Kniha pěti kruhů a Kniha rodinných tradic válečného umění (2019)

Kniha pěti kruhů a Kniha rodinných tradic válečného umění - Mijamoto Musaši, Jagjú MunenoriMijamoto Musaši, Jagjú Munenori. Audiokniha.  Nejdůležitější texty o konfliktních situacích a strategii.

Čte Jan Hyhlík.

Natočeno 2019. Vydal ProgresGuru, únor 2019 (1 CD MP3).

Ukázka k poslechu

Pozn.:  Proč jsou Japonci tak dobří a vytrvalí v tom, co dělají.

Japonský výraz šin-ken znamená „skutečný meč“, ale nyní se častěji používá v přeneseném smyslu. Dělat něco se skutečným mečem, znamená v běžné mluvě, dělat to s naprostou vážností. Přístup odpovídající skutečnému meči znamená bezvýhradné odhodlání. Šin-ken šó-bu, doslova souboj se skutečnými meči, znamená něco, co má závažnost otázky života a smrti.

Tento krátký výlet do lingvistiky naznačuje velmi dobrý důvod, proč jsou Japonci tak dobří a vytrvalí ve své schopnosti přežít a přizpůsobit se podmínkám. Po staletích života v kultuře ovládané samurajskými válečníky jsou Japonci s to nahlížet všechno jako otázku života a smrti. Tato audiokniha pojednává o tom, jak to dělají.

Nejdůležitější texty o konfliktních situacích a strategii

Kniha pěti kruhů a Kniha rodinných tradic válečného umění patří k těm nejdůležitějším textům o konfliktních situacích a strategii, které vycházejí z japonské válečnické kultury. Tyto knihy, které od samého začátku nebyly určeny jen pro vojáky, byly psány s tím, aby symbolizovaly procesy boje o vládu a moc ve všech životních situacích.

Knihu pěti kruhů napsal roku 1643 Mijamoto Musaši, neporažený bojovník, samuraj bez pána a nezávislý učitel. Knihu rodinných tradic válečného umění napsal roku 1632 Jagjú Munenori, vítězný válečník, šógunův učitel a náčelník tajné služby.

Oba autoři byli profesionální bojovníci  vycházející z tradice bojové kultury, která posléze ovládla celé japonské státní zřízení i společnost jako takovou. Jejich spisy se týkají nejen členů vládnoucí vojenské kasty, ale také vůdčích činitelů jiných profesí, a dokonce i jednotlivců, kteří se ve svém zvoleném oboru snaží dosáhnout mistrovství.

Jisté technické i filozofické rozdíly mezi oběma knihami tak pramení právě z toho, že Mijamoto Musaši byl nezávislý samuraj, který svou kariéru vybudoval jako bojovník a samostatný učitel bojových umění, kdežto Jagjú Munenori byl uznávaným válečným veteránem a služebníkem ústřední vojenské vlády.

Seznam kapitol

00 Předmluva 01 Úvod 02 KNIHA PĚTI KRUHŮ 03 SVITEK ZEMĚ 04 Věda o bojových uměních 05 O poznání základu slov bojová umění 06 SVITEK VODY 07 Pět druhů střehu 08 Údery a zásahy 09 SVITEK OHNĚ 10 Znát stav věcí 11 Tři podoby křiku 12 SVITEK VĚTRU 13 Početné údery mečem v jiných školách 14 Využití rychlosti v jiných školách 15 SVITEK PRÁZDNOTY 16 KNIHA RODINNÝCH TRADIC VALEČNÉHO UMĚNÍ – Smrtící meč 17 Velké učení 18 Rozpoložení a vůle 19 Co je třeba vědět, stojíš-li před agresivním protivníkem 20 Naslouchání zvuku větru a vody 21 Normální mysl 22 OŽIVUJÍCÍ MEČ – Zjišťování schopností a úmyslů 23 Mlčící meč 24 Mysl je jako měsíc na vodě, tělo je jako odraz v zrcadle 25 Smysl naprostého zbavení, prázdna a odhalení mysli 26 Pravá a nepravá mysl 27 ŽÁDNÝ MEČ 28 Velký potenciál a velká funkce 29 Mysl a předměty 30 Poznámky

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)