Tvář vody (2018)

Book coverGuillermo del Toro a Daniel Kraus. Kompletní audiokniha. Režie Michal Bureš.

Účinkují Jitka Ježková a Pavel Soukup.

Natočeno 2018. Vydal OneHotBook, srpen 2018 (1 CD MP3, katalogové č.: AK201; EAN: 8594169482019; délka nahrávky 12 hodin 43 minut).

Pozn.: Němá Elisa žije v malé špeluňce nad kinem Arcade v Baltimoru. Pracuje jako uklízečka v přísně střeženém výzkumném středisku a jejími jedinými přáteli jsou stárnoucí malíř Giles a kolegyně Zelda. Jednoho dne jí však na seznam úkolů přibyde nová laboratoř, jíž obývá živý objekt tajného vládního experimentu – humanoidní vodní tvor. V džungli byl nazýván Žabernatým bohem, zde je předurčen k vivisekci. Mezi němou dívkou a zvláštní bytostí vznikne nečekané pouto, které navždy změní jejich osudy.

Předloha filmu v režii Guillerma del Tora oceněného čtyřmi Oscary.

Guillermo del Toro (* 1964)
V roce 1993 dostal na Filmovém festivalu v Cannes Cenu kritiků za svůj celovečerní debut Stroj času a tím se zařadil mezi nejuznávanější a nejžádanější scenáristy a režiséry. Na kontě má filmy jako Ďáblova páteř (2001), Faunův labyrint (2006), Hellboy 1 a 2 (2004, 2008) nebo Crimson Peak (2015). Jeho tvorba se silně opírá o weird fiction, fantasy a horor. Je také autorem rozsáhlé studie o filmech Alfreda Hitchcocka, spoluautorem trilogie The Strain a s Danielem Krausem kromě Tváře vody napsal také román Trollhunters. Knižně vyšly i jeho scénáře ke snímkům Stroj času a Hellboy. Snímek Tvář vody (2017) v jeho režii získal čtyři Oscary v  kategoriích: Nejlepší režie, Nejlepší film, Nejlepší výprava a Nejlepší hudba.

Daniel Kraus (* 1975)
Americký spisovatel a režisér, jehož knihy byly přeloženy do více než patnácti jazyků, vydal svoji první knihu v roce 2009. Jeho dvoudílný román The Death and Life of Zebulon Finch zahrnul časopis Entertainment Weekly do svého seznamu deseti nejlepších knih za rok 2015. Ve stejném roce mu vyšla kniha Trollhunters, kterou napsal s Guillermem del Torem. Ve spolupráci s ním vznikl i příběh Tvář vody a mexický režisér se rovněž ujal režie úspěšného filmu.

Jitka Ježková (* 1978)

Vystudovala Pražskou konzervatoř a katedru teorie kultury na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Na televizní obrazovce se objevila poprvé v roce 1994 v seriálu Prima sezóna, o rok později pak v seriálu TV Nova Nováci. Od té doby pravidelně účinkuje v televizních inscenacích a seriálech (Jetelín, Případy 1. oddělení, Rapl, Obchoďák, Doktoři z Počátků, Expozitura) a filmech (Ostravak Ostravski, Intimity, Početí mého mladšího bratra, Báječná léta pod psa). Hostovala v Činoherním klubu, v Divadle Palace a v Divadle v Řeznické. Už od 14 let se úspěšně věnuje dabingu. Svůj hlas propůjčila například Kate Winsletové ve filmu Titanic nebo Liv Tylerové v Pánovi prstenů. V roce 2004 dostala Cenu Františka Filipovského za ženský herecký výkon v dabingu za film Teorie létání.

Pavel Soukup (* 1948)

Vystudoval žurnalistiku na Univerzitě Karlově a poté úspěšně absolvoval DAMU. Po studiu působil v oblastních divadlech, později se vrátil do Prahy, kde hrál v Městských divadlech pražských, především v Divadle ABC, a stal se členem souboru Hudebního divadla v Karlíně. Dobře známý je z televizních obrazovek – od roku 1980 se objevuje v televizních pohádkách, komediích a také v seriálech (např. Náhrdelník, Život na zámku, Ordinace v růžové zahradě). Daleko známější je ovšem jeho hlas – jednak díky mnoha dokumentům, k nimž namluvil komentář, a jednak jako dabér Arnolda Schwarzeneggera, Robina Williamse, Gérarda Depardieua, Michaela Douglase, Harrisona Forda, Bruce Willise nebo Roberta Redforda. Svůj hlas propůjčil i kresleným postavičkám z filmů Toy Story: Příběh hraček, 101 dalmatinů či Spláchnutej. Za mistrovství v dabingu byl několikrát oceněn.

Lit: Tománková, Alena: A zjeví se bůh. In web Naposlech.cz, 8. 10. 2018 (recenze). – Cit.: Američané chtěli tajnou zbraň a také ji dostali. Proč se jí najednou potřebují zbavit? Kvůli Rusům? Kvůli radosti z utrpení neznámého tvora? A proč celou situaci umí vyřešit pouze němá uklízečka?

Elisa Espositová nemá moc přátel, pouze stárnoucího malíře z vedlejšího bytu a černošskou kolegyni z práce. Mladá žena pracuje na noční směně jako uklízečka v tajném vládním středisku, miluje lodičky, Bojanglese, vařená vejce a nemůže mluvit. Je snad toto ideální kandidátka na hrdinku roku? Vlastně ano, a do značné míry za to může Jitka Ježková.

Audioknihu Tvář vody, jejíž knižní předlohu vydalo letos v českém překladu nakladatelství Host, načetli herci dva – tím druhým je Pavel Soukup. Mužský a ženský hlas se v umné harmonii proplétají podobně jako osudy jednotlivých postav. Vedle němé Elisy se totiž setkáváme také s Richardem Stricklandem, jehož úkolem je přivézt z Amazonie vzácný vzorek, jeho ženou Lainie, Elisinou kamarádkou Zeldou, sousedem Gilesem a vědcem Bobem Hoffstetlerem. A potom také samotným tajným vzorkem.

Angažování dvou vypravěčů, muže a ženy, kteří si spravedlivě rozdělí mužské a ženské party, tak bylo vcelku přepokládatelnou možností, pokud ve OneHotBook nechtěli jít cestou Mycelia a pro každou zmíněnou postavu hledat jedinečný hlas. Pavel Soukup i Jitka Ježková jsou natolik zkušenými vypravěči, že nebylo třeba hledat více lidí. Souzvuk těchto dvou hlasů vytvořil jedinečnou harmonii, která funguje a hladí po posluchačově duši.

S příběhem Tváře vody již v loňském roce mohli seznámit filmoví diváci, když do kin přišel stejnojmenný snímek Guillerma del Tora, který je vedle režie podepsán také pod scénářem. Knihu spolu s ním připravil v Americe oceňovaný, leč u nás nepříliš známý spisovatel Daniel Kraus. Na rozdíl od filmu nabízí kniha daleko hlubší vhled do okolností nalezení onoho záhadného tvora, kolem kterého se příběh točí, a také znázorňuje situaci americké ženy v 60. letech, která se snaží vymanit z role pouhé pečovatelky o domácnost. Filmová představitelka Elisy mimochodem neoplývá krásou české vypravěčky, a tak je audiokniha jasnou volbou – Jitku si lze v roli poněkud nesmělé třicátnice představit velmi snadno.

Přestože se kniha věnuje tématům jako emancipace, homosexualita, špionáž či rasové předsudky, lze ji zařadit do žánru fantasy, a to právě kvůli tajemnému amazonskému tvorovi, který se mohl stát tajnou zbraní Američanů, kdyby jej ovšem poslouchali. Kdyby byli ochotni se od něj učit. To by však nesměl být šéfem projektu Strickland.

Hlas Pavla Soukupa stojí pevně na obou stranách barikády: přesvědčivě zvládá jak pološíleného tyrana, tak i zvláštního ochranitelského vědce. Překvapením potom jsou pasáže samotného tvora, které režie doprovodila hudebním podkresem a dlouhým echem, jako by mluvil z vody. Stejně tak Jitka Ježková se přesouvá mezi jednotlivými postavami s lehkostí, a i když v některých místech nelze na první poslech odlišit Elisu od Lainie a párkrát nedodržuje jednotnou výslovnost, s Pavlem Soukupem tvoří sehraný pár, kterému uvěříte i žábry na krku humanoidního tvora. A to i pokud fantasy nemáte rádi.

Znělky audioknihy tvoří jakási kreativní fúze zvuků elektronických a domorodých a překvapivě ne vždy se nacházejí na rozhraní jednotlivých tracků – občas je najdeme i uprostřed a na konci ne, zkrátka tak, jak to režie v danou chvíli cítila. Přitom by jich mohlo být více; někdy by další oddělení, například různých postav promlouvajících hlasem stejného vypravěče, bylo ku prospěchu posluchačovy pozornosti. Navíc jsou znělky příjemné a rozhodně tematicky vhodné, proto by jejich vyšší výskyt nebyl na škodu.

Film se dočkal vlažného a spíše rozporuplného přijetí, podobnou reakci lze očekávat i u této knihy. Audioknižní zpracování z ní rozhodně dělá celistvější dílo, sugestivnější a pokud neopovrhujete béčkovými romantickými zápletkami, pak možná i více dechberoucí. Ze tří možností, jak konzumovat tuto poněkud netradiční lovestory, byste si právě tu audioknižní neměli nechat uplavat.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)