Bílá lvice (2015)

Henning Mankell. Drastické ozvuky sálajících nepokojů v Africe 90. let pocítí i obyvatelé chladného severu.  Nezkrácená audiokniha. Režie Michal Bureš.

Čte Jiří Vyorálek.

Natočeno 2015. Vydalo nakladatelství OneHotBook 19. 2. 2015 (2 CD MP3; délka 13 hod. 55 min.). Ukázka k poslechu zde.

Pozn.: Třetí díl detektivní série nejprodávanějšího švédsky píšícího autora Henninga Mankella, který se tentokrát nevěnuje pouze Wallanderovu pátrání, ale také souvisejícímu dění v JAR 90. let. Komisař vyšetřuje zmizení realitní makléřky Louisy Åkerblomové, aniž by našel jakékoli vysvětlení či motiv. Policista tuší, že vzorná manželka a matka zřejmě už není mezi živými. Nemůže však vědět, že její zabití souvisí s plánovaným pokusem o vraždu Nelsona Mandely v Jihoafrické republice. (anotace)

Lit.: anonym: Bílá lvice. Propagační text, únor 2015. – Cit.:  Třetí díl detektivní série nejprodávanějšího švédsky píšícího autora Henninga Mankella, který se nevěnuje pouze Wallanderovu pátrání po zmizelé osobě, ale také souvisejícím událostem v JAR devadesátých let, přináší vydavatelství OneHotBook nově jako audioknihu v podání herce Jiřího Vyorálka. „Ve třetím díle mě Wallander zase překvapil. Tentokrát hodně klame tělem: na začátku na nás může působit, že je psychicky vyrovnaný, dal si život a rodinné vztahy do pořádku a kromě toho, že mu někdo občas vykrade byt, žije spokojeným životem. Pak to ale nabere jiné obrátky a komisař si sáhne až na samotné dno. Rozhodně tedy nemůžu říct – protože to bych si moc fandil – že se v něm už ‚nedejbože‘ vyznám a dokážu předpokládat jeho další jednání. Ale pocit blízkosti a sympatie k té postavě ve mně zůstávají,“ popisuje své sžívání se smutným komisařem Jiří Vyorálek, který si vzal Wallandera na paškál už poněkolikáté.

Komisař Wallander vyšetřuje zmizení realitní makléřky Louisy Åkerblomové, aniž by našel jakékoli vysvětlení či motiv. Policista tuší, že vzorná manželka a matka zřejmě už není mezi živými. Nemůže však vědět, že její zabití souvisí s politickým děním a plánovaným pokusem o vraždu Nelsona Mandely v Jihoafrické republice. Třetí případ existenciálně uvažujícího detektiva v podání Jiřího Vyorálka se opět dotýká společenského kontextu doby – tentokrát jihoafrického apartheidu či přesunu bývalých členů KGB po rozpadu Sovětského svazu do řad mafie či služeb nových „zaměstnavatelů“. Velkou špionážní zápletku přenáší Mankell z horkého kontinentu na malou plochu kraje jižního Švédska, kde se spiklenci jakoby mimochodem dopouštějí brutálního násilí.

 „Mankell politická a sociální témata zdánlivě používá jako atraktivní kulisu pro svůj příběh. Postupně se však vždycky dostáváte k tomu, že je velmi dobře chápe a rozkrývá, ale přitom nementoruje,“ poukazuje herec Jiří Vyorálek na aspekty autorovy tvorby, které se mu při četbě zamlouvají. Wallanderovy příběhy navíc často lavírují mezi několika podobami krimi žánru – což se výborně ukazuje právě na Bílé lvici. Od počátečního klasického detektivního pátrání po nezvěstné ženě, se přes špionážní jihoafrickou zápletku dostává komisař až do víru thrillerového dění, v němž hraje s osudem o čas a život svých blízkých, přičemž celou dobu nechybí líčení práce na stanici ve stylu policejního procedurálu. „Já wallanderovky vnímám jako detektivky, ač v Bílé lvici se z našeho komisaře stává chvílemi v podstatě skoro agent tajné služby, což by mohlo mít spíš blíže k thrileru,“ prozrazuje interpret, který si po prvních dvou audioknihách při přípravě na další nepotřebuje staré známé protagonisty připomínat. Už jsou mu totiž vlastní: „Snažím se, aby mi ty postavy bydlely v hlavě a opečovávám si je tam.“

Audiokniha v režii Michala Bureše se vyznačuje precizní prací se zvukem, která zahrnuje např. záměrná zkreslení při telefonických rozhovorech. Pro vydavatelství OneHotBook je jako vždy důležitý na míru komponovaný hudební doprovod sestávající z dramatických, hutných smyčcových partů vyvolávajících obraz zasněženého a zasmušilého kraje Skåne, které se střídají s ethnem rezonujícím typickými „bonga“ perkusemi a tradičním sborovým zpěvem, jež ilustrují africkou linii příběhu. (….)

Lit.: Macháček, Tomáš: Švédské drama s příchutí Afriky. In web Na poslechu, 25. 2. 2015 (recenze). – Cit.:  Pohřešuje se Louisa Åkerblomová – matka od rodiny, makléřka, členka metodistické církve. Kdo mohl chtít, aby zmizela? A co s ní je? Komisař Kurt Wallander ve svém třetím případu tuší, že hledaná už nemusí být naživu. Mezitím se na druhém konci světa, v jižní Africe, chystá atentát na Nelsona Mandelu, který bojuje za konec apartheidu. Spojitost akce s Evropou je zřejmá. Výcvik atentátníků pro Afriku mají ve Švédsku na starosti bývalí sovětští pracovníci KGB. Na Wallandera čeká obtížné a velmi osobní pátrání, protože se v ohrožení ocitá nejen jeho rodina ale i on sám.

Příběh Bílá lvice balancuje na hranici politického thrilleru a detektivky, čímž Henning Mankell vybočil z vlastního zaběhnutého stereotypu. Oproti jiným autorům i některým vlastním knihám je zde méně popisný, jde více po napětí a obou dějových linkách, tedy plánování atentátu a vyšetřování vraždy. Bílá lvice vychází jako třetí audiokniha v řadě, protože vydavatelství OneHotBook zvolilo správný přístup chronologického načítání románů v pořadí, ve kterém vycházely v knižním vydání v originále.

Potřetí se zde také představuje interpret Jiří Vyorálek, který i díky méně zadumané a ponuré atmosféře knihy vybředl z pomalého a melancholického způsobu vyprávění, což celkovému vyznění výrazně pomáhá a posluchač nemá pocit, že se četba vleče. Jeho způsob čtení je velmi specifický a nezaměnitelný, k duchu celé série se však výborně hodí. Jednotlivé postavy se snaží odlišovat, v čemž mu výrazně napomáhá sám autor, který je nechává mluvit s různým přízvukem, přičemž Jiří Vyorálek si nejvíce vyhrál s různými odstíny přízvuku ruského.

Hojně používaným zvukovým efektem je i zastření vypravěčova hlasu při telefonních hovorech, což vhodně odděluje obě mluvící strany telefonátu. Poctivou prací s výslednou kvalitou zvuku je ostatně vydavatelství OneHotBook pověstné. Zasmušilost krajiny jižního Švédska dokreslují smyčcové melodie, které vzápětí střídají tradiční bonga a sborový zpěv v kapitolách z Afriky.

Bílá lvice se svým pojetím příběhu určitě stojí za poslech. Henning Mankell sám na africkém kontinentu žil, takže určitě nepřekvapí, že popisy prostředí a jihoafrické historie zvládá nejen po faktické stránce, ale ve shodě se svými schopnostmi velmi poutavě. I když se příběh odehrává na počátku devadesátých let, rozhodně mu to neubírá na čtivosti a ani zápletka nepůsobí přežitě. Mankell patří k nejúspěšnějším spisovatelům kriminální literatury a Bílá lvice s přesahem do sféry politické špionáže mezi doposud vydanými audioknižními wallanderovkami vyniká. Běžné policejní vyšetřování zmizení ženy přechází ve vysokou hru, přičemž na jedné straně herního pole pohybují šachovými figurkami členové mafie spolu s bývalými příslušníky KGB, zatímco na druhé straně stojí, i přes podporu svých kolegů, prakticky osamocený Wallander. Vypjatý souboj, ve kterém dochází ke ztrátám na obou stranách, udržuje posluchačovu pozornost po celou délku stopáže, tedy zhruba čtrnáct hodin.

Jiřímu Vyorálkovi se v novém příběhu podařilo zatím nejlépe uchopit nejen postavu samotného komisaře Wallandera, ale i jeho afrických a zejména ruských protivníků z podsvětí. Bílá lvice tak patří mezi stále se rozrůstající skupinu audioknih s nemalou přidanou hodnotu, kterou čtenář papírové knihy nedostane. Kromě tvůrců hudebních podkresů a zvukových efektů na tom má doslova lví podíl sám interpret.

Jiří Vyorálek a Kurt Wallander už zkrátka patří k sobě. Mrazivé švédské drama s příměsí žhavého jihoafrického temperamentu, Bílá lvice, to dokazuje.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)