Staré pověsti české a moravské (2015)

Alena Ježková. Moderní zpracování nejstarších českých a moravských pověstí a legend. Hudba Antonín Dvořák. Mastering Ivan Mikota.

Čte Veronika Gajerová, Jan Kačer, Boleslav Bolek Polívka a Jan Potměšil.

Natočeno duben 2015 (studio MI 91). Vydal Supraphon 15. 5. 2015 (3 CD, SU 6400-2, 2:54:49).

Obsah: CD 11. Úvod (1:59) – 2. První Slované (1:43) – 3. O Čechovi (10:27) – 4. Život Slovanů (1:33) – 5. O Krokovi a jeho dcerách (9:01) – 6. Pohanští bohové (1:34) – 7. O Bivojovi (6:46) – 8. Slovanské obřady (2:13) – 9. O Libuši a Přemyslovi (10:02); CD 21. Zvyky a obyčeje (1:41) – 2. O založení Prahy (3:44) – 3. Přemyslovci (2:07) – 4. O dívčí válce (11:22) – 5. Těžba kovů (1:54) – 6. O Horymírovi (8:46) – 7. Lučané (2:18) – 8. O lucké válce (17:30) – 9. Čáry a věštby (1:43) – 10. O Durynkovi (5:49); CD 31. Moravská říše (2:42) – 2. O Svatoplukovi (12:25) – 3. Levý Hradec (1:43) – 4. O Bořivojovi (10:25) – 5. Pražský hrad (2:24) – 6. O kněžně Ludmile (12:16) – 7. Křesťanství (1:49) – 8. O knížeti Václavovi (15:01) – 9. Svatý Václav (1:46) – 10. O Ječmínkovi (12:06).

Lit.: Strnad, Radek: Pověsti z Moravy načetl Bolek Polívka mezi Staré pověsti české. In web Chomutovský deník, 1. 6. 2015 (článek). – Cit.: Ve znamení návratu nejslavnějšího ústeckého rodáka Přemysla Oráče se nesla vernisáž výpravné výstavy Muzea města Ústí „Staré pověsti české“.

„Expozice připravená ve spolupráci s Národním muzeem se zaobírá pověstmi dob předkřesťanských, které konfrontuje s archeologickými nálezy,“ uvedl Václav Houfek, ředitel ústeckého muzea. A na novou unikátní výstavu, která bude přístupná až do konce ledna 2016, návštěvníky zve.

Podle Aleny Ježkové

Do minulosti se ale díky nové audioknize „Staré pověsti české a moravské“ ohlíží vydavatelství Supraphon. „Jde o Staré pověsti české a moravské úspěšné autorky Aleny Ježkové z Albatrosu z roku 2005, které načetla plejáda hereckých hvězd,“ řekl Vladan Drvota ze Supraphonu.

Spisovatelka Alena Ježková je oceňovanou autorkou knih pro děti a mládež.

„Její vyprávění z dějin českého i moravského národa je psané krásným, obrazivým jazykem, je srozumitelné, s četnými zajímavými vysvětlujícími vstupy, jež předcházejí každou pověst. Čtrnáct příběhů z počátku našich dějin dostává novou dramatickou podobu, která předčí pověsti Aloise Jiráska pohledem současníka i poznatky, osvětlujícími skutečné i bájné události minulosti. Nadčasové vyprávění o praotci Čechovi a jeho dcerách, o dynastiích prvních českých a moravských panovníků, velkých dramatech souvisejících s přijímáním křesťanství líčí autorka tak, že se stáváme jakoby přímými svědky příběhů z dávné historie,“ říká Vladan Drvota.
Výsledek je skvělý

„Audio podoba Starých pověstí českých a moravských je další způsob, jak pověsti přiblížit dětem i dospělým. Vážím si práce režisérky Nadi Dvorské a hvězdného obsazení, které zvukové adaptaci mé knihy přisoudila,“ uvedla Alena Ježková. „Výsledek je prostě skvělý.“

Pro Supraphon knihu Aleny Ježkové „Staré pověsti české a moravské“ načetli herečka Veronika Gajerová a herci Jan Potměšil, Boleslav Polívka a Jan Kačer. V bookletu jsou ilustrace Renáty Fučíkové. Audiokniha má tři CD a vyšla i v digitální podobě na webu Supraphonline.

Hlasy našich herců

Ze jmenovaných herců lze těžko někoho vypíchnou a jiného upozadit. Věcný tón čtení Honzy Potměšila je organicky provázán s uchu lahodícím vyprávěním Jana Kačera. Těžko se najde v Česku někdo, komu by jeho dikce nevyhovovala, či dokonce vadila. Potměšil říká, jak to bylo s dávnými Slovany. Od Kačera po chvíli slyšíme: „Tomu místu se začalo říkat Kouřim, dodnes tam ukazují velký kámen, u něhož Lech přikázal založit hranici. Ale ani zde se Lech, považovaný za praotce Poláků, neusadil…“

Jak o dům pečoval šotek či had hospodáříček? Tedy ti, o které musely hospodyňky pečovat, aby jim přinesl štěstí? To vypráví Veronika Gajerová. A že naši předkové vykonávali obřady a přinášeli bohům a duchům oběti. A co se dělo po smrti kněžny Libuše. Jak dívky v čele s Vlastou zhrubly, když stavěly hrad Děvín. A jak pak lstivě muže vraždily za Dívčí války a ke svému jménu přišla Divoká Šárka.

A staré pověsti z Moravy? Kdo jiný než právě Bolek Polívka by je tu měl číst?!

Lit.: Veškrnová, Anna: Přes tuhle záclonu bylo vidět: Unavené Veronice Gajerové se v průhledném topu rýsovala ňadra. In web Blesk, 5. 6. 2015 (článek). – Cit.: Herečka Veronika Gajerová (52) vzbudila rozruch kolemjdoucích turistů. V průsvitném topu, který vypadal jako záclona, se jí rýsovala ňadra, což samozřejmě nezůstalo bez povšimnutí. Herečka si odvážný top jako stvořený pro krásné slunečné počasí oblékla u příležitosti křtu nové audioknihy Staré pověsti české a moravské.

Gajerová coby vynikající dabérka propůjčila svůj hlas jedné z pověstí. K prosvítajícímu topu si herečka vybrala zvláštní kombinaci – džínové kraťasy navlečené na legíny stejného materiálu a sportovní kecky. Namluvení jedné z pověstí si prý nadmíru užívala.

„Tohle téma je moje láska. Zajímám se o staré civilizace, zejména o keltskou. Jsem také sběratelka kamenů a už je ani nemám kam dávat. Zajímám se také o energie, léčitelství a o byliny. Myslím, že jednou skončím jako čarodějnice v chaloupce,“ smála se herečka s tím, že emotivně prožívala celé nahrávání.

„Najednou jsem narazila v pověsti o Krokovi na Budeč. Vzala jsem si ten text a hned, jak jsem mohla, jsem tam podnikla cestu,“ nechala se slyšet Gajerová. Práskla na sebe dokonce, že mystikou těchto míst byla tak okouzlena, že neváhala ani vynadat muži, který si tam přišel hrát s elektrickým letadýlkem! „Vnímala jsem to jako znesvěcení,“ dodala herečka.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)