Letopisy královské komory – Ulička hanby (2015)
Vlastimil Vondruška. Audiokniha – dramatizace románu ze série Letopis královské komory 8. Scénář Vlastimil Vondruška. Produkce Zdena Sirotková. Hudba Daniel Tůma. Záznam zvuku, střih, mixáž, zvuková koláž Martin Dušek. Grafický design Vladimír Verner. Dramaturgie a režie Jindřiška Nováková.
Osoby a obsazení: Jiří Adam z Dobronína (Jaromír Meduna), vypravěč, Ulrich (Pavel Rímský), Sabina (Simona Postlerová), Martin (Marek Holý), Michal z Křince (Václav Rašilov), Valkoun z Adlaru, 1. mužský hlas (Petr Lněnička), purkmistr (Otakar Brousek), pobuda, Petr (Vojtěch Hájek), rychtář (Bohuslav Kalva), Berta (Zuzana Skalická), Monika (René Slováčková), sklepnice (Regina Řandová), almužník (Jiří Valšuba), Ignácius (Ludvík Král), majordomova žena, ženský hlas (Šárka Vondrová), Jíra (Martin Janouš) a sedlák, biřic, 2. mužský hlas (Svatopluk Schuller).
Natočeno v roce 2015 ve zvukovém studiu Babidabi (slovo) a Soundflower (hudba). Vydalo AudioStory a Vyšehrad 9.–11. 10. 2015 u příležitosti akce Audioknihy nahlas! (1 CD mp3; 2 hod. 18 min.).
Pozn: Kdysi mu pomohla a nyní potřebuje pomoc sama… S majitelkou luxusního nevěstince na Starém Městě pražském se královský písař Jiří Adam z Dobronína v mládí znal. Nyní se se svým pomocníkem bakalářem Petrem a jeho ženou Rozárkou pouští do pátrání po vrahovi zámožného šlechtice, vlivného člena královského dvora, který byl zavražděn přímo v jejím domě. Postupně se dostávají na světlo nehezké skutky, které spojují pražskou spodinu a skupinu královských úředníků. Záhy půjde všem zúčastněným o život, protože proti nim stojí bezohledný zločinec. (anotace)
Lit.: Macháček, Tomáš: Zločiny z temných pražských zákoutí. In web Naposlech, 22. 10. 2015 (recenze). – Cit.: Kam může zavést pátrání královského písaře a často i vyšetřovatele Jiřího Adama z Dobronína? Tentokrát mimo jiné mezi nejhrubší vrstvy obyvatel, do ztemnělého zákoutí Prahy 16. století, kterému se říká Ulička hanby. V ní se nacházejí domy, kam počestní občané nechodí. Kromě tohoto nepřívětivého podsvětí navštíví i nejluxusnější pražský nevěstinec, který patří jeho někdejší milence Sabině. Jeden ze zákazníků, který náležel ke členům královského dvoru, zde byl totiž nalezen mrtvý a spolu s ním zemřela i jedna z placených společnic. Co stálo v pozadí tohoto zločinu, a může jít o život i dalším lidem včetně samotného královského písaře?
Zvukový podkres měl na starosti Martin Dušek, který pracoval s hudbou Daniela Tůmy. Oproti minulému dílu, kdy byly některé ruchy až příliš výrazné, se nyní podařilo vytvořit sepjetí se slovem na přirozené úrovni, ba dokonce téměř tak bohaté jako u některých rozhlasových her. A tady vyvstává otázka – bylo správné odklonit se od četby a přistoupit k poměrně rozsáhlé a počtem herců široce zastoupené dramatizaci? Rozhodně ano. Podobné dramatizované četby má na svědomí například rozhlas u románů Dicka Francise a je sympatické, že u napínavých detektivek tento trend zcela nevymizel. Nejde totiž jen o zdramatizované dialogy, ale rovnou celé dramatické pasáže, které příběh oživují a zpřístupňují širšímu publiku, které se v něm může lépe orientovat.
Nezle než si přát, aby bylo toto úsilí patřičně doceněno a prošlapalo léta zarostlou cestičku dramatizovaných četeb i pro další vydavatele, což by jen podpořilo rozmanitost na rostoucím audioknižním trhu. Ulička hanby je sice historickou detektivkou, ale autor do ní zakomponoval velmi současné prvky korupce a podvodů na nejvyšší úrovni. Společně se zvukovým zpracováním to může být další důvod, proč po tomto detektivním románu sáhnout. Jak Vlastimil Vondruška tak AudioStory se za výsledný produkt rozhodně hanbit nemusejí.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku