Anne ze Zeleného domu (2017)

Lucy Maud Montgomery. Audiokniha. Ilustrace Léna Brauner. Režie Jitka Škápíková.

Čte Klára Sedláčková – Oltová.

Natočeno 2017. Vydal OneHotBook, červenec 2017 (1 CD MP3, katalogové č.: AK152; EAN: 8594169481524; celková délka 10 hod. 18 min.).

Alternativní verze názvu: Anna ze Zeleného domu

Pozn.: Zrzavé, pihovaté, hubené, copaté a upovídané děvčátko jménem Anne Shirleyová přijíždí na nádraží v Bright Riveru na kanadském ostrově Prince Edwarda. Co ji tady asi čeká? Dvojice stárnoucích sourozenců, kteří se rozhodli, že k sobě vezmou osiřelého chlapce ze sirotčince, aby jim vypomáhal na farmě. Jenže dorazila holka. Natěšená, neústupná dívčina s hlavou plnou barvitých představ o tom, co si pro ni budoucnost přichystala. Podaří se jí přesvědčit plachého Matthewa a praktickou Marillu, aby si ji v Zeleném domě přece jenom nechali? Anne totiž umí svými způsoby „co na srdci to na jazyku“ a tendencí nořit se do snění v nejnevhodnějších okamžicích způsobit nečekané trable, avšak svými trampotami často rozveselí i ty nejzatvrzelejší mrzouty. Bystrou myslí, přímým jednáním a bujnou fantazií dokáže Anne změnit nejen svoje pěstouny, ale celou vesničku Avonlea, která je s trochou imaginace tím nejkouzelnějším místem pod sluncem.

Příběhy Anne ze Zeleného domu byly mnohokrát zfilmovány či adaptovány jako televizní seriál. Mezi poslední verze patří televizní film Anne of Green Gables (2016) a nejnovější série z dílny Netflixu nazvaná Anne with an E (2017).

Anna ze Zeleného domu pro mě byla výjimečná. Osobitá, zasněná holčička, která si vymýšlí příběhy a je jiná než ostatní děti. Fascinoval mě její vnitřní svět, obrovská fantazie, potřeštěnost i to, že pokaždé dokázala spadnout do jiného průšvihu. Prostě Anna, která si třeba obarví svoje rezavé vlasy nazeleno…“ - Lidmila Kábrtová, spisovatelka

anne„Když mi bylo asi dvanáct nebo třináct let, strhla mě knížka Anna ze Zeleného domu. Měla jsem tři díly, ale nedokázala jsem se s hrdinkou rozloučit, takže jsem si vymýšlela její další osudy a psala pokračování.“Kateřina Tučková, spisovatelka

Anne ze Zeleného domu rozhodně patří mezi ‘povinnou’ holčičí četbu, aspoň v mém rodném Polsku. Těžko si dokážu představit dospívaní bez té tvrdohlavé, lehce praštěné zrzky. Někoho sice mohla iritovat svoji afektovanosti, ale myslím si, že kdo jí odpustil tuto dětskou vadu, musel pak propadnout její bezmezné imaginaci a empatii. Jestliže v dospívající Anne Shirley našel spřízněnou duši, určitě pokračoval s dospělou Anne v dalších dílech série. A vracel se k nim i v dospělosti, protože Lucy Maud Montgomery je především výborná spisovatelka. Skvělá vypravěčka, které nechybí břitký humor či ironie, a která dokázala stvořit postavy tak věruhodné a živé, že máte pocit, že paní Lyndová je i vaši sousedkou.“ - Anna Militz, bohemistka, autorka biografie Jany Černé

„Anne je od Carrollovy Alenky tou nejdražší a nejroztomilejší postavou dětské literatury…“ - Mark Twain

Anne ze Zeleného domu vyšla poprvé v roce 1908, rok předtím, než se narodila moje matka, takže když jsem se nad knihou v osmi letech poprvé křenila a fňukala, bylo jí sladkých čtyřicet. Vrátila jsem se k pak znovu v osmdesátých letech očima vlastního dítěte – když knížce už táhlo na osmdesát. … Anne je triumfem naděje nad zkušeností: neříká nám pravdu o životě, ale pravdu o splněných snech. A tou největší pravdou o splněných snech je, že jim většina lidí dává značnou přednost před tou druhou možností.“Margaret Atwoodová pro Guardian

Lucy Maud Montgomery (1874–1942)

Vyrůstala na farmě u svých prarodičů v kanadském městě Cavendish na Ostrově prince Edwarda a už v devíti letech si vedla deník a psala básně. Vystudovala Prince of Wales College a získala učitelskou licenci. Poté nějakou dobu vyučovala na různých školách, ale když v roce 1898 zemřel její dědeček, vrátila se na farmu, aby se starala o babičku. Během 13 let, které tu strávila, se věnovala psaní a kromě kratších povídek zde vznikla i její první kniha. Rukopis poslala do mnoha nakladatelství, ale všude ji odmítli. O dva roky později obeslala nakladatelství znovu a tentokrát byla úspěšnější – Anna ze Zeleného domu (Anne of Green Gables) vyšla poprvé knižně v roce 1908 a okamžitě měla obrovský úspěch. Po smrti babičky se Lucy Maud Montgomeryová vdala a přestěhovala do Leaksdale v Ontariu, kde napsala většinu svých dalších knih (sedm pokračování životních osudů Anne, ale i další série s jiným hrdinkami jako třeba Emily of New Moon nebo Pat of Silver Bush). Anne ze Zeleného domu byla od té doby nesčetněkrát vydávána po celém světě i mnohokrát zfilmována a je považovaná za nadčasovou literární klasiku o dívčím dětství a dospívání na přelomu 19. a 20. století.

Klára Sedláčková Oltová (* 1976)

Vystudovala JAMU v Brně, do Divadla v Dlouhé, v jehož souboru je stále činná, přišla na základě konkurzu. Jejím prvním hereckým partnerem v profesionálním angažmá byl Karel Roden, který ji provázel i v jejím debutu filmovém (hráli spolu v povídce Svatební košile ve filmu v Kytice). Za postavu Kristýny Fialové v Našich furiantech získala cenu za nejlepší ženský herecký výkon GRAND Festivalu smíchu v Pardubicích. Objevila se také ve filmech a inscenacích jako Román pro ženy (2004), Vřesový trůn (2006), Operace Silver A (2007) či v seriálech Hop nebo trop (2004), Poste Restante (2009), Všechny moje lásky (2015) nebo Ordinace v růžové zahradě (2017).

Lit.: Fajmon, Kamil: Dětsky ukecaná Sedláčková. In web Naposlech.cz, 24. 7. 2017 (recenze). – Cit.: Častým jevem starších rozhlasových her bylo obsazování dospělých herců do dětských rolí. Z četných rozhovorů s Jiřím Horčičkou je patrné, že tento známý rozhlasový režisér s malými představiteli nerad pracoval a dětské party svěřoval například Jiřině Bohdalové. Dlužno dodat, že mnohdy takto postupoval i Karel Weinlich či Helena Philippová. Netroufám odhadovat, jak byl přístup přijímám posluchači v době vzniku dramatizací, z dnešního hlediska však považuji takovou praxi spíše za přežitek. Výjimky se samozřejmě najdou, vždy ale vítám, když špunty umí ztvárnit herci hlasově odpovídající věku. Jiné je to ovšem u rozsáhlých četeb namluvených pouze jedním interpretem. Jen těžko si lze představit, že by více než deseti hodinovou nahrávku, jakou je Anne ze Zeleného domu, zvládla utáhnout nějaká holčička. Text navíc není psán úhlem dítěte, takže by to ani nešlo. Koho ale oslovit, aby Anne nebyla jen uměle stylizovanou dívenkou?

Volba padla na Kláru Sedláčkovou Oltovou. Té se v režii Jitky Škápíkové povedlo do audioknihy bez přítomnosti patosu převést Anninu nesmírně romantickou a citlivou povahu, ale hlavně její nadměrnou upovídanost. Klára Sedláčková svůj hlas sice moduluje výše, ne však do nepřirozené fistulky. Anne v příběhu postupně roste a herečka tuto skutečnost reflektuje. Posluchačům je nejprve předkládána zbrklejší mluva, interpretka v ní dodržuje rychlejší dýchání, nezapomíná na dětské projevy nadšení, vískání vzteku, rozhořčení a bolesti. S přibývajícími léty se Anne stává stále více dospělejší a umírněnější slečnou.

Autorka se ve svém románu nezabývala pouze titulní dívčinou. Nepokládám ale za správné čtenářům recenze, kteří příběh neznají, vše podrobně prozrazovat a proto postačí, když zmíním jen několik dalších rysů objevujících se v audioknize. Herečka s patřičnou mírou komediálnosti reaguje na spisovatelčin humor, předvádí uvažování a vyjadřování místní drbny, nepřístupnou a přísnou náturu některých hrdinů, v přednesu se objevuje ironie, která vyprávění nesnižuje, ale naopak vtip a poslech obohacuje. Jedinou drobnější výtku směřuji k občasnému nedodržení rytmu četby, který je tu a tam přerušen delšími a pro děj nevýznamovými a tedy nadbytečnými chvílemi ticha.

Anne má bohatou fantazii a ta se objevuje i v hudebních předělech, kterými zvukař poctivě od sebe oddělil každou kapitolu. Skladatelovi se nejen podařilo navodit dojemnou i rozpustilou atmosféru, především ale dává svými melodiemi hranými na elektronický klavír posluchači možnost, aby si mohl před očima zobrazit, co sám chce. Nenutí mu nic konkrétního, jak je tomu například u mnohých srdce rvoucích filmových podkresů, a přesto doprovodu nechybí lyrika, jemnost a romantika.

První díl série Lucy Maud Montgomery patří ke zdařilým počinům letošního roku. Budou následovat i ostatní pokračování? Talentovaná Klára Sedláčková Oltová je s režisérkou Jitkou Škápíkovou s přehledem zvládne!

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)