Lovci vran (2016)

Lyndsay Faye. Audiokniha. Překlad Michal Prokop. Hudba Richard Mlynář. Zvuk a střih Karolína Škápíková. Mastering Pavel Krch. Redakce Šárka Nováková. Produkce Martin Pilař. Grafická úprava Jindřich Loučka, 2016. Režie Michal Bureš.

Čte Martin Písařík.

Natočeno 2016. Vydal OneHotBook v roce 2016 (1 CD mp3, AK 090, EAN: 8594169480909; 12 hod. 18 min.).

Pozn.:  New York ve druhé polovině 19. století. Vraždy, únosy, obchod s lidmi, drogy, černý humor, mladičký policista s tváří pochroumanou požárem, leč s duší čistou, spravedlivou a uvědomělou.

Lyndsay Faye

(* 1978)

Americká spisovatelka se narodila v kalifornském San José. Studovala na belmontské Notre Dame de Namur University a poté se živila jako divadelní herečka. Roku 2005 se přestěhovala do New Yorku za prací a volné dny před před večerními představeními si začala krátit psaním. Literárně debutovala roku 2009 holmesovskou poctou Dust and Shadow: An Account of the Ripper Killings by Dr. John H. Watson (Prach a stín: Zpráva doktora Watsona o vraždách Rozparovače). Bohové Gothamu (2012) jsou jejím druhým románem, na který navázala úspěšným pokračováním Seven for a Secret (2013, Sedmero spiklenců), nominovaným na prestižní detektivkářskou cenu Edgar.

Martin Písařík

(* 1979)

Už jako dítě účinkoval v televizním filmu Karla Kachyni Městem chodí Mikuláš. Poté nastoupil do amatérského divadla Radar, kde dodnes působí v inscenacích pro nejmenší. Vystudoval hudebně-dramatický obor na Pražské konzervatoři, vzdělání si doplnil i studiem muzikálu na Konzervatoři Jaroslava Ježka. Po angažmá v Divadle ABC se stal stálým hostem v Městských divadlech pražských, kromě toho účinkoval i v dalších divadlech (Na zábradlí, Ta Fantastika, Rubín, Kalich, Na Jezerce). Objevil se rovněž ve filmech jako Stříbrná vůně mrazu, Snowboarďáci, Ro(c)k podvraťáků, Lovci a oběti; známý je i z televizních seriálů Bazén, Ordinace v růžové zahradě, Cesty domů, Ententýky… Vyzkoušel si také moderátorskou práci a hojně se věnuje dabingu. Koncertuje s kapelou Akustik, pro kterou skládá a zpívá vlastní písně.

Lit.: anonym: Lovci vran. In web Naposlech.cz, b. d. (anotace). – Cit.: Píše se počátek roku 1846 a Timothy Wilde je posilou nově vzniklého newyorského policejního sboru, kde se specializuje na řešení zdánlivě nevysvětlitelných případů. Jednoho dne k němu vtrhne půvabná míšenka Lucy a prosí o pomoc. Lovci uprchlých otroků si podle ní přivydělávají únosem svobodných občanů, kteří jsou poté odvlečeni na Jih a tam znovu zotročeni. Lucy, jejíž hruď je z neznámých důvodů zjizvena biblickým nápisem, se obává, že právě takový osud potkal i její nejbližší rodinu.

Vyšetřovatelovy kroky opět zkříží jeho úhlavní nepřítelkyně – bordelmamá Silkie Marchová, která má evidentně prsty ve všech zločinných čachrech, k nimž v Timothyho okrsku dojde. Politická lobby mu ovšem zatím brání ji přes ně klepnout. Zábavný rozměr historické detektivce dodávají i neustálé hrdinovy konfrontace s extrovertním bratrem Valentinem, který jej při svých eskapádách válcuje charismatem i ironickými hláškami. Stejně jako v předcházejícím románu Bohové Gothamu vykresluje autorka fascinující a autentický obraz americké metropole poloviny 19. století a dokazuje, že je vypravěčkou strhujících příběhů s tajemstvím.

Lit.: Macháček, Tomáš: Černobílý New York. In web Naposlech.cz, 3. 5. 2016 (recenze). – Cit.: New York stojí uprostřed uprchlické krize. Na ulicích se v krutých mrazech o holý život perou vyhladovělí irští přistěhovalci i chudí černoši. New York roku 1846 není zrovna místo, kde by vládl pořádek a právo. Alespoň trochu bojovat proti nekalým živlům se snaží mladý policista Timothy Wilde. Samotný policejní sbor je však také čerstvou novinkou a ne všichni obyvatelé mají pro měděné hvězdy pochopení. Tím spíše, když se mezi strážce pořádku vmísí i lidé s velmi nebezpečnou povahou a nepoctivými úmysly. Podaří se Timovi rozbít gang, který unáší svobodné občany tmavé pleti, aby je na otrokářském Jihu prodal? A ubrání se nebezpečí, které hrozí i jemu samotnému?

Rok po prvním dílu s názvem Bohové Gothamu přichází vydavatelství OneHotBook s pokračováním neotřelé detektivní série ze starého New Yorku. Život ve velkoměstě je v románu Lovci vran popisován velmi ostře. Na jedné straně tráví své dny boháči v přepychu a dostatku, jen o pár bloků dál se chudina snaží získat pár drobných na uhlí nebo na jídlo. Svobodná Amerika také není pro všechny, bílí mají více práv než svobodní černoši a ti navíc stále nejsou v bezpečí. Otrokářství se v jiných státech stále daří a s deportacemi na jih se potýkají nejen uprchlí otroci, ale i svobodní občané, protože dokázat svou svobodu není vůbec jednoduché. Lindsay Fayeová ve svých knihách tepe do předsudků a hájí bezbranné. Nebojí se zabíhat do politických témat a ukazuje, že pronásledovaní byli v té době katolíci, stejně jako Irové či černoši. Nebezpečí, která z toho plynou, můžou být poučením i pro dnešní dny. Na rozdíl od děje detektivky v audioknižním zpracování románu žádné zločiny nečekejte. Martin Písařík se do role Timothyho Wilda vžil již podruhé a zdá se, že mu hrdina přirostl k srdci. Osobní život mladého policisty není zrovna růžový, poznamenala ho jak smrt rodičů, tak požár z předchozího roku. Ten zanechal stopy nejen na Timově duši ale i těle. S tím vším se interpret hlasově musí vyrovnat a Martinu Písaříkovi se podařilo vtisknout Timothymu tu pravou dávku naděje, bojovnosti ale i zklamání, protože mladému policistovi život občas dopřeje krutosti vrchovatou měrou. Ani ztráta přátel a odjezd milované osoby za moře však v Timothym nedokážou uhasit plamen nadšení pro spravedlnost a boj za lepší New York. Stejně tak se odpovídajícím způsobem v hercově projevu objevují odlesky všech rozpoložení, kterými Tim prochází a pouze ve výjimečných okamžicích a předělech mezi kapitolami mu v tom pomáhá tklivý zvuk trombonu. V orientaci pomáhá Martin Písařík posluchači i změnami hlasu, takže zejména Timova bratra Valentina rozeznáte spolehlivě v každé replice. Zvukový doprovod je v audioknize přítomný, ale pouze ve velmi syrové podobě, čímž souzní s příběhem.
 
Lovci vran patří mezi audioknižními detektivkami k netypickému úkazu. Nejsou severským románem, odehrávají se v historické době v New Yorku, přičemž velmi úspěšně pracují s vykreslením dobové atmosféry. Hlas Martina Písaříka provází dějem s lehkostí a přenese posluchače i přes některé starosvětsky delší popisné pasáže. Přizpůsobením tempa vyprávění rychlosti, s jakou se odvíjí klubko příběhu, přidává interpret ke klasické knize něco navíc, což většina posluchačů od moderní audioknihy čeká. Až na místy nepřesnou výslovnost anglických termínů nelze přednesu nic vytknout. Zaposlouchejte se tak bez obav do příběhu, ve kterém je vše buď černé, nebo bílé. Bohatství, nebo chudoba. Život, nebo smrt. Dobro, nebo zlo. Na kompromisy nezbývá prostor. Vítejte v New Yorku roku 1846.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)