Přemyslovská epopej IV – Král básník (2015)

Vlastimil Vondruška. Nezkrácená četba z historického románu. Hudba Pavel Hlaváček. Design obalu Ondřej Fučík. Odpovědná redaktorka Karolina Srncová.

Čte Jan Hyhlík.

Nahrávku vytvořila Knihovna a tiskárna pro nevidomé Karla Emanuela Macana v roce 2014. Vydalo Tympanum 23. 11. 2015 (3 CD mp3, 27 hod. 22 min.).

Pozn.: Závěrečný díl tetralogie o jedné z nejslavnějších epoch českých dějin, o době velkých přemyslovských králů, začíná bezvládím po smrti Přemysl II. Otakara, pokračuje vládou krále Václava II. a končí vraždou jeho syna Václava III. Král Václav II. byl nesmírně zajímavou osobností, v dějinách možná trochu nedoceněnou. Právě za jeho vlády se vytvořil model stavovského státu s přesnou dělbou odpovědnosti mezi panovníkem a šlechtou. On sám byl ovšem v duši umělcem, vynikajícím básníkem, ale také mužem známým svou erotickou náruživostí. Jeho doba je dobou, kdy se dotvořila tvář středověkých Čech. Stejně jako v předchozích dílech se děj románu odehrává na širokém prostoru celé křesťanské Evropy a poutá svými nitkami členy přemyslovského rodu i významné osobnosti té doby. (anotace vydavatele)

Vlastimil Vondruška, PhDr., CSc. (1955)

Kladenský rodák po absolvování gymnázia vystudoval obor historie a etnografie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, vědeckou aspiranturu v Československé akademii věd ukončil v roce 1982. Od roku 2009 se věnuje výhradně spisovatelské činnosti. Dosud publikoval více než 50 vědeckých studií a článků o dějinách hmotné kultury, 20 knih vědeckých a populárně naučných (některé naučné společně s manželkou Alenou), více než 40 historických románů pro dospělé a několik knih pro mládež. Podle oficiálních statistik Národní knihovny v Praze je naším nejčtenějším domácím i zahraničním autorem za roky 2011, 2012 i 2013. Kromě literární tvorby je také autorem dvou divadelních her a filmu Jménem krále, vystupoval v pořadu Příběhy a písničky ze středověku a spolupracuje s Českým rozhlasem. Za své dílo byl oceněn Zlatou stuhou IBBY, cenou knihovníků SUK a získal 7 cen čtenářů nakladatelství MOBA. Kromě literatury se rád věnuje cestování, fotografii, štípání dřeva a svému psu.

Jan Hyhlík (1945)

Hlasatel, herec a dabér Jan Hyhlík vystudoval ve své rodné Praze divadelní fakultu AMU. Vystřídal divadla v Hradci Králové, Kolíně, Brně, Praze a Pardubicích. Externě spolupracuje od roku 1995 s Českým Rozhlasem 3 Vltava a zhruba stejnou dobu načítá knihy pro Knihovnu a tiskárnu pro nevidomé Karla Emanuela Macana, kde vytvořil již přes 150 audioknih. Tympanum v jeho interpretaci vydalo audioknihu Poutník: Mágův deník a sérii Vlastimila Vondrušky Přemyslovská epopej.

Lit.: Čubanová, Slávka: Král básník. In web Slávka Knihomolka, 5. 1. 2016 (recenze). – Cit.: (…) Pojdte se opět a tentokrát naposled přenést do nádherné doby velkých přemyslovských králů, do doby rytířů, intrik, bojů, ale i poezie a lásky.

Tentokrát zde máme závěrečný, čtvrtý díl pojednávající o životě posledních přemyslovských králů. Přeneseme se do období bezvládí po smrti Přemysla II. Otakara. Toto období bylo velmi bouřlivé plné sporů a intrik. Pokračujeme vládou krále Václava II, za jehož vlády vznikla dělba odpovědnosti mezi králem a šlechtou. Václav II miloval poezii a ženy. Jeho život je plný útrap, ale i radosti a lásky. Po jeho smrti se ujímá vlády jeho syn Václav III, který je zároveň posledním přemyslovcem.
Vyprávěni mě opět nadchlo. Barvitě vylíčené osudy jednotlivých panovníků, kdy se autor nevyhýbá ani jejich negativním vlastnostem. Tím se k naším dávným panovníkům můžeme daleko víc přiblížit, představit si je jako skutečné osoby, které měli své touhy, slabosti, ale i silné stránky. Zábavná forma, kterou autor zvolil je pro mě velmi atraktivní způsob poznáváni našich dějin, daleko podrobněji, než si je pamatujeme ze školy. Díky těmto audioknihám získávám daleko lepší přehled jednotlivých historických událostí. Připadám si jako bych u nich přímo byla a účastnila se jich.
Na počátku se krátce vracíme k našemu známému Přemyslu II Otakaru, jehož život jsme sledovali v předchozím díle „Král rytíř“. Poslední léta jeho života jsou plná bitev. Proto není překvapením, že náš král  umírá v bitvě na Moravském poli. To způsobí období chaosu a intrik. České země jsou bez krále, Přemyslův syn Václav je příliš malý, než aby se ujal svých královských povinností a tak je jeho osud v rukou mocichtivých šlechticů.
Sledujeme život malého Václava, jeho dětství, první svatbu, období jeho zajetí Otou Braniborským. Naštěstí se mladého Václava podaří osvobodit a on se může konečně ujmout vlády v Českých zemích. Rozhodně to neměl vůbec jednoduché, šlechta si zvykla rozhodovat sama  a zdálo se jim, že nového krále vlastně nepotřebují.
Líbí se mi i předěly, které vypráví náš kronikář. Snaží se tím vysvětlit některé události, způsob psaní kroniky atd. Jsou to velmi zajímavé vsuvky do děje. Vždy si představím starce shrbeného nad pulpit, jak brkem namočeným do inkoustu opatrně vykresluje každé písmeno. 
U aidioknihy (sic!) je důležitý i způsob podání, přednes a dokreslení hudbou. Na hlas a přednes pana Hyhlíka jsem si už  zvykla. Vždy, když si pustím další část, vím co od něj můžu čekat a moc se mi to líbí. Žádné zbytečné pitvoření, vše co potřebuje vyjádří intonací hlasu nebo dynamikou přednesu. Myslím si, že se k této knize dokonale hodí.

Rozhodně jsem tuto ságu neslyšela naposled. Navíc se zalíbila i mojí dceři a tak bude mít rozhodně ve škole náskok, když budou probírat naši historii. Kniha obsahuje historická fakta, plus pár domyšlených částí. Vztahy mezi jednotlivými panovníky a jejich manželkami, jejich nálady myšlenky. Je mi jasné, že pokud chci napsat čtivé dílo, musím psát zajímavě, abych posluchače nejen poučil ale i pobavil, a v této audioknize se to povedlo.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)