Spad (2017)

František Kotleta. Postapokalyptický román, který posluchače zavádí do sutin Prahy v roce 2050. Audiokniha. Technik záznamu Petr Bača. Hudba Matěj Prudil. Produkce Vladimíra Jirásková. Režie Ondřej Jirásek.

Čte Borek Kapitančik.

Natočeno 2017 (studio Škroupova). Vydala Epocha a Audiotéka v roce 2017 (1 CD MP3, celková délka 8:36:01).

Pozn.: Je po válkách, které nikdo nevyhrál. V sutinách Prahy přežívá pár desítek tisíc lidí a snaží se ze všech sil uchovat něco jako civilizaci. Jenže zbytek světa nemá o civilizaci zájem. Zbytek světa chce za každou cenu přežít, a to zpravidla na úkor někoho jiného. A tak lidský život nemá moc velkou hodnotu – možná několika masových konzerv nebo pilulek proti ozáření. A čím dál od někdejšího hlavního města, tím divočejší poměry panují. Skupina válečných veteránů musí Prahu opustit. Čeká je cesta územím, kde se každou chvíli mění vláda podle toho, kdo má v jaké přestřelce navrch, kdo tam zrovna přitáhne a má víc chlapů nebo střeliva. Musí totiž splatit jeden dluh. Čestný dluh z časů, kdy takové věci měly ještě hodnotu. (anotace)

Pozn. 2: V některých propagačních materiálech byla uvedena jako zvukový mistryně Marie Jíchová.

Lit.: Tománková, Alena:  Pusťte si Spad do uší. In web Zeedee, 31. 7. 2017 (recenze). – Cit.: V těchto dnech se na pultech knihkupectví začíná objevovat druhý díl knihy (ne)známého českého velikána Františka Kotlety – Poločas rozpadu. Připomenout si ten první, Spad, můžete i díky audioknize načtené Borkem Kapitančikem.

Je po jaderné válce. Jeden z jejích hrdinů – plukovník David Michálek – přežívá v sutinách Prahy jako majitel oblíbeného baru. Popíjí s obchodníky či otrokáři a s bojem už nemá nic společného. Až do chvíle, kdy se v hospodě objeví někdejší spolubojovník se vzkazem, aby se postaral o dceru jejich bývalého generála. V tu chvíli začíná příběh, který František Kotleta pojmenoval příznačně Spad.

Tak začíná svou recenzi na tištěnou knihu Taklamakan (celou čtěte zde).

Dostat zásilku z bodu A (Praha) do bodu B (Brno) však v Kotletově světě není jen tak. V roce 2050 totiž neexistuje žádná dálnice D1 (jak byste za ni byli rádi, holomci), a tak se skupinka vesměs najatých žoldáků pohybuje pěšky, koňmo i na lodi. Ve své podstatě lineární příběh je tak narušován „pouze“ občasnými přepady, přestřelkami a jinými akcemi. Ono „pouze“ je zde důležité zdůraznit, protože právě tyto akce jsou hlavní Kotletovou devizou.

Kapitančik je Michálek

Audiokniha má oproti tištěné knize jedno velké plus – Borka Kapitančika. Toho můžou znát především posluchači brněnských rádií. Od počátku 90. let je tento muž s nezaměnitelnou barvou hlasu rozhlasovým moderátorem, od letošního června spolupracuje i s Českým rozhlasem.

Spad je jeho druhou audioknihou (pravidelně však načítá časopisy pro nevidomé). V předchozím případě Psa Jejího Veličenstva se nesetkal s příliš příznivým přijetím, vyprávění ich-formou válečného veterána mu ale sedí daleko lépe. Od té doby, co jsem zjistila, jak tento sympatický padesátník vypadá, jeho tvář v mých představách ovlivnila podobu Davida Michálka.

Borek Kapitančik se snažil dát vlastní hlasy i jednotlivým postavám v družině. V případě mladého (bývalého) policisty se mu to, myslím, povedlo. U ženských postav jsem si nebyla hned jistá, k Alicině sarkastickému přístupu k životu se ale vlastně jeho pojetí hodilo. Hana mě však nepřesvědčila.

Když měsíc rozlije…

Co však vypravěč příliš nezvládá, je zpěv. Jeden ze členů družiny je hudebník, který má v oblibě hity 20. století. Kapitančik se s nimi pral statečně, avšak tato postava kvůli nepřesné intonaci mírně ztrácí na svém puncu profesionálního baviče.

Znělky mezi kapitolami jsou jednoduché, ale za dané situace dostačující. Drnkání na kytaru (nebo možná ukulele) je pouze předzvěstí toho, co ve skutečnosti uvozuje kapitoly: úryvky z japonských novin, které popisují současnou situaci v Evropě. Ty režisér (jeho jméno se bohužel nedozvíme) vhodně upravil tak, že znějí jako ze starého rádia – ihned tak posluchač pozná, že se nejedná o přímou součást příběhu.

Vcelku průměrná kniha tak díky audiozpracování získala nový rozměr a také důvod, proč se o ni zajímat, i když třeba postapo není váš oblíbený žánr.

Audioknihu Spad seženete v digitální distribuci u Audiotéky (které děkujeme za poskytnutí díla k recenzi), příští týden by měla vycházet i na CD.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Dobrý den,

jen drobnost – technicky jsem zpracovával knihu za Studio Škroupova já, i úpravu jak z rádia mám na svědomí :-) Paní Marii Jíchovou neznám.

Děkuji,
Petr Bača

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)