Čaroděj Zeměmoří (2017, 2019)

Není k dispozici žádný popis fotky.Ursula K. Le Guinová. Kompletní audiokniha. První z hrdinských písní Zeměmoří. Z anglického originálu A Wizard of Earthsea vydaného jako součást The Earthsea Trilogy nakladatelstvím Penguin Books, London v roce 1987 přeložil Petr Kotrle.  Hudba Dominik Svoboda. Ilustrace na obálce  Milan Fibiger.   Grafická úprava obalu pro CD Jan Mottl. Odpovědná redaktorka Tereza Melicharová.

Čte Tomáš Juřička.

Nahrávku vytvořilo Občanské sdružení Mluvící kniha v roce 2017.   Vydalo Tympanum, březen 2019 (1 CD MP3, celková stopáž 7 hod 40 min).

Pozn.: Zeměmoří je fascinující svět, kde se někteří lidé rodí obdařeni magickým talentem. V obyčejném kovářském synku Dunym rozpozná jeho teta, vesnické čarodějka, velké kouzelnické schopnosti. Když pak krajem prochází mlčenlivý mág Ogion, pošeptá chlapci při obřadu průchodu jeho skutečné jméno – Ged a nabídne mu, že jej vezme do učení. Ctižádostivému a nadmíru zvědavému Gedovi však brzy Ogionova moudrost přestává stačit. Odchází tedy do Velkého přístavu a pak ještě dál, na ostrov čarodějů, aby se zde učil od devíti mistrů. Netuší však, jaký osud mu jeho ctižádost a slepá odvaha připraví..

Ursula K. Le Guinová (1960 – 2018)

Jedna ze zakladatelek žánru fantasy, autorka řady románů, poezie, knih pro děti a esejů. Narodila se v kalifornském Berkeley a vystudovala  středověkou literaturu na Columbia University. Jejím nejuznávanějším dílem je sci-fi Levá ruka tmy (1969, česky 1995 a 2009) z románového cyklu Hain (Ekumen), odehrávajícího se ve vesmíru protkaném planetami s humanoidními obyvateli. V češtině jsou nejoblíbenější její rané romány o Zeměmoří (1968, česky 1992 a 2003), volně navazující cyklus příběhů z podmanivého světa ostrovů, draků a magie. Obdržela několik cen, kromě cen Hugo a Nebula také Gandalf Grand Master v 1979 a Damon Knight Memorial Grand Master Award v roce 2003.

Tomáš Juřička (1960)

Český herec a dabér, vystudoval Státní konzervatoř v Praze. Po ukončení studií byl v letech 1981–1991 členem souboru Divadla Jiřího Wolkera v Praze. Na televizních obrazovkách vystoupil v několika seriálech, mimo jiné Malý pitaval z velkého města, Dynastie Nováků, Rodáci, Pojišťovnaštěstí nebo Sanitka, kde ztvárnil postavu Jaroslava Jandery. Jako dabér se podílel se na desítkách filmů a seriálů, včetně seriálu Star Trek. V roce 2010 obdržel za své výkony Cenu Františka Filipovského. Pro Tympanum načetl audioknihy Medvídek Paddington a Neználkovy příhody.

Lit.: Procházka, Jan: Ursula K. Le. Guin – Čaroděj Zeměmoří (Audiokniha). In web Vanili.cz, 26. 4. 2019 (recenze). – Cit.: Čaroděj Zeměmoří aneb První z hrdinských písní Zeměmoří, je tuze stará kniha. Ve své domovině vyšla poprvé v roce, kdy do té naší vtrhly ruské tanky – v památném roce 1968. Já sám jsem se k ní dostal dva roky po jejím prvním českém vydání v roce 1992. Poetický příběh mladého čaroděje Geda, jenž svou nerozvážností vypustil do svého světa Stín a musí čelit následkům svých činů, oslovil mnoho čtenářů. A spolu s celou sérií, která na něj navazuje, se řadí k žánru high fantasy.

Autorka pojala text velmi stručně, s minimem přímé řeči. Spíše se soustředí na popis ostrovů, dějů a svým stylem spíš připomíná legendu či bájnou píseň. Což samozřejmě není na škodu. A pokud k ní čtenář či posluchač přistupuje s tím, že nejde o akční fantasy, ale o poetické vyprávění, může si příběh opravdu užít. Myslím, že přesně tohle pochopili v Občanském sdružení Mluvící kniha a audio vydavatelství Tympanum. Proto svěřili roli vypravěče jednomu herci, namísto týmu narátorů. Tím kdo nás provede nevšedním příběhem čaroděje Geda od jeho dětství přes učednická léta až po jeho pouť za Stínem a poznáním sebe sama, je herec divadla Jiřího Wolkera v Praze Tomáš Juřička.

Pan Juřička zvolil citlivý, až civilní přístup. Jeho přednes připomíná spíše vyprávění starých bardů, než dramatickou četbu. Což se k vyprávění s minimálním množstvím rozhovorů a přímé řeči dobře hodí. Přesto se v dramatických chvílích dokáže do svého hlasu opřít a dodat mu patřičné váhy. Ale více než narátorova práce s textem mě u této audioknihy zaujala hudba. Tu má na starosti Dominik Svoboda. Již z nástrojového obsazení (housle, viola, harfa, cello, bodhran, flétna) je jasné, že se tým hudebníků pod jeho vedením do projektu hladce ponořil s cílem doprovodit tento krásný a hluboký příběh adekvátní hudbou. Musím říci, že jejich nádherné melodie perfektně podbarvují legendu o Gedovi a dodávají jí ještě větší hloubku, než samotný narátorův hlas. A ačkoliv hudební stopa podkresluje stopu hlasovou, nikdy vypravěčův hlas nepřehluší, jak se to občas u audioknih stává. Celkový prožitek z poslechu naopak posouvá o level výš.

Povedený je také obal CD, který je už od pohledu hezčí než obal původního českého knižního vydání.

Netvrdím, že Čaroděj Zeměmoří získá titul Audiokniha roku, ale myslím si, že fanoušci fantastiky by tuhle audioknihu minout neměli.

 

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)