Syn (2015)

Jo Nesbø. Audiokniha. Režie Michal Bureš.

Čte Petr Kubes.

Natočeno 2015. Vydal OneHotBook 9. 10. 2015 (1 CD MP3, AK074; EAN: 8594169480749).

Pozn.: Audiokniha vyšla tentokrát dříve než samotná kniha v českém překladu.

Vydáno 9. – 11. 10. 2015 u příležitosti akce Audioknihy nahlas!

Pozn.:  Jo Nesbø, jeden z nejúspěšnějších autorů skandinávských detektivek, zkoumá ve svém nejnovějším knižním thrilleru pomstu a vztah otce a syna. Kniha dostala příznačně název Son (Syn) a Nesbø v ní sleduje i vlastní osud a vztah k otci, který bojoval v Hitlerově armádě na ruské frontě.

Sonny Lofthus býval oblíbeným, příkladným studentem i talentovaným zápasníkem vzhlížejícím ke svému otci. Jednou se chtěl stát policistou jako on. Jeho život se však rozpadl jako domeček z karet, když jeho vzor spáchal sebevraždu a v dopisu na rozloučenou se přiznal k braní úplatků i spojení s kriminálním podsvětím. Pocit zrady dokázal u mladíka utišit pouze heroin, na němž je dnes už dvanáct let závislý. Momentálně „sídlí“ v přísně střežené věznici Staten, kam byl uvržen za zločiny jiných. Výměnou za pravidelnou dodávku drog se totiž přizná k čemukoli. Ostatním vězňům slouží jako zpovědník – naslouchá jejich přiznáním a uděluje jim rozhřešení. Jednou si však pro odpuštění přijde i někdo, kdo Sonnymu prozdradí, že to se smrtí jeho otce bylo trochu jinak. A dosud smířený vězeň se stává nesmiřitelným soudcem odhodlaným k pomstě. (anotace)

Jo Nesbø  (* 1960)

Norský spisovatel a hudebník, původním vzděláním ekonom a finanční analytik, zpočátku pracoval jako makléř a novinář. ​V roce 1997 odstartoval jeho literární dráhu právě kriminální román Netopýr, první detektivka, v níž vystupuje osobitý a nekonvenční kriminalista Harry Hole. Svému autorovi přinesla kniha okamžitý úspěch, Nesbø za ni obdržel Rivertonprisen, cenu udělovanou Klubem Riverton za nejlepší literární či dramatický počin s kriminální tématikou, a Glasnøkkelen (Skleněný klíč), skandinávskou cenu za nejlepší kriminální román. V češtině zatím vyšly jeho knihy Nemesis (2011), Pentagram (2011), Lovci hlav (2011), Spasitel (2012), Sněhulák (2012), Netopýr (2008 a 2013), Švábi (2013), Levhart (2013), Červenka (2005 a 2014), Přízrak (2014), Policie (2015) a Krev na sněhu (2015).

Petr Kubes (* 1972)

Narodil se v Olomouci, po studiu gymnázia byl přijat na divadení fakultu AMU v Praze, kterou vystudoval pod pedagogickým vedením režiséra Luboše Pistoriuse a herce Jiřího Adamíry. Na jeho herectví mělo také velký vliv setkání s Adou Fryntovou, manželkou překladatele a básníka, snad vůbec nejvýraznějšího představitele nonsensové poezie v Česku, Emanuela Frynty. Jeho prvním angažmá bylo divadlo v Mladé Boleslavi, pak se přesunul do Městských divadel Pražských (Divadlo Rokoko) a současně hostoval v Národním divadle v Praze, Divadle v Řeznické nebo v Divadle Minor. Za své dosud nejvýraznější role, které ztvárnil, považuje Shakespearova Hamleta, Ibsenova Solnesse, či roli Salieriho v Shafferově Amadeovi. Při své práci měl možnost potkat velké osobnosti českého divadla, jakými byli a jsou Ladislav Vymětal, Jan Kačer, Janusz Klimsza nebo již zmiňovaný Luboš Pistorius, který režíroval jeho vůbec první divadelní představení v divadle Disk v Praze. V současné době rád spolupracuje s mladou talentovanou generací režisérů, k nimž patří Štěpán Pácl, Mikoláš Tyc nebo Martin Glaser. Právě s posledním z jmenovaných se podílel na vzniku výjimečné inscenace Arabská noc Ronalda Schimmelpfenniga, jednoho z nejhranějších současných německých dramatiků, která byla oceněna na Pražském divadelním festivalu prestižní Cenou Josefa Balvína. Vedle své divadelní práce si cení spolupráce s Českým rozhlasem a  katedrou bohemistiky na Filozofické fakultě Univerzity Palackého. Aktuálně ho lze vidět na jevištích v Olomouci, Brně a Praze.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)