Sběratel kostí (2015)

Jeffery Deaver. Audiokniha. Thriller. Překlad Jiří Kobělka. Producent Martin Pilař. Režie Michal Bureš.Sberatel kosti 2015

Čte Jan Vondráček.

Natočeno 2015. Vydal OneHotBook v červnu 2015 (1 CD, AK058, 12 hod. 13 min.).

Pozn.: Vraha, co se nedá chytit, odhalí jedině detektiv, který se nemůže hýbat.

Newyorské bezpečnostní složky jsou v pohotovosti kvůli konferenci OSN, situaci však zkomplikuje nález těla bizarně zavražděného muže. Pod tlakem okolností požádá policie o pomoc bývalého detektiva Lincolna Rhyma, jenž je po úrazu však ochrnutý a upoutaný na lůžko. Aby se mohl pustit po stopě zabijáka, který své umučené oběti pohřbívá typicky morbidním způsobem a záměrně zanechává drobné stopy, spojí se s mladou pochůzkářkou Amélií, která se tak stává jeho „rukama a nohama“. Jak přibývá mrtvých těl, vynořují se z nově zjištěných informací obrysy dávných hrůz.

V Deaverových příbězích si čtenář nemůže být žádnou postavou zcela jistý. Z předpokládané oběti se často vyklube vrah a z vraha oběť. Když už se zdá, že jste na konci, autor má v záloze nečekané finále.“ – iDnes.cz

Pokud ze současných autorů detektivek existuje někdo, u něhož dějové zvraty odhadnete jen stěží, pak je to Američan Jeffery Deaver. – iDnes.cz

„První případ Lincolna Rhyma je malý klenot, vyvolávající maximální napětí. Deaver neplýtvá slovy; kniha je stručná, ale především sevřená. Je jako dobře připravený sportovec: vše je naladěné na optimální výkon, aniž by to sklouzávalo k samoúčelnosti. Sběratel kostí je tak i léta po svém napsání jedním z nejlepších thrillerů, na jaké můžete v knihkupectvích narazit.“

– Boris Hokr, Knihožrout.cz

Jeffery Deaver (*1950)

Americký spisovatel napsal svou první prózu už v jedenácti letech, byť šlo o román jen o dvou kapitolách. Zkoušel také uspět v country hudbě, hrál a zpíval po klubech v San Francisku i v Chicagu. Během studií žurnalistiky na Univerzitě v Missouri publikoval v několika časopisech a toužil po postu soudního zpravodaje prestižních listů Wall Street Journal či New York Times. Vystudoval též práva a poté se věnoval firemní advokacii na Wall Street. Od roku 1990 jej naplno zaměstnává pouze psaní knih. Je autorem více než třiceti románů a několika povídkových sbírek. Proslavila jej zejména série s originální postavou kvadruplegického detektiva Lincolna Rhyma, jejíž první díl byl v roce 1999 zfilmován, přičemž hlavní protagonisty ztvárnili Denzel Washington a Angelina Jolie.

Jan Vondráček (*1966)

V dětství chodil do dramatického kroužku, ale k divadlu se dostal až během vojny po gymnáziu (účinkoval v Armádním uměleckém souboru). Následovalo studium na katedře alternativního a loutkového divadla DAMU, odchod s celým ročníkem do nově vzniklého Dejvického divadla, účast na mnoha festivalech, řada ocenění a vstup do souboru Divadla v Dlouhé, jehož členem je dodnes. Díky seriálu Mentalista, v němž dabuje hlavní postavu Patricka Jana, je známý i jeho hlas (Cena Františka Filipovského 2010), daboval ale velké množství dalších filmů, seriálů či televizních upoutávek. Filmoví a televizní diváci jej mohli zaznamenat ve filmech Pokoj v duši (2009), Lidice (2011), Příběh kmotra (2013) nebo v seriálech České století (2013), Život a doba soudce A. K. (2014) či Vraždy v kruhu (2015).

Lit.: Macháček, Tomáš: Uvažovat jako zločinec. In web Naposlech, 8. 7. 2015 (recenze). – Cit.: Bývalý newyorský kriminalista Lincoln Rhyme se poté, co se na něj na místě činu v rozestavěné budově zřítila část konstrukce, musí vyrovnat s životem kvadruplegika. Dříve aktivní a činorodý člověk dnes těžce nese upoutání na lůžko, může totiž hýbat pouze hlavou, rameny a prsteníkem na levé ruce. Nemá chuť žít. Mučí ho pomyšlení na to, že není pánem svého těla a ani nemůže sám rozhodovat o svém bytí či nebytí. Eutanazie povolená není a sám sebevraždu spáchat nemůže. Z bezútěšného rozpoložení jej vytrhnou jeho bývalí kolegové, kteří se rozhodnou využít Rhymových rozsáhlých znalostí a bezkonkurenčních schopností. Z pozice konzultanta se záhy dostane Rhyme přímo do centra dění. Jeho ložnice se promění v operační středisko, ze kterého, ačkoliv je už pouze civilistou, vydává rozkazy a řídí postup celého vyšetřovacího týmu. Nenadálá aktivita by mohla na čas jeho myšlenky na smrt zapudit, obzvlášť když mu po boku stojí věrný ošetřovatel Thom a atraktivní policistka Amélie Sachsová. Budou jejich síly stačit na sběratele kostí?

Populární román Jefferyho Deavera, který v originále vyšel v roce 1997, se dočkal i filmové verze s Denzelem Washingtonem a Angelinou Jolie. Nyní se přidává audioknižní zpracování. Vydavatelství OneHotBook angažovalo jako vypravěče předního českého herce a dabéra Jana Vondráčka. A ten vzal četbu opravdu pevně do ruky. Po trochu váhavém rozjezdu nabývá příběh i Vondráčkův hlas na jistotě a  nakonec posluchače lapí do svých sítí. Interpret pečlivě rozlišuje jednotlivé postavy, mění intonaci i tempo. V dramatických scénách čte rychle, vzrušeně, stejně dychtivě, jako by člověk hltal řádky textu v knize. V pochmurných pasážích naopak výrazně zpomalí, téměř strašidelně šeptá, až člověku běhá mráz po zádech. A k tomu stačí pouze hercův hlas. Zvukové efekty tu nejsou třeba, hudba slouží jen jako doprovod, ať už jde o svižné rockové melodie nebo o měkčí klavírní tóny.

Sběratel kostí stojí nejen na charakterech zúčastněných postav, ale i na popisech postupů amerických kriminalistů. Deaverovým hrdinům pomáhá nejmodernější technika a vyšetřovací metody, které nalezly své uplatnění v mnoha moderních krimiseriálech. Především však celý román táhne kupředu skvěle vystavěný příběh. Série únosů, jejichž pachatel své oběti mučí a touží po jejich kostech, prostě chytí posluchače a nepustí. Stejně jako pavouk spřádá vlákna pavučiny a číhá při tom na mouchu, podařilo se autorovi splést jednotlivé dějové linie tak poutavě, že milovníci tohoto žánru nesmějí Sběratele kostí vynechat a celé sérii s Lincolnem Rhymem snadno propadnou. Past na posluchače je i díky hlasu Jana Vondráčka dokonalá.

Děj není příliš spletitý, poslech však může trochu mást dělení audioknihy. Jednotlivé stopy jsou tvořeny zhruba půlhodinovými úseky, ve kterých se však setkávají jednotlivé dějové linky. Vhodnější by možná bylo členění do menších úseků dle jednotlivých dějových událostí.

Sběratel kostí je typická americká kriminálka, obsahující dostatečně vyšinutého pachatele, který se inspiruje starými zločiny z počátku 20. století, s čímž kontrastují moderní způsoby vyšetřování, využívající nových laboratorních metod a technologií. Pokud mate rádi příběhy, které ukazují způsoby myšlení kriminalistů, krůček za krůčkem se přibližujících pachateli, bude tato skvěle napsaná a velmi dobře provedená audiokniha přímo pro vás. Doufejme, že druhý díl série bude brzy následovat. Trochu protivný Lincoln Rhyme a odvážná Amélie Sachsová jsou totiž docela návyková kombinace. První z nich se vžívá do mysli zločince, druhý se snaží vcítit do oběti. Jan Vondráček k tomu ještě podmanivým hlasem přidává myšlenky zločince. A tomuto trojímu náhledu na jediný případ prostě nejde odolat.

Lit.: anonym (Tománková, Alena?): Sběratel kostí. In web Knižní banket, květen 2017 (recenze). – Cit.:  První příběh s Lincolnem Rhymem a Amélií Sachsovou jsem četla v době, kdy mi ještě nebylo 15 let. A byla jsem z něj unešená. Dnes dávám jen 80%.

Snad už pro mě nebyl příběh tolik překvapivý, protože jsem si i po těch dlouhých letech pamatovala, kdo je pachatel (tak moc mě tato kniha tehdy poznamenala!). Snad už mám více zkušeností a zpoustu jsem toho přečetla, proto jsem se necítila unešená prostředím (neznámým Manhattanem či policejním vyšetřováním).

Do značné míry za to ale může přednes Jana Vondráčka. Jeho hlas se do role velmi hodí, je příjemný, plynulý a bez přeřeků. Co mi však velmi vadilo, byla občasná nekonzistence jeho tónu se čteným dějem.

Zejména je to patrné v místě, kdy Amélie poprvé sama prohledává místo činu. Rhyme jí dává pokyny, ona je vyděšená a znechucená. Ačkoli uvozovací věta praví, že něco Rhyme řekl téměř nevzrušeně, Vondráček se zdá vzrušeným až dost. Zejména tato scéna se podle mého vyloženě nepovedla, podobná situace se ještě jednou opakuje ke konci děje, kdy je ještě navíc slyšet otáčení papíru, ze kterého herec čte.

Takže, pane režisére, prosím, nespěte u své práce a věřím, že další knihy s Linconem budou skvostné.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)