bez tváře. Detektivovy případy se ve Švédsku dočkaly také filmových adaptací, byly rovněž zpracovány jako seriál nazvaný prostě Wallander – nejprve roku 2005 ve švédské televizi a o tři roky později se jich chopila také britská stanice BBC, která do hlavní role obsadila herce Kennetha Branagha.
Jiří Vyorálek
(* 13. 6. 1974)
Narodil se v Třebíči, vystudoval Konzervatoř a JAMU. Po angažmá v Divadle v 7 a půl účinkoval v Divadle Husa na provázku, kde se úspěšně zhostil např. Hamleta či role Idiota v jevištní tetralogii Sto roků kobry podle F. M. Dostojevského v režii Vladimíra Morávka. Za souborné uvedení tohoto představení byl v r. 2007 nominován na Cenu Thálie. Několik dalších let pobýval na volné noze a ztvárnil řadu rolí v Divadle Reduta, ale i ve filmu (Největší z Čechů, Rodina je základ státu, Posel) a v televizi (České století, První republika). Od září je stálým členem hereckého souboru Divadla Na zábradlí, kde nezaměnitelně zosobňuje Wericha v Korespondenci V + W, Juráčka ve Zlatých šedesátých, dále vystupuje v Europeaně, v Buržoazii, v Anně Karenině či v Kabaretu Kafka.
Lit.: Horák, Jakub: Henning Mankell: Psi z Rigy. In web Audiokniha roku, 12. 9. 2014 (recenze). – Cit: Podruhé Henning Mankell, podruhé Kurt Wallander, podruhé Jiří Vyorálek, podruhé slušná porce napětí v detektivce ze staré školy. Audioknižní vydavatelství OneHotBook má rozjeto hned několik kriminálních sérií – své posluchače postupně zásobuje případy Joony Linny, Harryho Holea, Carla Mørcka či Fina Macleoda a to prostřednictvím nepřeslechnutelných hlasů Pavla Rímského, Hynka Čermáka, Igora Bareše nebo Jiřího Dvořáka. Nejnověji představuje také detektivky o generaci starší – ne snad věkem autora, spíše dobou jejich vzniku.
Psi z Rigy |
Švédský spisovatel Henning Mankel vydal první případ komisaře Kurta Wallandera Vrazi bez tváře už v roce 1991, tedy v době, kdy se jeho výše jmenovaní kolegové na svou autorskou dráhu teprve chystali. Dnes z jeho raných románu dýchá atmosféra dob minulých, kdy vyšetřovatelé neměli k dispozici mobilní telefony, internet ani centrální registry a metody jejich práce měly často blíže k Maigretovi než k současným hrdinům. Jejich počínání bylo rozvážné a k divočejší akci se odhodlali jen zřídka. Ostatně o volnějším plynutí tehdejšího pátrání se mohou přesvědčit i čeští posluchači – audiokniha Vrazi bez tváře vyšla letos v únoru. Nyní na ni navazuje další, s případem nazvaným Psi z Rigy.
V něm se komisař Wallander při pátrání po totožnosti mrtvol, které člun přinesl k pobřeží Švédska, dostává do hlavního města Lotyšska v době po pádu Sovětského svazu. Ze strany místní policie se setkává jen se směsicí mlžení, předstírání a polopravd a tak se rozhoduje spletený případ rozuzlit sám. Jeho urputnost ho sice dostane do velmi nepříjemných situací, ale právě díky ní dokáže případ dotáhnout až do konce. Alespoň sám pro sebe. Psi z Rigy jsou svým námětem spíše politickým thrillerem v němž není až do konce jasné, kdo stojí na jaké straně. Mankellovi se v nich podařilo navodit dokonalý pocit všudypřítomného strachu a nejistoty panující v postkomunistické zemi na počátku devadesátých let. Proti Vrahům bez tváře jsou Psi více ucelenější, přesto se v nich, alespoň okrajově, dostane i na Wallenderův osobní život.
Oba mankelovské audioknižní tituly v režii Michala Bureše přečetl herec Jiří Vyorálek. Tento muž širokého hereckého rejstříku a neobyčejného charismatu má bohaté zkušenosti s rozhlasovou tvorbou (zejména brněnského studia Českého rozhlasu) a jeho výkon se tak dá označit jednoznačně za profesionální. Zasmušilý, líně unavený hlas se k Wallanderovi hodí, ostatní postavy dokáže Vyorálek velmi dobře odlišit. Východní akcent, který dodal do výslovnosti litevských policistů, je názornou ukázkou možností a předností audioknžních zpracování.
Stejně nápaditá je i hudební složka – mimo původních motivů, sloužících především pro oddělení jednotlivých celků, totiž obsahuje také několik úryvků z árií komisařovy oblíbenkyně Marie Callasové. Jde o drobný detail, který ale významně zvyšuje autenticitu nahrávky a zpříjemňuje její poslech.
Audioknižní verze Mankellových detektivek mají stejnou grafickou úpravu jako nová knižní vydání českých překladů brněnského nakladatelství Host. Dochází tak k jasnému vizuálnímu sjednocení knižní a audioknižní podoby, což je pro posluchače a čtenáře jednoznačně dobré.
Milovníci audioknižních detektivek už Psy z Rigy určitě zaregistrovali, pokud však stále váhají nad jejich pořízením, budiž jim tato recenze ku pomoci. Autor předlohy, režisér i interpret zvukové podoby odvedli profesionální práci odpovídající nasazení komisaře Kurta Wallandera. Správní chlapi to tak prostě dělají.
Lit.: Schefik: Henning Mankell – Psi z Rigy. In web Schefikův blog, 2.10.2014 (recenze). – Cit.: Rok po událostech předchozí audioknihy Vrazi bez tváře řeší tým komisaře Kurta Wallandera nový případ: ke švédskému pobřeží připlul člun, v němž byly nalezeny dvě mrtvoly, přimrzlé k sobě v hrůzostrašném objetí. Zabití muži byli východoevropští zločinci a do švédského městečka přijíždí lotyšský major Liepa, aby s řešením vypomohl. Po návratu do Rigy je ale major zavražděn a komisař Wallander se vydává do pobaltské metropole, aby místní policii ozřejmil okolnosti jejich společného vyšetřování. Naráží však na hradbu mlčení, utajovaných skutečností a podivných náhod. Až setkání s vdovou Baibou Liepovou, žijící ve strachu a nejistotě, ho přiměje, aby začal pátrat neoficiálně. V neosobně mrazivém městě pod neustálým dohledem se však i ty nejparanoidnější představy stávají skutečností.
Henning Mankell je pro mnohé čtenáře jasnou zárukou kvality. Aby také ne, jeho knihy mají i po více než dvaceti letech stále co nabídnout a charismatický komisař Kurt Wallander si získává stále více fanoušků po celém světě. Komu by přeci jen přišly samotné knihy málo, nebo z nějakého důvodu nerad čte, má možnost se díky vydavatelství OneHotBook zaposlouchat do případů tohoto komisaře také v audiopodobě.
Po Vrazích bez tváře, kteří vyšli letos v únoru, tak následuje další díl této populární série pod názvem Psi z Rigy. Stejně jako v předchozím případě se tohoto titulu zhostilo již osvědčené duo Michal Bureš, coby režisér, a Jiří Vyorálek, který obě knihy načetl. Posluchači se tak opět mohou těšit na chraplák, který dokonale sedne k celkové zasmušilé a unavené atmosféře Mankellových knih.
Psal se rok 1991, když světlo světa spatřil první román s Kurtem Wallanderem. Byla to doba velkých nejistot a změn po celé Evropě. Do té doby naprosto nepřístupná východní Evropa se začala otevírat západu a do zemí jako je Švédsko, Německo, nebo Francie najednou začaly proudit davy přistěhovalců, které přidělaly bezpočet vrásek místním policejním sborům. Tyto nálady a starosti se chtě nechtě promítají i do Mankellových knih, což nemusí být někomu úplně příjemné. Navíc právě v této knize je to asi nejpatrnější.
U břehů švédského Skane se objevuje člun se dvěma mrtvolami na palubě. Pátrání po totožnosti dvou neznámých zavede Kurta Wallandera až do lotyšského hlavního města Rigy. Jenže místo pomoci se Wallander dočká ze strany místní policie s řadou polopravd a mlžení. Komisař tak nabývá dojmu, že jsou místní policisté do případu zapojeni a tak se rozhodne vyřešit tento zapeklitý případ sám na vlastní pěst.
Psi z Rigy jsou skvělým oživením žánru, po všech těch brutálních vraždách a nových technologiích je příjemné se uvolnit nad kvalitní detektivkou z doby kdy mobilní telefony a internet byly hudbou budoucnosti. Z každé kapitoly tak dýchá atmosféra let minulých. Mankell se zde navíc tak trochu odklonil od klasické detektivky, Psi z Rigy tak daleko více připomínají politický thriller, plný pletichaření a mocenských bojů.
Samotné zpracování audioknihy je jako vždy na vynikající úrovni. Jiří Vyorálek prostě k Wallanderovi skvěle sedí. Zde si navíc tento narátor mohl pohrát daleko více s hlasem než v předchozí knize. Díky Wallanderovu výletu do Rigy, tak mají posluchači možnost zaregistrovat hlavní devizu audiozpracování oproti knižní předloze. Přízvuk, který dodal lotyšským policistům je skvělou ukázkou toho, jak lze posunout knižní předlohu někam dál.
Pozadu nezůstává ani hudební doprovod tohoto audia. Mimo klasických složek a motivů, se kterými se mohli posluchači setkat již v předchozím díle, a které skvěle oddělují jednotlivé kapitoly a navozují tu správnou atmosféru, se setkáme i s několika úryvky z oblíbené komisařovy árie Marie Callasové. Tento drobný detail dodává celé nahrávce reálnosti a pomáhá se posluchačům vžít do samotného příběhu.
Psi z Rigy jsou ukázkou kvalitně a profesionálně odvedené práce, za kterou se rozhodně OneHotBook, potažmo režisér a narátor této knihy nemusejí vůbec stydět. Pokud jste milovníci detektivních příběhů v jejich audiopodobě není nač váhat, Wallander bude rozhodně ozdobou vaší audioknižní knihovničky.
Henning Mankell (* 3. 2. 1948) Pochází ze Stockholmu a vyrostl na různých místech Švédska. Působí jako herec, divadelní režisér a manažer jak ve Švédsku, tak především v Mosambiku, kde vede divadelní soubor Avenida a píše stranou evropského ruchu. Na začátku devadesátých let vytvořil postavu komisaře Wallandera a napsal o něm jedenáct knih, které ho proslavily po celém světě. V nakladatelství Host doposud vyšly čtyři knihy této řady, romány Neklidný muž (2009; česky 2012), Vrazi bez tváře (1991; česky 2013), Než přijde mráz (2002, česky 2013) a Psi z Rigy (česky 2013). Kromě série o komisaři Wallanderovi vydal Host detektivní thriller Číňan (2009; česky 2011). První audioknihou podle autorových děl je jeho první román, v němž se objevuje Kurt Wallander: Vrazi bez tváře. Detektivovy případy se ve Švédsku dočkaly také filmových adaptací, byly rovněž zpracovány jako seriál nazvaný prostě Wallander – nejprve roku 2005 ve švédské televizi a o tři roky později se jich chopila také britská stanice BBC, která do hlavní role obsadila herce Kennetha Branagha.
Lit.: Zdeňka M.: Recenze: audiokniha Psi z Rigy – Henning Mankell. In web Literární koutek „U fretko-kocoura“, leden 2015 (recenze). – Cit.: Vynikající thriller, který není jen napínavý a skvěle se poslouchá, ale také silně kritizuje komunistický režim v zemích bývalého Sovětského svazu, které ještě stále přetrvávají a mohou vést až do vysokých míst…
U švédských břehů se objevil člun s dvěma mrtvými z Lotyšska, případ dostává na starost komisař Kurt Wallander. Již od počátku je jasné, že se tu hraje na příliš tenkém ledě, proto se do vyšetřování od začátku plete ministerstvo zahraničí. Do Švédska přiletí lotyšský major Liepa, aby pomohl s vyšetřováním, ale případ nikam nevede a k tomu všemu člun mizí přímo z policejního skladu. A tak to vypadá, že případ zůstane nevyřešen. Major Liepa se vrací do Rigy, ale ještě ten den je zavražděn. Komisař Wallander se tak vydává do Lotyšska, aby pomohl odhalit vraha, jenže se tu setkává jen s mlčením, zametáním důkazů a dokonce je sledován. Není tedy divu, že Wallander neví, komu může věřit. Tohle už není jen obyčejný případ, kdy pátrá po vrahovi a pravdě, tady se děje něco mnohem většího a kolem Wallandera se sbíhají „psi“, kteří ho mohou kdykoliv roztrhat. Tohle je už boj o holý život… A Wallander se často sám sebe ptá, zda se do Švédka vrátí živý nebo se ztratí neznámo kde…
……………
V druhém díle série o komisaři Kurtu Wallanderovi švédský autor Henning Mankell ukazuje velké politické změny v 90. letech, kdy se rozpadl Sovětský svaz, a v zemích, které byly dlouhá léta jeho součástí, dochází ke změnám. Například pobaltské státy mají situaci velmi ztíženou, protože Rusko je až příliš blízko. Je tu mnoho lidí, kteří chtějí demokracii a svobodu od dlouholetého ruského „utlačovatele“, jenže je tu také spousta lidí (na vysokých postech), kterým se změny nelíbí a stále sympatizují s Ruskem. Dochází ke střetům, a jelikož policie je často na nesprávné straně, tak jsou svobodomyslní lidé vedení jako „protistátní živly“.
Žijeme v době, kdy myši honí kočku, přemítal. Ale to vlastně taky není pravda, protože už nikdo neví, kdo je myš a kdo kočka. Taková je moje doba.
(25. kapitola)
Kniha tak v porovnání s prvním dílem Vrazi bez tváře přináší velkou změnu, protože tady už nejde o detektivku, kdy policie pátrá po vrahovi, ale spíše o politický a trochu špionážní thriller, kde komisař Kurt Wallander často netuší, jak to s ním vůbec dopadne.
Hlavní hrdina se v Lotyšsku setkává s beznadějí, která často čiší nejen z oprýskaných a zašlých budov, ale také z lidí, kteří už ani nedoufají v nějaké změny. Atmosféra příběhu je velmi silná a poslech si určitě užijí nejen příznivci thrillerů.
Děj je často až těžko uvěřitelný, protože policista z malého švédského města se vydá až do Lotyšska, o kterém neví zhola nic, a pátrá zde po pravdě, proč musel příjemný major Liepa zemřít. Ocitá se v cizí zemi, kde ho „stíny“ hlídají na každém kroku, musí prchat temnými uličkami, setkává se zde s odbojem, který ho žádá o pomoc… Wallander často ani sám neví, jak přežil, ale pokračuje dál a dál, jenže tím se stále více zaplétá do pavučiny komplotů a lží…
Kurt Wallander měl strach. Později bude na poslední kroky na litevském území před lotyšskou hranicí vzpomínat jako na ochromující putování do země, odkud by Dantovými slovy mohl zakřičet: Zanechte vše naděje! Odtud se nikdo nevrátí. A už vůbec ne, živý švédský policista.
(28. kapitola)
Nevím, zda by mne samotná kniha zaujala, ale z audio podání příběhu, kterému propůjčil hlas herec Jiří Vyorálek, jsem byla nadšená. Netrpělivě jsem poslouchala dál, abych se dozvěděla, jak tohle všechno skončí. Interpret byl vybrán velmi dobře, Jiří Vyorálek má takový nakřáplý hlas, který výborně dokresluje temnou atmosféru thrilleru. Navíc je rozhodně poznat, že má zkušenosti s divadelním hraním, protože snadno mění hlasy, a tak si hravě poradil s interpretací všech postav, dokonce i těch ženských. Vše působilo přirozeně a požitek z audioknihy je velmi silný.
Audiokniha je rozdělena do 34 kapitol, které jsou od sebe oddělené hudbou. Ale co mě nejvíce překvapilo, bylo to, že když Kurt Wallander poslouchá svou oblíbenou operu, tak i posluchač si může poslechnout malou ukázku z písně. To se mi velmi líbilo a do děje to perfektně zapadlo.
Zvuk byl čistý a nic netušilo požitek z poslechu. Takže z audio zpracováním jsem nadmíru spokojená.
Audiokniha Psi z Rigy jsou napínavý politický thriller, který vás strhne, a vy si užijete napínavé pátrání po pravdě. Jen samotné odhalení pachatelů přijde vlastně tak trochu náhodou a Wallander v tom svým způsobem nehraje důležitou roli. Závěr je smutný a samotný komisař vítězství slavit nemůže. Někomu může příběh místy připadat dost přitažený za vlasy, ale jiní si jej užijí. Velmi vydařená audiokniha, kterou si neposlechnete pouze jednou, ale budete se k ní vracet.
Hodnocení: 90 %
Velice děkuji vydavatelství OneHotBook za poskytnutí audioknihy k recenzi.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku