Císařovy nové šaty a další pohádky (2017)

Hans Christian Andersen. Audiokniha. Režie Miloš Vrána.

Účinkují Martina Preissová a Martin Preiss.

Natočeno 2017. Vydala Audiotéka, březen 2017 (MP3).

Pozn.: Vydáno k Noci s Andersenem.

Obsah: 1. Císařovy nové šaty – 2. Pastýřka a kominíček – 3. Pasáček vepřů.

Lit.: anonym: Císařovy nové šaty a další pohádky. In web Naposlech, březen 2017 (anotace). – Cit.: Pohádka Císařovy nové šaty vypráví příběh o bezelstnosti a upřímnosti malých dětí ve srovnání s marnivostí a vypočítavostí dospělých. Marnivý císař se zajímá pouze o módu a vlastní vzhled. Zaměstná dva podvodné tkalce, kteří mu ušijí neviditelné šaty. Ty jsou však neviditelné pro ty, kteří jsou hloupí nebo nezpůsobilí k výkonu své funkce. Císař neexistující šaty sice nevidí, ale nechce vypadat hloupě. Ostatní se chovají stejně, než se ale se svým názorem přidá jedno malé dítě. 

Lásce a moudrosti naučí princ v převleku za pasáčka vepřů pyšnou a marnivou princeznu ve stejnojmenné pohádce Pasáček vepřů. Třetí pohádka Pastýřka a kominíček vypráví o nezdolné lásce, která přestála mnohé úklady. Audiokniha byla vydána na podporu akce Noc s Andersenem.

„Měli jsme tu čest a byli jsme Audiotékou.cz s manželkou vyzváni, zdali bychom se načtením tří Andersenových pohádek nepřipojili k projektu Noc s Andersenem. Díky předchozí profesionální spolupráci jsme ani na okamžik neváhali. Andersen je klasikou nejen našeho dětství, ale i generací před námi. Doufám, že tomu tak bude i v budoucnu. Jeho příběhy o lásce, pýše, marnotratnosti, lakotě, kráse a další, jsou nadčasové a stále platné. Asi proto, že lidstvo je bohužel nepoučitelné a s každou novou generací, se dopouští víceméně stejných chyb. Budiž tedy jeho moudrost a poselství jeho pohádek ponaučením i zábavou pro dnešní malé čtenáře, respektive posluchače. S potěšením jsme se tohoto úkolu zhostili, a doufáme, že potěšení přinese i malým zvědavým ouškům. Pochopitelně i my máme děti, a tak jsme sami zvědavi, jak budou na naše výkony reagovat. Děti jsou ostatně našimi nejupřímnějšími kritiky.“ řekl k audioknize Martin Preiss.

Lit.: Fajmon, Kamil:  Druhá Noc s Andersenem. In web Naposlech.cz, 30. 3. 2017 (recenze). – Cit.: Posledního března se u příležitosti narození velkého dánského pohádkáře koná letos již sedmnáctý ročník Noci s Andersenem, který vedle ústředního tématu, jímž je Čtyřlístek, připomene i 180. let od napsání Císařových nových šatů. Poprvé a zároveň jako jediná z vydavatelů mluveného slova se k této akci připojila v loňském roce Audiotéka s Malou mořskou vílou v podání Ladislava Freje. Letos se rozhodla k mezinárodní události přihlásit znovu a natočila audioknihu hned se třemi pohádkami.

Zatímco předešlý titul se zaměřil na smutný a lyrický text výstižně charakterizující podstatnou část Andersenova díla, aktuální nahrávka obsahuje dobrodružné vyprávění ze světa dekoračních předmětů – Pastýřku a kominíčka, a dva rozpustilé příběhy v podobě nahatého císaře a rozmazlené princezny líbající prachsprostého pasáčka vepřů, utahující si z lidské hlouposti, naivní umanutosti a povrchních rozmarů mocných. Povídání z císařského prostředí se ujal Martin Preiss, porcelánových figurek jeho žena Martina.Na kolekci je znát pečlivý výběr jednotlivých příběhů, aby byl z hlediska dramaturgie co nejnápaditější. Poslech zahajuje a ukončuje veselá pohádka, aby však titul nebyl příliš monotematický, muže interpreta střídá uprostřed žena s napínavým příběhem. Martin Preiss je příznivcům zvukových nahrávek znám především z rozhlasových her a své auditivní zkušenosti zde beze zbytku využil. Pro Andersenovy pohádky zvolil uvolněný, a hlavně šibalský přednes, s mírnou ironií si ze zúčastněných postav střílí, text však nijak přehnaně neparodizuje. Svižné tempo, které jistě dokáže udržet pozornost i těch nejmenších posluchačů, jen tu a tam zbrzdí delší chvíle ticha, kterou zvukař mohl pro jeho zachování zkrátit. Pro Martinu Preissovou představovaly postavičky audioknižní premiéru, o žádném debaklu se však hovořit nedá. Do hlasu promítla napětí, rozechvění z neznámého i vřelé city zamilovaného páru. Zpočátku sice působí její vyprávění křečovitě, postupně se ale uvolnila a humorné pasáže získaly glosátorský podtón.

Titul doplňuje pestrý hudební doprovod. Podkresy dobarvují celou řadu situací: zdůrazňují žert podvodníků, šití a oblékání šatů, průvod obyvatel s nahatým vladařem, strach i nadšení z poznávání cizích krajů, dramatický útěk, zpěv slavíka i poťouchlé zpívání kotlíku. Drobnou výtku směřuji pouze ke stejnému motivu hvězdy, který se zbytečně objevuje v krátkém sledu dvakrát po sobě, a k romantické skladbě v pasážích, kdy je císař naštvaný a kdy princezna a pasáček k sobě necítí náklonost. Kromě hudby se v nahrávce objevuje i několik zvukových efektů vyjadřujících smích či protesty dvořanů. Nechávám na zvážení posluchačů, nakolik autenticky se tentýž zvuk velkého množství lidí projevuje u skuhrání dvorních dam a jak přirozeně zní jejich tanec a tleskání.

Císařovy nové šaty a další pohádky vycházejí z doposud vydavateli nezpracovaného překladu Františka Fröhlicha. Všechny zde uvedené příběhy už sice několikrát natočeny byly, Fröhlichův jazyk může i sběratelům rozšířit obzory. Kupříkladu většina dostupných verzí Pasáčka vepřů vychází z překladu Gustava Pallase – kotlík si zde hraje píseň Měl jsem, měl jsem, ale nemám více. Jakou melodii zazpívá týž předmět v novém nastudování si poslechněte sami.

Audioknihu lze až do konce dubna pořídit zdarma. Doufejme, že se Audiotéka k Noci s Andersenem přidá i v dalších ročnících a že se z vydávání pohádek k této akci stane tradice.

 

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)