Soumrak dne (2017)

Kazuo Ishiguro. Audiokniha. Hudba Lukáš Hurník. Zvuk Jiří Pochvalovský. Režie Michal Bureš.

Čte Jan Vlasák.

Natočeno 2017 Vydal Audiolibrix v roce 2017.

Pozn.: Nejznámější román Kazua Ishigura, čerstvého laureáta Nobelovy cenu za literaturu 2017.

Pan Stevens byl celý život loajálním, oddaným, uctivým a pečlivým majordomem na Darlingtonském panství. Jeho pojetí svědomité služby má však za následek hradbu upjatosti, přes kterou si nikdy nedovolil projevit ani ty nejzákladnější city. Když jeho letitý zaměstnavatel prodá své sídlo zbohatlickým Američanům, pokusí se zrekapitulovat svůj život, který hrdě položil na oltář abstraktnímu ideálu, aniž by se dosud odvážil reflektovat, čemu to vlastně bez oddechu sloužil.

Podle románu vznikla stejnojmenná filmová adaptace (režie James Ivory, 1993) s Anthonym Hopkinsem a Emmou Thompsonovou v hlavních rolích.

„Román patří mezi nejlepší díla zachycující životní osudy v britské klasické literatuře opomíjené – životy služebnictva. Především je to však román o střetu starého a nového, tradičních hodnot a moderních tendencí, a také o vlivu ‘velkých’ dějin na ‘malé’ lidské životy.“ – iLiteratura.cz

„Soumrak dne se zpočátku jeví jako mírně nostalgický a humorný příběh postaršího sluhy, který si neumí zvyknout na nové časy. Postupně však Stevensovo vyprávění prostupuje pocit nenápadné, avšak hluboké tragédie vypravěče samotného i nespočtu dalších životů, z nichž rigidní třídní systém a jeho požadavky vysály veškerou bezprostřednost a přiměly je potlačit laskavost a soucit coby nebezpečné narušení profesionální důstojnosti.“ – iLiteratura.cz

Lit.: Gregor, Lukáš: Malý velký román. In web Naposlech.cz, 31. 10. 2017 (recenze). – Cit.: Rekapitulace a zhodnocování uplynulého života může vést k poznání, před kterým už bude jen velmi těžké se schovat. Své o tom moc dobře ví pan Stevens, který v knize Soumrak dne vzpomíná na léta své služby anglickému lordovi.

S titulem dost možná většině vyvstane na mysli Ivoryho filmová adaptace, v jejímž čele stanul Anthony Hopkins. Pravděpodobně menší skupina si brilantní vyprávění spojí se jménem britského spisovatele japonského původu. Nyní se situace s velkou pravděpodobností změnila – Kazuo Ishiguro získal Nobelovu cenu za literaturu. A vzápětí na to OneHotBook vydalo právě jeho nejznámější román v audioknižní podobě.

Ishiguro svůj původ nezapřel. Ve své útlé knize sice mimořádným způsobem zachází s jazykem a používá obraty a myšlenkové pochody hodné britské klasické literatury, současně ale květnatost slov koriguje s velmi hutným soustředěním jen na to, co je pro nabytí patřičného pocitu nezbytné. Soumrak dne tak představuje mimořádný zážitek. Skloubení japonského minimalismu, kde jako by na emoce není místo, s britským přístupem k pečlivému a mnohdy i košatému popisu (zdánlivých) banalit a všedností, od samého začátku provokuje a těší. To, co by se (i při poslechu) mohlo zdát spíše jako nudné, postupem času nutí náš postoj měnit. A to, co mohlo být banální, stává se součástí velkých událostí – i tragédií.

A nejen Ishigurův román lze opatřit takovouto charakteristikou, hodí se totiž i na samotnou audioknihu. Ať už si poslechneme hudbu Lukáše Hurníka, které dávají prostor k drobnému rozehrání jemných motivů, ale nepouští se do sentimentálních poloh ani přílišné hravosti, nebo přímo interpreta, Jana Vlasáka. Tento více než sedmdesátiletý herec pod režijním vedením Michala Bureše kombinuje vše výše uvedené. V jeho dikci nalezneme skryté emoce, hřejivost, ale i smutek. Přesto nejen rytmem, ale i prací s intenzitou a důrazy, staví odkrytí svých pocitů hráz. A tak k nám promlouvá, jakoby až nezúčastněně, skrze sadu epizod, drobných, které se postupně stávají velkým příběhem. A z „nezúčastněnosti“ najednou začne prosakovat cit a my začneme k panu Stevensovi (díky hlasu Jana Vlasáka) být blíž a blíž.

K tomu výraznou měrou přispívá i obal audioknihy s fotografiemi Jana Vlasáka v roli majordoma Stevense. Vznikly objektivem Tomáše Zumra v Clam-Gallasově paláci v Praze a jen dotváří dojem ztotožnění interpreta s postavou.

Ishiguro je výborný spisovatel a i onu Nobelovu cenu si zaslouží. Soumrak dne je ale také výborná audiokniha. A zaslouží si vás, posluchače.

„Ishiguro mistrovsky využívá upjatého a pedantského Stevense jakožto nespolehlivého vypravěče, který nevědomky usvědčuje sám sebe. Čas od času jeho vyprávěním prosáknou i potlačované existenciální obavy z toho, zda náhodou nezasvětil život službě člověku, který jeho oddanosti nebyl hoden.“ – iLiteratura.cz

„Ishiguro v Soumraku dne nenápadně, avšak o to přesvědčivěji poukazuje na nebezpečí plynoucí ze situací, kdy služba abstraktním ideálům nahradí lidskost, a na komplikovaný vztah jednotlivce a mechanismu dějin.“ – iLiteratura.cz

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)