Spalovač mrtvol (2016)

Ladislav Fuks. Audiokniha. Scénář Jiří Seydler. Režie Jindřiška Nováková. Hudba Daniel Tůma, Room 02. Záznam zvuku, střih a mixáž Radek Veselý.  Cover photo @ Karel Ješátko – dědicové, 2016 c/o Dilia. Fotografie Lukáše Hlavici – archiv AudioStory s.r.o.  Grafický design Kateřina Urbanová.

Čte Lukáš Hlavica.

Natočeno ve zvukovém studiu DAMU v Praze v roce 2016. Vydalo Audiostory v roce 2016 (1 CD MP3, celková délka 4 hod. 53 min.).

Ukázka k poslechu

Pozn.: Psychologická novela s prvky hororu a černé satiry, podle níž vznikl v roce 1968 kultovní film v režii Juraje Herze, s Rudolfem Hrušínským v hlavní roli.

Kniha Spalovač mrtvol je mistrovským vhledem do duševních pochodů manipulovaného i sebemanipulovaného člověka, vlastně omezeného slabocha, z něhož se jakoby nenápadně, postupně stává lidská stvůra.

Hlavním hrdinou příběhu, který se odehrává těsně před vypuknutím druhé světové války, je Karel Kopfrgingl, otec středostavovské rodiny, zvláštní laskavý podivín, jehož fascinuje smrt a vše s tím spojené. Mnoho let je zaměstnán v pražském krematoriu jako „spalovač mrtvol“. Na základě pokřivené interpretace tibetské filozofie chápe i usmrcování jako pomoc na cestě do ráje, k návratu do Světla a nekonečného míru.

Leitmotivem novely je však především problematika rasové nenávisti a kolektivní viny.

Myšlenkově i formálně pozoruhodné dílo, jak používáním výhradně spisovného jazyka i v přímé řeči, tak výstavbou děje a častým symbolickým vyjadřováním, v nové, vynikající interpretaci Lukáše Hlavici.

Lit.: Hnilička, Přemysl: Cesta do hlubin duše páně Kopfrkinglovy. In web Naposlech.cz, 16. 12. 2016 (recenze). – Cit.: Když letošní audioknižní trh obohatil Spalovač mrtvol Ladislava Fukse, mnohým z nás zatrnulo. Je-li nově zpracována novela, která se dá bez pochybností označit slovem „kultovní“ a existuje-li navíc podobně kultovní zpracování filmové, je jednoduché nové tvůrce přezíravě a blahosklonně politovat s tím, že cvrček těžko doroste hory.

V případě této nové audioknihy je však nutno zpozornět; za mikrofon totiž usedl Lukáš Hlavica, herec a několik let již také profesionální rozhlasový režisér, který už několikrát dokázal, že je schopen nejen precizního hereckého výkonu, ale také analytičtějšího myšlení režijního. Nový titul nakladatelství AudioStory si tedy zaslouží naši pozornost a hlubší rozbor.

K samotnému Fuksovu textu netřeba mnoho slov. Spalovač mrtvol je jeho opus magnum, k němuž se kvalitativně přiblížil ještě Pan Theodor Mundstock, Myši Natálie Mooshabrové či Nebožtíci na bále (hle, další tipy pro vydavatele audioknih!). Živočichopis podivného zaměstnance krematoria pana Kopfrkingla, milujícího a oddaného manžela a laskavého člověka, z něhož se vlivem neblahých okolností stává vraždící monstrum, je českému publiku dostatečně známý. Můžeme se jen dohadovat, nakolik je Spalovač mrtvol zintenzivněným obrazem Fuksova vlastního dětství v rodině nepříliš srdečného policejního úředníka, v níž si poprvé uvědomil svou odlišnost.

Jaký však doopravdy je hlavní antihrdina Fuksovy novely? Je to už od počátku zrůdná mysl, kterou nacista Willi Reinke dožene k übermenschskému šílenství? Je to prostoduchý člověk, který se nechá týmž zmanipulovat? Nebo jde o jakéhosi tragigroteskního Švejka moderní doby, který si ve zvráceně vykloubených časech zachraňuje vlastní krk předstíranou úslužností? Nebo maniakálního spasitele, osvobozující duše dobrých lidí tím, že zahubí jejich tělesné schránky? Fuksův text tyto otázky klade v poklidném tempu nekomplikovaných vět. Čtenář je však od prvních řádek vtahován, ba uchvacován a nelítostný závěr je odzbrojující, ač jej očekává či dávno zná.

Při posuzování  nové audioknihy se nelze samozřejmě ubránit srovnání s filmovým zpracováním v režii Juraje Herze. Díky hereckému umění Lukáše Hlavici a režii Jindřišky Novákové lze hovořit o rovnocenných uměleckých dílech; každé z nich však buduje tichou hrůzu spalovačova pozvolného šílenství jinak. Zatímco Herzův Spalovač mrtvol stojí na děsu zobrazovaném v surrealistických a groteskních vizích, podtržených kamerou Stanislava Miloty, která pomocí „rybího oka“ deformuje mrtvolně rybí obličej Rudolfa Hrušínského a klíčové scény dramatu ukazuje v jakémsi přízračném dance macabre, Hlavica jako interpret postupuje jinak. Hororová působivost jeho podání spočívá v klidné a nevzrušené četbě. Nejotřesnější scény jsou tu podány v nezměněné intenzitě, až by mohly méně soustředěnému posluchači uniknout. Dojde-li Hlavica k závěrečným scénám Spalovače, prostě Kopfrkinglovo šílení oznámí, sdělí je až něžným, sladkým hlasem, jako by vyprávěl pohádku dětem. Zároveň posluchači předkládá svým výkonem cosi, co bychom mohli nazvat anatomickou studií  či psychologickou analýzou pana Kopfrkingla. Je v tom obrovská herecká kázeň, kterou se udržuje ve stejné poloze, nikoliv herecká neschopnost variability – tu prokázal minimálně v Preusslerově Čarodějovu učni. K hrubším tahům svého hlasového štětce se uchyluje především ve scénách s vedlejšími postavami; obhrouble pokřikuje nešťastný manžel hloupé ženy, která mu na boxu vyčítá, že tu teče krev; úlisným hlasem ovíjí pana Kopfrkingla gestapák Reinke.

Hudba Daniela Tůmy využívá různé motivy – od židovské písně přes tibetské názvuky až ke klavírní tingltanglové odrhovačce. V některých kapitolách děj dokresluje, jindy se staví do kontrastu k němu.

Fuksův a Hlavicův Spalovač mrtvol je jedním z nejzajímavějších titulů letošního audioknižního trhu.

Lit.: Nagy, Petr: 3 otázky pro vydavatelku Audioknihy roku 2016. In web Lidové noviny, 30. 6. 2017 (rozhovor). – Cit.: Nejlepší audioknihou loňského roku se stal Spalovač mrtvol z vydavatelství AudioStory. Stejný titul zvítězil rovněž v kategorii nejlepší audiokniha – jednohlasá četba a její interpret Lukáš Hlavica si odnesl cenu pro nejlepšího mužského interpreta. Co na tento úspěch říká majitelka vydavatelství Jindřiška Nováková? A jak hodnotí dosavadní vývoj tuzemského audioknižního trhu?

 Možný úspěch Spalovače mrtvol a Lukáše Hlavici v letošním ročníku soutěže o ceny O2 Audiokniha roku prozrazovalo již množství nominací. Překvapilo vás přesto trojnásobné ocenění vámi vydané audioknihy a jejího interpreta?

Intuice mi napovídala, že Lukáš Hlavica tentokrát zvítězí v kategorii Nejlepší interpret. Moc jsem mu to přála. V kategorii Nejlepší jednohlasá audiokniha jsme měli se Spalovačem mrtvol silné soupeře: Lolitu a Postřižiny. Tipovala bych, že vyhrají Postřižiny, proto bylo vítězství i v této kategorii pro mě opravdovým šokem! Pozitivním, samozřejmě. A konečně nejvyšší ocenění – Absolutní vítěz – tak to už byla čirá radost… nepředstavitelný pocit. Děkuji odborné porotě, jejíž členové hlasovali samostatně a tajně. Neměli možnost se domlouvat, takže výsledek byl objektivní a spravedlivý. Spalovač mrtvol je geniálně napsaná kniha. S velkou pokorou přijímám fakt, že se nám vydařila její zvuková adaptace, včetně hudby Daniela Tůmy a výborné zvukové spolupráce Radka Veselého. Scénář vytvořil Jiří Seydler a za režijní pultík jsem usedla sama. Byla jsem hodně zainteresovaná, a tím intenzívnější pocity jsem prožívala.

Společnost AudioStory jste založila v roce 1991 jako vůbec první soukromé vydavatelství u nás. Jak moc se proměnila tuzemská audioknižní scéna za poslední čtvrtstoletí?

Začínala jsem v podstatě na zelené louce budovat nový produkt, kulturní fenomén – českou variantu audioknihy –, těsně po revoluci. Bezprostřední inspirací mi byla kanadská zkušenost jedné náhodné známé, ale vycházela jsem spíše ze svých rozhlasových zkušeností v Československu. Vytvořila jsem tým externích spolupracovníků z řad dlouholetých rozhlasových režisérů, herců i hudebníků. Vytvářeli jsme audioknihy po vzoru rozhlasových četeb. První desetiletí bych nazvala etapou srdeční spřízněnosti všech zúčastněných. Postupem času se i kulturní podnikání potýkalo s nesmlouvavě tržním prostředím a posléze i s  ambiciózní konkurencí.

Po vstupu České republiky do EU se začaly audioknihy více akceptovat i u nás a v současné době zažíváme počátek jejich boomu. Vzniklo několik dalších specializovaných vydavatelství a nová přibývají. Audioknižní trh dnes nabízí tisícovky titulů na zvukových nosičích i v elektronické verzi. V nabídce jsou různé druhy audioknih – od prosté četby pro jeden hlas, přes vícehlasou – dramatizovanou – četbu, po kompletní dramatizace ve stylu rozhlasových her, s velkým hereckým obsazením, bohatou hudební složkou a zvukovými efekty.

Na jaké audioknižní novinky z vaší produkce se můžeme těšit v nejbližší době?

Na podzim vydáme další titul Jeroma Klapky Jeroma – román Oni a já, opět v podání Martina Dejdara. Rozhodli jsme s koprodukčním partnerem, jímž je nakladatelství Vyšehrad, že konečně natočíme jeden z románů sira K. G. Wodehouse,jednoho z kmenových autorů Vyšehradu. Četbu svěříme Miloňovi Čepelkovi. Dětem nabídneme reedici Kristýnčiny pavučinyod E. B. Whitea ve skvostné interpretaci Hany Maciuchové.Připravujeme také dva tituly, které budou poslouchat převážně ženy, a jeden napínavý thriller podle skutečné události. Víc neprozradím.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)