Čteme Čapka (2016)
Karel Čapek. Výběr povídek z knihy Povídky z jedné a druhé kapsy. Dramaturg projektu Jakub Horák. Mistr zvuku Dušan Souček. Hudba Luboš Krejča. Grafická úprava Petra Pechánková. Produkce Jakub Horák. Režie Jakub Kamberský.
Účinkují Vladislav Kruta (Zločin v chalupě), Stanislav Rejman (Ušní zpověď), Jitka Kahounová (Grófinka), Přemysl Hnilička (Naprostý důkaz), Vendula Marešová (Jehla), Jiří Kala (Muž, který nespal) a Radana Kolčavová (Ztracený dopis).
Natočeno 27. 1. 2016 (studio Indies, Brno). Vydalo Naposlech.cz v roce 2016 (MP3).
Lit.: Horák, Jakub: Čteme Čapka. Přidáte se? In web Naposlech.cz, 20. 1. 2016 (zpráva). – Cit.: Vyslyšeli jsme přání těch audioknižních nadšenců, kteří by rádi na vlastní kůži vyzkoušeli, jak se točí audiokniha. Ve středu 27. ledna budou mít možnost vše poznat nejen jako přihlížející, ale přímo v hlavní roli – jako interpreti. Šest z vás usedne za mikrofon aby načetlo povídky Karla Čapka.
U příležitosti Dne s audioknihou, v jehož rámci proběhne řada akcí zaměřených na popularizaci audioknih, pořádá v Brně naposlech.cz a Studio Indies veřejné nahrávání s názvem Čteme Čapka. Ve středu 27. ledna se otevřou dveře profesionálního nahrávacího studia všem, kteří mají chuť a odvahu přednést na mikrofon některou z povídek Karla Čapka.
Vzhledem k omezené kapacitě bude ale nahrávání umožněno jen šesti zájemcům. Chcete být mezi nimi? Stačí napsat e-mail na capek@naposlech.cz, vyjádřit v něm odhodlání se na projektu Čteme Čapka podílet a navrhnout termín nahrávání a povídku, kterou byste rádi četli. Nezapomeňte uvést telefonní číslo, na kterém vás budeme moci kontaktovat a domluvit s vámi podrobnosti.
27. ledna 2016 otevíráme tyto jednotlivé termíny nahrávání: 10.00, 11.00, 13.00, 14.00, 15.00 a 16.00. Náhravat budeme některé z následujících povídek: Naprostý důkaz, Ztracený dopis Muž, který se nelíbil, Zločin v chalupě, Propuštěný, Grófinka, Ušní zpověď, Jehla, Telegram, Muž, který nemohl spát, Obyčejná vražda a Poslední věci člověka. Texty všech povídek jsou volně k dispozici například na stránkách projektu Městské knihovny v Praze (První kapsa, Druhá kapsa).
Nahrávání proběhne v centru Brna za dozoru zkušeného mistra zvuku. Režie se ujme Jakub Kamberský – rozhlasový publicista a recenzent audioknih. Příležitostně se věnuje také moderaci klubových pořadů, pro vydavatelství Supraphon pracoval na zvukových korekturách archivních záznamů. Jako režisér audionahrávek je sice nováčkem, má ovšem bohaté zkušenosti se záznamem a střihem zvuku. Jeho snad největší devizou jsou trénované uši – především díky poslechu řady rozhlasových slovesných pořadů a audioknih. Navíc, jako nevidomý klade na zvuk největší důraz.
Cílem projektu Čteme Čapka je umožnit zájemcům vyzkoušet si práci audioknižního interpreta. Výsledkem bude šestice nahrávek povídek načtených amatérskými interprety, ovšem v podmínkách srovnatelných s profesionálními studii.
Lit.: anonym: Čteme Čapka. In web Naposlech.cz, březen 2016 (článek). – Cit.: Naposlech.cz a Studio Indies umožnili zájemcům nahrát audioknihu v profesionálních podmínkách. Projekt Čteme Čapka proběhl v rámci Dne s audioknihou, který v lednu pořádala Audiotéka.cz. Sedm povídek nyní vychází jako audiokniha, která je k dispozici ke stažení zdarma.
„Projekt Čteme Čapka Audiotéka velmi ráda podporuje, nejen proto, že nahrávka vznikala v rámci námi pořádaného Dne s audioknihou. Povídky Karla Čapka čtené fanoušky audioknih a vzniklé z čisté radosti jsou tou nejlepší reklamou pro mluvené slovo“, doplňuje Břetislav Hanzel z Audiotéky.
Vladislav Kruta (povídka Zločin v chalupě), bývalý zvukař, autor nejen filmové hudby, programátor. Jako hudebník zná Studio Indies nazpaměť, interpretem mluveného slova tam byl ovšem poprvé.
Vendula Marešová (povídka Jehla) je učitelkou angličtiny z Humpolce. O Čapkovi mluvila u maturity i u státnic, a tak si nemohla nechat ujít příležitost, aby jeho dílo promluvilo jejím hlasem.
Přemysl Hnilička (povídka Naprostý důkaz), nadšený rozhlasový publicista, archivář, sběratel, dýmkař, provozovatel Panáčka v říši mluveného slova nemohl jako brněnský rodák chybět.
Radana Kolčavová (povídka Ztracený dopis) vystudovala žurnalistiku, je členkou Společnosti bratří Čapků. Jako mluvčí VUT v Brně považovala za svou povinnost něco skutečně „namluvit“.
Stanislav Rejman (povídka Ušní zpověď) je ze Vsetína, absolvent VUT, který poté už v Brně zůstal jako IT konzultant. Coby bývalý pedagog má vztah k mluvenému slovu, miluje rozhlasové hry a četby.
Jitka Kahounová (povídka Grófinka) – na nahrávání do Brna přijela až z Vrčeně v plzeňském okrese. Provozuje malý keramický ateliér a při práci poslouchá audioknihy.
Jiří Kala (povídka Muž, který nemohl spát) je doyenem projektu Čteme Čapka. Od narození žije a pracuje v Brně, je mužem mnoha zájmů a životních zážitků, kterými skvěle bavil celý tvůrčí tým.
Audioknihu můžete pořídit zcela zdarma po zadání kódu „ctemecapka“ na stránkách Audiotéky. Přední i zadní stranu obalu si můžete stáhnout v tiskové kvalitě.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku