Lentilka pro dědu Edu a Trenky přes kalhoty (2015)

Ivona Březinová. Dvojitá audiokniha. Hudba Petr Mandel (1,2). Zvukový mistr Dominik Budil (1) a Tomáš Gsöllhofer (2). Režie Jindřiška Nováková (1, 2).

Čtou Barbora Hrzánová (2) a Martin Dejdar (1).

Natočeno ve zvukovém studiu DAMU v Praze 2015. Vydal Albatros v roce 2015 (2 CD, EAN 8594050421622).

Obsah: 1. Lentilka pro dědu Edu – 2. Trenky přes kalhoty aneb Můj život s dědou Edou.

Pozn.: Malý Honzík se má, bydlí s ním a s rodiči nejen dědeček Arnošt, ale i pradědeček Eda, a tak má Honzík doma dědečky dva. S dědou Edou je veselo, ale občas Honzíka rozzlobí, když mu děda něco provede. Ukáže se, že děda Eda své povedené kousky nedělá ani naschvál, ani z obyčejné zapomnětlivosti, ale protože je nemocný. A tak se rodiče s Honzíkem dohodnou, že udělají všechno pro to, aby byl děda Eda spokojený. Příběh napsaný citlivě a s humorem přibližuje problém Alzheimerovy choroby. Pouze pro audioverzi knihy v podání Báry Hrzánové napsala Ivona Březinová příběh dědy Edy, Honzíka a celé rodiny z pohledu Honzíkovy maminky „Trenky přes kalhoty“! Tento příběh určený především rodičům dětí zatím nevyšel tiskem!  (anotace)

Lit.: LEM (= ):  Měl Alzheimera. Jiřina Bohdalová zavzpomínala na nemocného tatínka. In web Týden,  12. 11. 2015 (článek). – Cit.: Herečka Jiřina Bohdalová (84) pokřtila společně s hereckým kolegou Martinem Dejdarem (50) novou dvojitou audioknihu Lentilka pro dědu a Trenky přes kalhoty. Příběh, který namluvil Martin Dejdar a Bára Hrzánová, se dotýká tématiky Alzheimerovy choroby. S podobnou nemocí má blízkou zkušenost i Jiřina. Její tatínek totiž trpěl Parkinsonem.

„Můj tatínek měl potíže, i když měl Parkinsona. Neříkám, že je to na stejné úrovni, ale také je to postižení. Takže protože jsem to zažila v rodině, když mě oslovili, velice ráda jsem s patronátem souhlasila,“ sdělila otevřeně Bohdalová, pro kterou tedy účast na křtu knihy byla vlastně povinnost.

Lidé v Zátiší se s herečkou nesetkali poprvé. „Je to moje několikátá návštěva. S některými už se zdravím, jiní jsou zde třeba jen přechodně. Já si myslím, že oni jsou tu šťastní, i když si to představuji pouze laicky,“ myslí si Bohdalová. „Tahle choroba je trápením spíš pro rodinu. Ten člověk sám je v blahém nevědomí. Je to větší trest pro rodinu, když vidí, jak se jim člověk, a nezáleží na jeho inteligenci, mění před očima,“ doplnila  Martin Dejdar, který knihu namluvil a křest moderoval, bere svůj patronát nad domovem zodpovědně. „Byl jsem osloven společně s paní Bohdalovou. Jsme od sebe sice věkově vzdáleni, ale to spojení funguje. I ta knížka je vlastně o tom, jak se lidé věkově odlišní ve svých rodinách potýkají s diagnózou Alzheimerovy choroby,“ vyvětluje herec. „Charit a nadací pro děti jsou tisíce, na staré lidi se ale trochu zapomíná,“ dodal.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)