Jedna želva za druhou (2018)

Book coverJohn Greeen. Kompletní audiokniha. Režie Jitka Škápíková.

Čte Eva Josefíková.

Natočeno 2018. Vydal OneHotBook, podzim 2018 (1 CD MP3; katalogové č.: AK198; EAN: 8594169481982; celková délka nahrávky 7 hodin 1 minuta).

Ukázka k poslechu zde.

Pozn.: Šestnáctiletá Aza neměla vůbec v plánu pídit se po tajemstvích uprchlého miliardáře Rusella Picketta, ale v sázce je sto tisíc dolarů a její nejlepší a nejstatečnější kamarádka Daisy, se nemůže dočkat, až se společně pustí do vyšetřování.
Aza se opravdu snaží. Snaží se být dobrou dcerou, skvělou kamarádkou, vzornou studentkou, a taky schopnou vyšetřovatelkou. Zároveň však bojuje s nekončícím vírem svých vlastních myšlenek, kterým není schopná poručit…
Dlouho očekávaný návrat úspěšného autora bestsellerů Johna Greena, v němž se inspiroval svými vlastními zkušenostmi s mentální poruchou.

John Green (* 1977)

Americký spisovatel a vlogger získal mimo jiné ceny Printz Medal, Printz Honor a Edgar Award, dvakrát byl finalistou Knižní ceny LA Times a jeho knihy se dlouhodobě drží na žebříčku bestsellerů New York Times. V češtině jeho knihy Hledání Aljašky (2013), Hvězdy nám nepřály (2013), Papírová města (2014), Příliš mnoho Kateřin (2015), Jedna želva za druhou (2018) vydalo nakladatelství Yoli. Do knihy Sněží, sněží (Yoli, 2015) přispěl jedním vánočním příběhem a spolu s Davidem Levithanem napsal román Will Grayson, Will Grayson (Yoli, 2016). Dvě z jeho próz se navíc dočkaly také filmového zpracování: Hvězdy nám nepřály (režie: Josh Boon, 2014) a Papírová města (režie: Jake Schreier, 2015).

Eva Josefíková (* 1990)

Po gymnáziu v Uherském Hradišti vystudovala činoherní herectví na pražské DAMU. Poté hostovala v Národním a Stavovském divadle, v letech 2013–2015 byla ve stálém angažmá v Městském divadle Kladno, od roku 2011 je členkou divadelní společnosti Tygr v tísni a v současnosti je k vidění na několika pražských scénách, např. X10 Strašnice, Divadlo v Celetné, Vila Štvanice nebo Švandovo divadlo. Zahrála si ve filmech Piko (2010), Čertova nevěsta (2011), Signál (2012), Probudím se včera (2012), Fair Play (2014), Zádušní oběť (2017), Dívka za zrcadlem (2018 ), výrazně na sebe upozornila v televizním seriálu Kosmo (2017) a objevila se i v mnoha dalších (Semestr, Dáma a Král, Modrý kód). Za roli ve filmu Fair Play režisérky Andrey Sedláčkové byla nominovaná na Českého lva v kategorii Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli.

Lit.: Tománková, Alena: Jedna Myšlenka za druhou. In web Naposlech.cz, 8. 11. 2018 (recenze). – Cit.: Jméno Johna Greena rezonuje v posledních letech především mezi čtenáři (nebo spíše čtenářkami) young adult literatury. Jedna želva za druhou je již jeho sedmou knihou, a druhou, která se v českém překladu dočkala audioknižní podoby.

O želvách sice obvykle vypráví Terry Pratchett, v tomto případě se ale musíme spokojit s šestnáctiletou Azou, kterou trápí Myšlenky. To je v tomto věku běžné, můžete namítat. Aza má ale něco zvláštního: obsedantně kompulzivní poruchu. Její Myšlenky jsou natolik vtíravé, že se jim nemůže bránit. Nezřídka ji odstavují od běžného společenského života, a tak je její jedinou záchranou kamarádka Daisy.

Společně se po hlavě vrhají do pátrání po zmizelém miliardáři, k čemuž neváhají využít ani přátelství s jeho synem. Ale je to pouhé přátelství, nebo něco víc? Aza si neumí poradit ani sama se sebou, tak co by ještě dělala s klukem? Klukem a jeho bakteriemi, které se ji jistě pokusí zabít, jakmile se políbí? Klukem s básněmi ještě spletitějšími, než jsou její vlastní Myšlenky? Klukem, který možná ani nechce, aby byl jeho otec nalezen?

Mladá vypravěčka si žádá mladý hlas. OneHotBook pro tuto roli velmi vhodně vybralo Evu Josefíkovou, kterou do nedávna mohli znát spíše návštěvníci divadel a filmoví a seriáloví nadšenci, než ti audioknižní. Jedna želva za druhou je v současnosti jednou ze čtyř načtených knih, na nichž se interpretačně podílela.

Aza působí místy odevzdaně, jindy ironicky, potom zase nesměle a náhle – náhle přijdou Myšlenky. A právě v tuto chvíli nastupuje herecký um Evy Josefíkové. Pokud jste si až doteď neuvědomili, jak závažné či nepříjemné Aziny Myšlenky jsou, vypravěčka vám dá jasně najevo, že teď – právě teď – se odehrává něco důležitého, doslova středobod Azina života. A nelze jinak. Ani bez Myšlenek, ani bez Evy Josefíkové.

Vím, že chci další audioknihy načtené touto herečkou, zároveň ale tuším, že už vždycky uslyším kousek Azy, dívky, která hledá samu sebe stejně jako poslední panenku v řadě matrjošek, stejně jako poslední želvu, která podpírá svět.

Audioknihu doprovázejí zajímavé a neopakující se většinou klavírní melodie, které jsou někdy jednoduché, jindy spletité, někdy veselé, jindy dramatické, stejně jako příběh, který se kolem nich odehrává. Díky své rozmanitosti a vhodné délce rozhodně nenudí a tvoří tak spolu se svižným textem plným výjevů ze života amerických teenagerů (a samozřejmě Myšlenek) příjemný audioknižní koktejl.

Při poslechu je dobré mít alespoň základní přehled o mluvě a zkratkovém vyjadřování mládeže, stejně jako o prostředí Star Wars. Hvězdné války totiž tvoří hlavní náplň hovorů Daisy, takže pokud nevíte, kdo je Rey nebo Chewbacca, začněte se vzděláváním někde jinde (wikipedické heslo nebo stroj času postačí).

Jestliže znáte jiná díla Johna Greena, asi tušíte, že happy end není na pořadu dne. Ani v tomto případě autor nenabízí ono: „A žili šťastně až na věky.“ Kniha rozhodně není vyčerpávající sondou do vědomí člověka s obsedantně kompulzivní poruchou, může ale nabídnout nový úhel pohledu na některé problémy mládeže. Toto audioknižní zpracování zároveň přináší tolik Evy Josefíkové, že možná i vy sami začnete mít obavu z Myšlenek. LOL.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)