Svět bez stížností (2018)
Will Bowen. Kompletní audiokniha.
Čte František Staněk a Jitka Bediová.
Natočeno 2018. Vydala Synergie v roce 2018 (celková délka 7 hod. 19 min.).
Pozn.: To, že stěžováním si škodíme především sami, tuší asi většina z nás. Stěžování je ale tak silný a rozšířený návyk, že k tomu, abychom se ho zbavili, potřebujeme informace, podporu a ten správný impulz. V audio verzi této knihy se dozvíte, co dělá stížnost stížností, proč je stěžování tak destruktivní, jak si přestat stěžovat a jak k tomu inspirovat i ostatní. Je plná praktických návodů a příběhů lidí, kteří touto životní transformací už prošli. Naučí vás nejenom si nestěžovat, ale celkově být pozitivnější a mít takový život, o jakém jste vždy snili. (anotace)
Lit.: Gregor, Lukáš: Proč žít a nestěžovat si. In web Naposlech.cz, 6. 11. 2018 (recenze). – Cit.: Děláme to každý den. Ať si to chceme připustit, nebo se budeme zdráhat, stěžování patří ke všednodennímu koloritu. Že může vytvářet „balast“, který nás či způsob myšlení významným způsobem stáhne dolů, si uvědomíme zejména až ve chvíli, když se rozhodneme se stěžování zcela oprostit.
Nebudu zastírat, že přebal knihy a vlastně i samotný její úvod ve mně vzbuzoval spíše opatrnost (čti skepsi). Vlastně za to může i způsob načtení. Vydavatelství Synergie oslovila k interpretaci Františka Staňka a Jitku Bediovou, přičemž právě její role v převedení Bowenovy knihy do zvuku hraničí s nerozmyslem. Jitka Bediova do četby vstupuje pouze v případě citátů, jejichž autory už ale jmenuje Staněk. Ono by to vlastně ničemu moc nevadilo, byť to trošku ruší, ale už v porovnání se Staňkem, a zejména pak s jinou profesionální audioknižní produkcí, působí Bediová značně nedozrále. Ať už se zaměříme na její artikulaci, nebo práci s intonací. Při poslechu mi hlavou poletovaly vzpomínky na rané dětství a učitelky, které bez talentu, za to s rudou vlajkou za zády, předčítaly poezii s takovým nasazením, až se z ní vytratil jejich rytmus a poetika.
To František Staněk, na němž nicméně audiokniha Svět bez stížností stojí, naštěstí vychází z mého posuzování mnohem (mnohem) lépe. Jeho barva hlasu na jedné straně v sobě skrývá už životní zkušenost, na stranu druhou má lehkost. A i díky rytmu Staňkova přednesu vše plyne velmi příjemně a bez pocitu, že by snad měl dojem, že potřebujeme každou myšlenku dlouze zpracovávat. A i když jsem v úvodu psal, že Bowenova kniha je (v tom dobrém významu) agitkou, jež nás má přivést k nějakému přehodnocení a k akci, v podání Staňka se žádný nátlak neodehrává. Podařilo se mu tak moji nedůvěru po prvních minutách zlomit a vtáhnout do poslechu. A zejména: otevřít se tomu, o čem kniha je.
Sice bych se obešel bez těch několika příběhů v závěru, přesto mi tato útlá kniha tzv. sedla a opravdu přivedla k tomu, abych se více hlídal. Všímal si, zda si nestěžuji moc a co vše vlastně lze za stěžování pokládat. Nemusíte si sice k takové změně poslechnout Svět bez stížností, ale věřím, že pokud tak uděláte, zvýší se šance, že svůj postoj k vlastnímu chování a myšlení podstatněji přehodnotíte.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku