Mé cesty do hlubin mozku (2020)
Vladimír Beneš a Martin Moravec. Kompletní audiokniha. Upřímná zpověď neurochirurga Vladimíra Beneše o životě, smrti, naději i zázracích moderní medicíny.
Čte Jiří Langmajer, Martin Moravec, Vladimír Beneš.
Natočeno 2020. Vydal Témbr, červen 2020 (MP3, celková délka 8 hodin 43 minut). Ukázka k poslechu zde.
Pozn.: Co vše víme o mozku? A co o něm naopak nikdy vědět nebudeme? Proč mozek jako jediný orgán nebolí? Dokážeme předejít těžkým nemocem, jako jsou parkinson, alzheimer, mrtvice či mozkové nádory? Má se těžce nemocným lidem podávat tvrdá pravda, nebo milosrdná lež? A měl by člověk dostat možnost sám se rozhodnout, že už nechce žít?
Audioknižní rozhovor s lékařem, který provedl již přes osm tisíc operací a ve svém oboru patří k nejlepším na světě. V názorech je přímý a někdy i provokativní.Zároveň se nebojí přiznat, že chirurg má kromě sebevědomí často i strach. Při operacích mozku totiž o životě a smrti rozhodují milimetry.
„Strach je u chirurga přítomný celou dobu zákroku. Musí být. Kdybych ho neměl, je něco špatně, asi jako by umělec řekl, že nemá trému. Chirurg beze strachu je pro pacienta obvykle nebezpečnější než vlastní onemocnění.Strach, obava, respekt, každý tomu může říkat jinak. Když tyhle pocity nemáte, ublížíte, protože vás najednou nemá co zastavit. S nadsázkou říkám, že i opici naučíte operovat, ale už ne neoperovat. Strach je brzda, která člověka donutí udělat zákrok bezpečně. A když skončíte, přijde odměna. Úleva. Radost. Pýcha. Žádná únava. Když dooperuji, mám stejný pocit, jako když Jirkovi Lábusovi skončí premiéra, padá opona a lidé tleskají. Nebo jako když dá Messi gól. Jen s tím rozdílem, že u nás na sále je to bohužel bez potlesku.“
Beneš poutavě vypráví o pacientech, doktorech, mozku samotném, lékařské etice, víře, eutanazii, výčitkách, radosti, lékařských seriálech, úplatcích ve zdravotnictví, studiích za minulého režimu, ale i o tom, jak dnes po světě jezdí lovit brouky s kamarádem Oldřichem Kaiserem.
Lit.: Tománková, Alena: S neurochirurgem do hlubin mozku. In web Naposlech.cz, 22. 10. 2020 (recenze). – Cit.: Vladimír Beneš je přední český neurochirurg, jehož tým operuje ty nejzávažnější případy. Celý jeho život je protkán vzpomínkami na medicínu, a tak je celkem jasné, že jeho biografie bude do značné míry vzdělávací publikací. Co všechno umí mozek? Co si lékař může dovolit a co už nikoli? A je pravda, že mozek jako jediný orgán v těle nebolí?
Kniha Mé cesty do hlubin mozku je vedena formou rozhovoru, což se ukázalo být prvním, naštěstí však jediným větším zádrhelem jejího audioknižního zpracování. Zatímco roli Vladimíra Beneše převzal herec Jiří Langmajer, tazatel Martin Moravec se rozhodl své otázky načíst sám. Fakt, že Moravec není zkušeným rozhlasovým moderátorem, nýbrž novinářem, který vládne spíš klávesnicí, proměnil audiální podání v nerovný souboj Davida s Golášem, který ale David nemá šanci ustát – a to ani přes to, že jeho otázky jsou jednotlivé věty, zatímco Goliášovy-Langmajerovy party tvoří celé dlouhé odstavce.
Úvod audioknihy načetl sám zpovídaný, prof. Vladimír Beneš. Jedná se o důstojné uvedení do vlastní biografické knihy, ale také ukázku dalšího, pro audioknihu nepříliš vhodného netrénovaného hlasu. Nabízí se zde analogie s knihou Zbygniewa Czendlika Postel, hospoda, kostel, ve které zpovídaný také přečte pouze úvodní řádky, ale na rozdíl od Mých cest do hlubin mozku knihu rozhovorů s katolickým knězem posléze načítají dva rozhlasoví herci – tedy jak odpovědi, tak i samotné otázky.
Stejně tak samotný závěr audioknihy by zasloužil drobné dopracování. Končí totiž tečkou za větou a dál už nic – ticho. Posluchač proto snadno může nabýt dojmu, že došlo k poruše jeho zařízení. Přitom by stačilo za poslední Langmajerovu větu přidat znělku – klidně stejnou, která audioknihu otevírá; nebo jej nechat načíst tiráž.
Mé cesty do hlubin mozku jsou rozhodně zajímavým a přínosným počinem na naší audioknižní scéně a výkon hlavního vypravěče, Jiřího Langmajera, tomu do značné míry napomáhá. Je proto škoda, že audiokniha pod vedením zkušené rozhlasové režisérky Markéty Jahodové trpí poměrně vysokým počtem drobných neduhů, které celkovou úroveň knihy srážejí
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku