To (2017)

Stephen King. Audiokniha. Redaktorka audioknihy Šárka Nováková. Režie Hynek Pekárek.

Osoby a obsazení: vypravěč, židovský chlapec Stanley (Pavel Soukup), Klub smolařů: koktající Bill Denborough (Jan Vondráček), černoch Mike Hanlon (Vasil Fridrich), obézní Ben Hanscom (Michal Zelenka), obrýlený Richie Tozier (David Novotný), astmatický Eddie Kaspbrak (Jan Zadražil) a Beverly Marshová (Jitka Ježková).

Natočeno 2017. Vydal OneHotBook, listopad – prosinec 2017 (5 CD MP3, katalogové č.: AK155; EAN: 8594169481555; celková délka nahrávky: 51 hodin 41 minut). Ukázka k poslechu zde.

Pozn.: První část audioknihy (více než 21 hodin) vyšla o několik měsíců dříve v předprodeji, pak bylo možné dokoupit zbytek kompletu.

Pozn. 2: Americké město Derry ve státě Maine má už od svého vzniku znepokojivé statistiky úmrtnosti, především co se týče dětí a dospívajících… Každých sedmadvacet let tu nastává období plné smrti, které často vyvrcholí katastrofou, tragédií nebo masakrem. Jen v roce 1957 se cyklus zkázy podařilo zastavit partě sedmi dětí, outsiderů, kteří se spojili dohromady. Koktající Bill, černoch Mike, obézní Ben, astmatický Richie, zakřiknutý Eddie, židovský chlapec Stanley a Beverly, dcera věčně opilého násilníka, ale nakonec vyrostli v úspěšné osobnosti a na dávná traumata už si nepamatují. Jenže teď nastal rok 1985 a TO se vrátilo. A oni musí splnit, co tehdy slíbili. (anotace)

king to (2017)Pozn. 3: Chcete vědět, jak se natáčela audiokniha TO od Stephena Kinga? Byl to samozřejmě naprostý horor: tisícistránkový text, sedm interpretů a více než padesát hodin výsledné nahrávky… Zrůdné podrobnosti prozradí v pátek 17. listopadu od 17:00 hodin na akci HorrorCon 2017 (v pražském Darkvelvetcafebar) jeden z vypravěčů Pavel Soukup, krotitel herců – režisér Hynek Pekárek, redaktorka audioknihy Šárka Nováková a spisovatelka Františka Vrbenská, která o svých strašlivých zkušenostech z nahrávacího studia chystá reportáž. Ti nejotrlejší budou moci audioknihu i vyhrát!

Lit.: Gregor, Lukáš: TO musíte slyšet! In web Naposlech.cz, 15. 11. 2017 (recenze). – Cit.: Rok po třicátém výročí vydání románu a souběžně s premiérou nové filmové adaptace přichází OneHotBook se zvukovou podobou jednoho z nejznámějších literárních hororů.

S příchodem informace, že se OneHotBook pustil do zvukové adaptace Kingova To, se mi v nitru rozezněly zvony a vznesly balónky. V září, v souběhu s kinopremiérou filmu Andyho Muschietti, vydavatelství vypustilo do digitální distribuce první část audioknihy. Formou předprodeje si tak posluchači mohli zakoupit prvních 21 z plánovaných více než 50 hodin. Tah to byl výborný – nejenže se sešly dvě možnosti, jak se dostat do městečka Derry (za doprovodu obrazu i za doprovodu čteného slova), posluchači navíc nemusí čekat až na vydání kompletní audioknihy.Tato strategie by ovšem mohla být pro vydavatele riskantní – o jeho To by se mohlo roznést, že se nepovedlo, a slavnostní „dovydání“ by doprovázela jen hořká pachuť. Taková budoucnost ale tomuto projektu rozhodně nehrozí. Zvukové To se totiž povedlo a nemít jej znamená prohřešek, který se milovníkům audioknih jen tak neodpouští.Vždyť To v sobě nese to nejlepší, co si se Stephenem Kingem pojíme – naprostou bravurnost ve vykreslení charakterů a fascinující schopnost splétat kvantum dějových linek do sítě, která drží tak pevně, že by jí neprolétl ani okřídlený dravec. Strach se ukrývá velmi hluboko, přichází plíživě a spíše nepříjemně šeptá, než že by křikem hodlal lekat. To má v sobě i nemalou dávku retro atmosféry a také humoru, je to zkrátka dílo mnohovrstevnaté a rozhodně si nezaslouží nálepku jediného žánru, v tomto případě hororu.Už proto si zaslouží pozornost a pochvalu režijní přístup Hynka Pekárka, který ani v nejmenším nehodlal To vtisknout punc strašidelného textu, v němž každá věta musí znít jako rozechvělé struny rozeznívané razantním smyčcem. Pestrý výběr interpretů, respektive jejich individualita, zaručuje různé polohy, stejně jako Kingův text samotný. De facto bych zde mohl recenzi uzavřít a poslech jednoznačně doporučit. Přesto, už proto, abych více dostál roli recenzenta, své dojmy více rozvedu.Všimnout si musím především výkonu Michala Zelenky, který propůjčil svůj hlas postavě Bena Hanscoma. Ben je ten tlouštík, outsider, který tak trošku naivně doufá v pozornost a lásku Beverly (tu tradičně dobře ztvárnila Jitka Ježková). A samozřejmě se, už kvůli svému vzhledu, stává docela snadnou obětí šikany a to, co v jistých okamžicích vyvolává sympatie a také úsměv (i ve filmovém zpracování), má ve výsledku spíše nádech hořkosti až tragédie. Ben je ale také hrdina, který jako jediný jde více pod povrch aktuálních událostí. Zkoumá historii města Derry a odkrývá Zlo, které se do městečka opakovaně v průběhu dějin vrací. Rozhodně není žádným infantilním tlouštíkem, žádnou „aby byla sranda“ postavou do party (jako třeba Vendelín z Mikulášových patálií). Michal Zelenka jej však právě takto podává. Jeho hlasová gesta a melodie řeči jako by text překlápěla už zcela mimo žánr a cílové čtenářstvo, někam směrem k literatuře pro děti.

Podobně na hraně se ocitl i David Novotný, snad pro svou bohatou zkušenost se čtením dětských textů. V jeho případě však interpretace i v těch hraničních okamžicích stále ještě funguje adekvátně k originálu, neboť právě Richie Tozier je tou nejvtipnější postavou z celého románu.

Všichni ostatní se poslouchají naprosto výtečně. Jak volba vypravěče, Pavla Soukupa, pro uvedení do rozsáhlé kroniky Zla ve městě Derry, nebo protřelých veteránů Jana Zadražila a Jana Vondráčka. Od dob Totálního rauše mezi mé oblíbence patří i Vasil Fridrich.

Hudební složka audioknihy snad mohla být nápaditější a bohatší. Zároveň lze ale kvitovat, že posluchače nečeká opačný extrém – totiž přehlcenost zbytečnou a nezajímavou hudbou. Proto ono rčení „dobrého pomálu“ má své opodstatnění a režisér Pekárek by se jím mohl zaštítit.

Lit.: Horák, Jakub: Všichni koktají dobře. In web Naposlech.cz, 22. 11. 2017 (zpráva + videorozhovory). – Cit.: V mnoha ohledech nejrozsáhlejší audioknižní projekt vydavatelství OneHotBook, TO Stephena Kinga, mohl díky možnostem digitální distribuce přijít ke svým posluchačům postupně. Nejprve byla uvolněna první, více než 21 hodinová část a v těchto dnech se k ní přidává zbývajících 30 hodin. Legendární TO k vám tedy může promlouvat hlasy sedmi herců po více než dva dny v kuse.

Navštívili jsme nahrávací studia právě když v nich pracoval režisér Hynek Pekárek s herci Pavlem Soukupem, Davidem Novotným a Janem Vondráčkem. Vyzpovídali jsme je i producenta Martina Pilaře a z krátkých rozhovorů jsme vybrali to nejzásadnější.

Martin Pilař hovořil o nebývalém rozsahu audioknihy a o výběru interpretů. Vysvětlil, proč byl pro roli vypravěče vybrán právě herec Pavel Soukup.

Sám Pavel Soukup o knize TO nechtěl příliš hovořit, neboť při nahrávání pracoval vždy jen se svou částí textu a celá román nezná. Prozradil ale, že jeho úloha není jen čistě vypravěčská.

Jeho slova ostatně potvrzuje i pasáž, kterou právě natáčel – názvy rokenrolových zpěváků a kapel daly zabrat i tak ostřílenému interpretovi. Ve studiu ho povzbuzovali režisér Hynek Pekárek a zvukařka Karolína Škápíková.

I herec David Novotný přiznal, že celé Kingovo TO nezná (na rozdíl od kolegyně Jitky Ježkové). Podle vlastních slov je tím ovšem k četbě výborně motivován.

Režisér Hynek Pekárek samozřejmě musel TO přečíst hned několikrát, aby mohl text rozepsat pro hlasy. Mluvil také o hudbě a na závěr se pokusil sestavit žebříček nejlépe koktajících herců.

V tomto smyslu se pochválil i Jan Vondráček, který si jako Bill Denborough koktání opravdu užil. Vše si prý předem nacvičil při dabingu Colina Firtha ve filmu Králova řeč.

O snažení všech herců, jmenovitě Pavla Soukupa, Jana Vondráčka, Davida Novotného, Jitky Ježkové, Jana Zadražila, Michala Zelenky a Vasila Fridricha, ale samozřejmě i režiséra Hynka Pekárka a celého tvůrčího týmu se mohou posluchači přesvědčit poslechem více než padesátihodinové četby TO, která je k dispozici v digitálním prodeji i na pěti mp3CD.

Lit.: Horák, Jakub: Stephen King: TO – audiokniha. In YouTube Naposlech, 30. 4. 2018 (videorecenze).

 

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)