Smrt je mým řemeslem (2017)
Edice Mistři slova je plná literárních pokladů. Naše nejlepší herecké hlasy, které jsou nám tak blízké, namlouvají své oblíbené knihy a významná literární díla, která je oslovila, ovlivnila a k nimž se třeba i rádi vracejí. Každý měsíc se můžete v Edici Mistři slova těšit na nové příběhy v jedinečném podání našich mistrů mluveného slova a potěšit tak svá srdce.
Robert Merle (1908-2004)
Francouzský spisovatel, dramatik, překladatel a literární vědec prožil dětství v exotickém Alžírsku, odkud se rodina přestěhovala do Francie. Po studiích bojoval ve 2. světové válce, a tyto zkušenosti později využil ve svém díle. Německou povahu poznal v tříletém zajetí, do kterého upadl po bitvě u Dunkerque. Jako spisovatel se zaměřoval na válečné romány, utopie, politické i satirické knihy. Některé z nich se staly předlohami k filmům. Opakovaně se prostřednictvím postav zabývá lidskou psychikou, ve které se nachází příčina zla a nebezpečného fanatismu. Merle je nositelem Goncourtovy ceny za literaturu.
Tváří i hlasem jedinečná ikona si zvolila jako své symbolické prostředí Ostravu. Vřelý vztah k divadlu provází Norberta Lichého už od dětství, kdy se v režii svého hereckého tatínka začal objevovat na divadelních prknech. Profese ho zavedla nejprve do Městského divadla v Šumperku, poté do Divadla loutek v Ostravě. Od roku 1987 exceluje v Divadle Petra Bezruče, kde hraje výrazné charaktery. V hlavní roli ho mohli diváci vidět například v Lakomci, Rozmarném létu nebo Spalovači mrtvol, za ztvárnění Mendela Singera ve hře Job byl oceněný Cenou Thálie. Ve volném čase se věnuje dalším pestrým aktivitám – skládá hudbu, namlouvá dokumenty, rozhlasové hry a audioknihy, také hraje v televizních seriálech.
Lit.: Gregor, Lukáš: Můj domov je v Osvětimi. In web Naposlech.cz, 11. 6. 2017 (recenze). – Cit.: Rudolf Lang se naučil poslouchat. Bez vzpoury a slepě. Respektoval řád, a tak sloužil Zlu.
Smrt je mým řemeslem provází neustálé napětí. Vždyť Rudolf Lang by dost možná byl slušným člověkem, kdyby jej od samého dětství někdo neměl v úmyslu formovat. Nejprve krutý otec, který jej nutil do kněžského stavu, aby syn vykoupil jeho vlastní hříchy. Poté se Lang, vlastně v mnohém naivní, střetával s dalšími situacemi, jež jej zbavovaly schopnosti odpovědně rozlišovat dobro od zla.
Román, takřka deníkový průvodce, získává na osudovosti se stupňující (morální) krizí v Evropě. Z Langa se stává voják, postupně důstojník, až on sám vymyslí strategii a technické řešení, jak se zbavovat Židů v Osvětimi. Odmítnout rozkaz pro něj nebylo možné. Smrt zkrátka byla součást jeho práce. Lidé byli pouhými jednotkami.
Tíživý román se dočkal i zvukového zpracování. Stal se součástí projektu Mistři slova vydavatelství Bookmedia, pro který jej pod režijním vedením Tomáše Soldána načetl Norbert Lichý. Jeho projev dokázal absorbovat složitost postavy – na svět a její konání se totiž díváme prostřednictvím jí samotné, tedy s perspektivou de facto nevinného. Lichý proto apriori nedefinoval svého hrdinu coby prostředníka Zla, jeho krutost vyvěrá z našeho vlastního chápání činů, z naší interpretace.
Za zmínku bezesporu stojí i hudební doprovod Lukáš Buryho, který z většiny nemá čitelnou melodii, ale spíše nepříjemně vstupuje do ticha – s občasným vmixováním německých promluv, které zesilují pocit krutosti, jež se v ději objevuje.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku