Deníček moderního fotra aneb proč by muži neměli mít děti (2015)
Dominik Landsman. Audiokniha. Produkce Martin Pilař. Zvuk, střih, mastering Pavel Krch. Režie Jan Horáček.
Čte Filip Švarc.
Natočeno 2015. Vydal OneHotBook, prosinec 2015 (1 CD MP3, AK083; EAN: 8594169480831; délka nahrávky 5 hod. 58 min.).
Pozn.: Zápisky Dominika Landsmana, čerstvého vítěze ankety Bloger roku 2015 (pořádané Czech Blog Awards), který své internetové příspěvky úspěšně vydal již ve dvou knihách, vycházejí také jako audiokniha Deníček moderního fotra aneb Proč by muži neměli mít děti v podání herce Filipa Švarce. „Dominik se svým Čeňkem nastavil laťku hodně vysoko, jelikož opravdu velmi vtipně glosuje denní strasti s batoletem, důvěrně známé všem rodičům. Po poslechu ´deníčku´ nezbývá než tiše smeknout před trpělivostí maminek a modlit se, aby tahle šílená řehole nepadla na vás; snažit se také někdy přijít včas domů z práce a hlavně nikdy nehovořit o tříleté fajn ´dovolené´ s roztomilým drobečkem. Prostě, moc neprovokovat a raději si vše vyslechnout v téhle mimořádně vtipné audioknize,“ uvedl Martin Pilař, ředitel vydavatelství OneHotBook.
Interpreta, který by se měl ujmout textu, si autor vybral v jistém smyslu sám. „Filip Švarc je opravdu perfektní. Jsem přesvědčen, že jeho hlas je pro tento typ humoru jak dělaný. Je také patrně můj nejoblíbenější dabér, takže když to vypadalo, že bude audiokniha, měl jsem jasno a o pana Švarce jsem si zcela drze řekl. Bylo to trošku stylem: Buď Švarc anebo nikdo,“ objasnil Dominik Landsman. Že to byla dobrá volba, potvrdila i zkušenost s výslednou nahrávkou. „Poslouchat něco, co jsem napsal, čtené Filipem Švarcem, je opravdu zážitek. Text tak pro mě získal nový rozměr. Respektive, já už jsem z toho textu opravdu unavený a svým způsobem ho nemůžu vystát. Filip Švarc mu ale dodal nový náboj a já ho poslouchám s chutí,“ líčil autor.
Jak to vypadá, když se muž ocitne na mateřské dovolené? Zjistíte to v příbězích, které popisují zážitky, situace a strasti obyčejného „chlápka od vedle“, jemuž se narodil první syn. Zprvu nezúčastněný otec se ocitá doma s dítětem a pouští se do lítého boje o zachování rodinného blaha. Každý synkův pokrok vyčerpaný tatínek většinou odnese jizvami na duši i na těle, což však neváhá černohumorně komentovat. Sympaticky drsňácká a vtipná výpověď přináší výjimečný pohled současného muže na situace, které jinak obvykle zažívají spíše ženy.
„Autorův blog jsem sice před nahráváním nečetl, ale všimnul jsem si, že ho několik mých přátel na Facebooku sleduje, takže jsem nebyl úplně nepolíbený a věděl jsem, do čeho jdu,“ přiznal Filip Švarc. A dodal: „Při čtení jsem se opravdu výborně pobavil. Na mnoha místech jsem se skutečně smál nahlas a pamatuju si, že v jednom okamžiku jsme museli udělat i malou pauzu, protože kdykoliv jsem se k dané pasáži vrátil, začal jsem se znova smát.“ Přestože jsou záznamy otcovských trampot spíše zábavně oddechovým poslechem, četba tohoto žánru s sebou nese také různá úskalí. A stejně jako svému otci dělal i jeho interpretovi největší potíže ‒zase Čeněk. „Jediné, s čím jsem při čtení bojoval, jsou občasné Čendovy výkřiky. Není jich moc, ale nedávají logický smysl a je těžké se do toho ´agchrrr, bujááá´ a podobně vcítit,“ vyprávěl herec, ale hned k tomu doplnil: „Dělám si samozřejmě legraci, kromě toho častého nutkání se smát jsme při natáčení žádný problém neměli.“
Nahrávkuopětdoprovází původní hravá hudba jako vystřižená z mateřských škol: hlavní motiv obstaral dětmi oblíbený xylofon doprovázený jednoduchou rytmikou a svůj part odehrají také dětská chrastítka, nebo hračky, brek, křik, brblání a vůbec skoro celý rejstřík, které malé batole dokáže vyprodukovat…
„Syna nazývá ve svém blogu láskyplně sígr nebo satan a čas od času si chodí přeměřit babybox, zda se do něj Čeněk ještě vejde. Letos vydal autor druhou knihu a jeho blog byl nominován na Magnesii Literu.“ ‒ 5Plus2.
Dominik Landsman (*1985)
Měsíc před porodem své ženy přišel autor o práci realitního makléře. Po porodu pomáhal manželce na mateřské dovolené. Nakonec se po čtyřech měsících společně rozhodli, že partnerka se vrátí do zaměstnání a Dominik zůstane se synem doma. O svých zkušenostech začal blogovat, z textů pak vznikly dvě knihy (Deníček moderního fotra aneb Proč by muži neměli mít děti a Deníček moderního fotra 2 aneb Pánbůh mi to oplatil na dětech) a své zážitky dokumentuje i ve videoreportech. Jeho blog byl nominován na cenu Magnesia Litera, skončil se na 2. místě Cen českého internetu Křišťáloválupa v kategorii One (wo)man show a autor zvítězil v anketě Bloger roku 2015.
Filip Švarc (*1975)
Jeho první filmovou smlouvu podepisovali rodiče, když mu bylo šest, k tomu se přidalo i hostování v dětských rolích v Divadle na Vinohradech a v Divadle E. F. Buriana. V roce 1989 nastoupil na Státní konzervatoř v Praze, kde po šesti letech úspěšně absolvoval obor herectví. Po několikaročním hostování v pražském Divadle ABC se v současné době věnuje hlavně dabingu. Jedenáct let také strávil za mikrofonem Fajn Rádia. Pro vydavatelství OneHotBook se ujal rovněž četby audioknihy Lovci hlav (2013).
Lit.: Schefik: Dominik Landsman – Deníček moderního fotra. In Schefikův blog, 14.12.2015 (recenze audioknihy). – Cit.: Jak to může vypadat, když se muž ocitne na mateřské dovolené? Deníček moderního fotra vznikl na základě úspěšného blogu, který Dominik Landsman založil s příchodem prvního dítěte. Věren názvu popisoval zážitky, situace a strasti obyčejného „chlápka“ odvedle, kterému se narodil první syn. Zprvu nezúčastněný fotr se ocitá na rodičovské dovolené a pouští se do lítého boje o zachování rodinného blaha. Každý synkův pokrok většinou odnese vyčerpaný tatínek jizvami na duši i na těle, které se neváhá černohumorně komentovat. V sympaticky drsňácké a humorné výpovědi autor přináší výjimečný pohled současného muže na situace, které obvykle zažívají spíše ženy.
Dominik Landsman a jeho Deníček moderního fotra patří již pár let mezi stálice našeho internetu. O jeho popularitě ostatně svědčí i dvě knihy, které na motivy jeho blogu vyšly a u čtenářů se těší značné oblibě. Tuto dvojici nyní doplňuje i audioverze prvního “deníčku”, která bude pro mnohé posluchače účinnou antikoncepcí a pro ty z nás, co to již mají za sebou, připomenutím traumat, kterými jsme si sami také prošli.
Knižní podobu veleúspěšného blogu si pod svá křídla vzalo audiovydavatelství OneHotBook, které je známé svou příkladnou péčí o každou nahrávku. A přestože v tomto případě neměli výběr interpreta tak úplně ve svých rukách (Dominik Landsman si totiž o angažování herce a dabéra Filipa Švarce sám řekl), výsledek opět stojí za to.
„Poslouchat něco, co jsem napsal, čtené Filipem Švarcem, je opravdu zážitek. Text tak pro mě získal nový rozměr. Respektive, já už jsem z toho textu opravdu unavený a svým způsobem ho nemůžu vystát. Filip Švarc mu ale dodal nový náboj a já ho poslouchám s chutí,“ líčil autor.
Říkat něco o dějové linii této knihy je asi úplně zbytečné. Možná by se patřilo říct, TOHLE PROSTĚ NEVYMYSLÍŠ, TO JE PROSTĚ ŽIVOT. Za pravdu mi bezpochyby dají všichni rodiče, kteří si již výchovou prvního dítěte prošli. Dominik Landsman je však asi první muž u nás, který je na mateřské dovolené a rozhodl se o tom psát. Na posluchače tak čeká neuvěřitelné množství ještě neuvěřitelnějších situací spojených s narozením a výchovou malého dítka, které autor přetavil do drsňácké a vtipné výpovědi o chvílích, které jinak obvykle zažívají spíše ženy.
Deníček moderního fotra je po všech stránkách hodně specifická kniha, ke které je potřeba také s citem přistupovat. Obsazením Filipa Švarce do role interpreta se však vydařilo na výbornou. Pro tohoto herce není Deníček moderního fotra první audioknihou, na které pracoval. Posluchači se s ním mohli již setkat v Nesboho Lovcích hlav či v nahrávkách podle knih Josefa Formánka (Mluviti pravdu, Prsatý muž a zloděj příběhů).
Švarc podává v této audioknize opravdu procítěný výkon. Nic zbytečně nepřehrává a nesnaží se ani o přílišný herecký výkon, ba právě naopak. Vše podává s patřičným nadhledem a notnou dávkou ironie, kterou je celá kniha doslova prošpikována. Díky tomu nás absolutně nic neruší v samotném poslechu a my si můžeme naplno vychutnat Dominikovo trápení na mateřské dovolené.
Nahrávku opět doprovází původní hravá hudba jako vystřižená z mateřských škol: hlavní motiv obstaral dětmi oblíbený xylofon doprovázený jednoduchou rytmikou a svůj part odehrají také dětská chrastítka nebo hračky, brek, křik, brblání a vůbec skoro celý rejstřík, které malé batole dokáže vyprodukovat.
Deníček moderního fotra dostává v audiopodobě další rozměr, za což může poděkovat především procítěnému výkonu Filipa Švarce, který odvádí naprosto profesionální výkon. Poslechem této audioknihy vás tak žádné zklamání rozhodně nečeká. Jen malá rada na závěr: Pokud plánujete v brzké době pokus o dětátko, radši se knize vyhněte – jedná se o zaručenou antikoncepci, která vás z úvah na založení rodiny hodně rychle vyléčí.
Lit.: Horák, Jakub: Otec v kolotoči. In web Naposlech.cz, 17. 3. 2016 (recenze). – Cit.: Dominik Landsman se na český audioknižní trh prodral z prostředí internetových blogů, podobně jako řada jeho dalších kolegů. Úspěšné on-line deníčky čím dál častěji získávají svou papírovou podobu, aby mohly být znovu nabídnuty jak již obeznámeným, tak novým čtenářům. Deníček moderního fotra se dočkal dokonce už dvou knižních dílů. Ten první, s podtitulem Proč by muži neměli mít děti, má od konce loňského roku dokonce audioknižní verzi.
Téměř šestihodinová audiokniha tak musí vsadit na něco jiného – na interpretační výkon. Po čase se do studií OneHotBook vrátil herec a především dabér Filip Švarc, který v roce 2014 tak skvěle interpretoval Lovce hlav. Přestože Ladsmanův Deníček neposkytuje prokreslené charaktery, jaké se podařilo vytvořit Nesbømu, a přestože se příhody otce na rodičovské pochopitelně odlišují od případu Rogera Browna, odvedl Filip Švarc i tentokrát profesionální výkon. Deníček moderního fotra, naditý humornými scénami založenými na chlapské rodičovské neohrabanosti a přítomnosti nového neznámého člena rodiny, zní v jeho podání naprosto přirozeně – tedy jako zápisky. Taková forma poskytuje sice mizivý prostor pro uměleckou interpretaci, Švarc se o nic takového ale ani nepokouší. Vlastně se dá napsat, že vystačil jen s cynismem a sarkasmem v hlase.
Zvukový Deníček moderního fotra je příjemnou kompilací humorných Landsmanových textů, zároveň si ale nese i nevýhodu jejich souborného vydání. Může ovšem navíc nabídnout povedenou interpretaci Filipa Švarce a za alespoň stručnou zmínku rozhodně stojí i nápaditá hudební složka.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku