Dívka, která si říkala Tuesday (2017)

Stephen Williams. Audiokniha. Z anglického originálu Tuesday Falling vydaného nakladatelstvím Harper Collins v Londýně přeložil Michael Havlen. Hudba Jakub König. Zvuk Jiří Pochvalovský. Obálka Rajka Marišinská. Design obalu pro CD Jan Mottl. Odpovědná redaktorka Karolina Srncová. Režie Alexandra Bauerová.

Čtou Anna Linhartová a Jan Kolařík.

Natočeno 2017. Vydalo Tympanum 10. 5. 2017 (1 CD MP3). Ukázka zde.

Pozn.: Hluboko pod ulicemi Londýna žije Tuesday. Labyrint opuštěných tunelů se stal jejím domovem i útočištěm. Sem se uchýlila, aby se schovala před lidmi, kteří jí krutě ublížili. Odtud se jim mstí. Ukradli jí celý život. A ona jim teď vezme ten jejich. Nemá už totiž co ztratit.Když se objeví spojení mezi Tuesday a brutálními útoky na členy londýnského gangu, přistane případ na stole detektiva Losse: vyhořelého policajta, kterého pronásleduje stín nikdy nevyřešené vraždy jeho dcery. Před třemi lety mu zemřelav náručí. Přišel pozdě a nikdy si to nepřestal vyčítat. Co je to za policajta, když neumí najít ani vraha vlastní dcery? Teď ale Loss poprvé znovu cítí naději: možná je právě případ Tuesday klíčem ke zjištění, proč musela jeho dcera zemřít.

Stephen Williams

Bydlí se svou rodinou v malé vesnici v hrabství Severní Yorkshire. Píše texty pro mezinárodní rockovou kapelu, vydal sbírku básní a knihu povídek. V roce 2015 na jeho autorské konto přibyl také román Dívka, která si říkala Tuesday, který na britské literární scéně zapůsobil jako zjevení. Když nepíše, vydělává si na živobytí hraným průvodcováním po legendami opředených historických budovách (scénáře si píše sám) a provozováním malé stavební firmy.

Anna Linhartová (1994)

je česká herečka. Svou první šanci dostala ve filmu režiséra Jana Hřebejka Nevinnost, a za svůj debut byla nominována na Českého lva i Cenu české filmové kritiky. Následovaly další filmové role (Cesta do lesa, Pohádkář, Padesátka, připravovaný film Zatím dobrý). Její tvář je také dobře známá divákům  televizních a online seriálů (Labyrint, Četníci z Luhačovic, Semestr).

Jan Kolařík (1968)

Již při studiích na brněnské konzervatoři spolupracoval s divadlem Husa na provázku, jehož je dodnes členem. Vytvořil zde výrazné role v inscenacích Balada pro Banditu, Amadeus, Doktor Faust, Evangelium sv. Lukáše, Lásky jedné plavovlásky, Cirkus Havel, a dalších. Filmoví diváci jej znají z Bratrů Karamazových od režiséra Petra Zelenky. Kromě dabingu a divadla je také moderátorem na brněnském rádiu Krokodýl a často spolupracuje s rozhlasem.

Lit.: Kamberský, Jakub: Těžko ji zabít. In web Naposlech.cz, 9. 2. 2018 (recenze). – Cit.: V hlubinách opuštěných tunelů londýnského metra se skrývá a přežívá tajemná dívka, která si říká Tuesday. Kdysi jí kdosi ublížil, vzal jí úplně všechno, už nemá co ztratit. Jen život si chce ještě uchránit, aby mohla dostát vendety. Když se začnou objevovat zmrzačená a mrtvá těla členů gangu doplněná vzkazem v podobě slova Tuesday, je celý Londýn rázem na nohou, včetně vyhořelého policisty Losse, kterého stále pronásleduje stín neobjasněné vraždy jeho dcery. Spojuje snad něco tajemnou Tuesday a policistu Losse? Je její počínání pouhá msta? Co za vším vězí?

Podobné otázky si jistě budete klást při poslechu psychothrilleru Dívka, která si říkala Tuesday, z pera britského spisovatele Stephena Williamse. Jde o mrazivý, rafinovaně vystavený příběh, který vám nedovolí ani na chvíli vydechnout. Tuesday totiž nevodí na provázku pouze vyšetřovatele, ale i čtenáře. Už už to vypadá, že je přivedla na tu správnou stopu, když se náhle všechno se otočí o 180 stupňů. Ďábelská moc šokovat a překvapit, činí z tohoto thrilleru strhující dílo, což jen podporuje brilantní překlad Michaela Havlena.

Tolik předností si vyloženě koledovalo přenést román do audioknižní podoby, které se se vší péčí ujalo nakladatelství Tympanum. Režisérka Alexandra Bauerová obsadila audioknižní debutantku, herečku Annu Linhartovou a brněnského herce, ostříleného matadora, Jana Kolaříka. Linhartová interpretuje pasáže vyprávěné z pohledu Tuesday, Kolařík má na starosti vše ostatní, tedy části napsané v er-formě.

Je třeba znovu zdůraznit, že pro Annu Linhartovou, herečku známou výhradně z filmu a televize, šlo o audioknižní prvotinu a jedním dechem dodat, že opravdu zdařilou. Tuesday v jejím podání je zcela uvěřitelná, její bolest vás trýzní, jejímu odhodlání fandíte, jdete s ní, byť se nejedná o kladnou hrdinku v pravém slova smyslu. Často bývá ku škodě věci, když interpret v audioknize pouze nečte, ale i hraje. Zde platí opak – interpretka dostává patřičný prostor hrát, zároveň se pohybuje v mantinelech vytyčených režisérkou.

U Jana Kolaříka platí totéž: posluchač mu jeho psychicky zbídačeného, ale zároveň odhodlaného policistu uvěří. Vše dokresluje ponurá, elektronická hudba Jakuba Königa, která rámuje jednotlivé kapitoly. Nahrávka, kterou Tympanum vydalo v květnu 2017, má osm a půl hodiny, což vám při takovém spádu ani nepřijde. Naopak. Recenzent litoval, že není unášen hereckými výkony a vláčen příběhem ještě alespoň hodinu a půl.

 

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)